۱۳:۰۲ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - 11 April 2019
کد خبر: ۵۲۶۴۷
بسته خبری پنج شنبه های «صما»:
بسته خبری صما به دنبال آن است که به صورت هفتگی تمامی اخبارحوزه مسکن وراه را دراختیارمخاطبان این حوزه قراردهد.
ادعای هدررفت 700میلیون پول در معاونت مسکن/ آسیب به ۱۱۰ هزار خانه در سیلاب/ اولین اخطار مجلس به اسلامیدر این هفته انتشار اخباری نظیر تاکید یک نمانیده مجلس برضرورت تجدید نظر در قوانین نظام مهندسی، افتتاح نخستین طرح مسکن امید با حضور روحانی، ماجرای هدررفت 700میلیون تومان پول در معاونت مسکن ، ورود شورای‌عالی شهرسازی و معماری به ساخت و ساز حریم رودخانه‌ها، آسیب به ۱۱۰ هزار خانه در سیلاب، تذکرمجلس به وزیر راه بابت اجاره بهای مسکن و ... مهمترین اخبارحوزه مسکن و راه بوده‌اند که مشروح آنها به شرح ذیل است:

قوانین نظام مهندسی باید تجدید نظر شود

دراین هفته علاءالدین بروجردی گفت: مردم استان لرستان انتظار دارند رئیس جمهور شخصا به مناطق سیل زده لرستان سفر و با مردم این استان گفت وگو کند.علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد در مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره مشکلات وارد شده به استان سیل زده لرستان تصریح کرد: این استان، خرابی‌های زیادی داشته و مردم انتظار دارند رئیس جمهور در کنار سفر به دیگر استان‌های سیل زده کشور، به لرستان هم سفر کند.وی افزود: با توجه به سیل تخریبگر اخیر که در پلدختر خسارات فراوانی وارد شد و ۱۸ پل ارتباطی جاده خرم آباد به پلدختر تخریب کرد. روستاهای زیادی در این شهرستان‌ها دچار آبگرفتگی شدند و امیدواریم رئیس جمهور در کنار اقدام خود در بازدید از استان‌های سیل زده، به لرستان هم سفر کند. البته این بارندگی در کنار خرابی‌ها، باعث لبریز شدن رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها و سدها شد.عضو مجمع نمایندگان لرستان در مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه احتمال تکرار این وضع و ترسالی در سال‌های آتی هم وجود دارد، باید دولت و مجلس با همکاری یکدیگر به تجدید نظر در قوانین مربوط به ساخت و ساز شهری بپردازند چراکه در بسیاری از شهرها مانند قم و خرم آباد و تهران و سایر شهرها را تبدیل به پارکینگ کرده‌اند که باید جبران مافات شود و برای بارندگی‌های شدید سال‌های آینده، آمادگی داشته باشیم.بروجردی با تأکید بر اینکه باید در قانون نظام مهندسی و همچنین اجرای آن تجدید نظر شود، اظهار داشت: کمتر از سی سال پیش رودخانه شیراز را پر کردند یا قمرود را تبدیل به پارکینگ کرده‌اند که کار خطایی است. مسیل را از قدیم برای این گذاشته‌اند تا بارندگی به مردم آسیب نزند بنابراین بازنگری جدیدی در قوانین شهرسازی خواهیم داشت تا هم اشتباهات گذشته جبران شود و برای سال‌های آینده نیز آمادگی داشته باشیم.

افتتاح نخستین طرح مسکن امید با حضور روحانی

درهفته ای که گذشت نخستین طرح مسکن امید شهر تهران با نام پروژه بهاران شرقی صبح امروز (یکشنبه) با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.به گزارش اقتصادآنلاین ، این طرح که شامل ۳۲۴ واحد مسکونی و ۶۳ واحد تجاری در ۹ بلوک می شود، در مجاورت بافت فرسوده منطقه ۱۸ شهر تهران قرار دارد.در این طرح ٣٧٠ میلیارد ریال اعتبار دولتی و ۶٧٠ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.این مجتمع با مشارکت شهرداری تهران و بخش خصوصی در اجرای «برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار» با بهره مندی از توان مهندسان و کارگران ایرانی و استفاده از مصالح درجه یک ایرانی انجام شده است.طرح مسکن امید در قالب بازسازی واحدهای مسکونی بافت های فرسوده و اجرای طرح های محرک بازآفرینی شهری در دولت تدبیر و امید اجرایی شده است. مراسم بهره برداری از این طرح به صورت همزمان با افتتاح بخش جنوبی مترو خط ۶ و نیز کمربند سبز پایتخت برگزار شد.

ادعای هدررفتن هفت صد میلیون تومان پول درمعاونت مسکن

دراین هفته خبرگزاری تنسیم با بازنشر خبرمربوط به تصمیم معاونت مسکن برای بازنگری طرح جامع مسکن مدعی شد که این امر به منزله هدررفتن هفتصد میلیون تومان پول است چرا که در دوره آخوندی برای بازنگری طرح جامع مسکن هفتصد میلیون تومان هزینه شده است.تسنم نوشت: در حالی طرح جامع مسکن در دوره حضور عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی با هزینه ۷۰۰ میلیون تومانی مورد بازنگری قرار گرفته وتمام شده بود که معاونت امور مسکن و ساختمان برای بار دوم از بازنگری در این طرح خبر داده است.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، برای بار دوم در وزارت راه و شهرسازی دولت روحانی است که موضوع "بازنگری در طرح جامع مسکن" مطرح می‌شود. بهمن ماه سال 93 مسئول بازنگری طرح جامع مسکن از اتمام بازنگری و تحویل طرح مذکور به وزارت راه و شهرسازی خبر داد.خبری که مدیرعامل وقت سازمان ملی زمین و مسکن نیز همان زمان آنرا تایید کرد. محمد پژمان مدیرعامل کنونی شرکت بازآفرینی شهری ایران دیماه همان سال در این‌باره گفته بود:‌« طرح جامع مسکن نهایی شده و رونمایی از آن به نظر وزیر راه و شهرسازی بستگی دارد. یک برنامه ریزی وسیعی را برای مسکن کشور در قالب طرح جامع مسکن انجام داده‌ایم و بر اساس قانون وظیفه ما تأمین زمین است.قطعاً بر اساس افق برنامه 1405 برای همه گروه‌های درآمدی و نیازمندان مسکن باید یک آدرس روشن و مشخصی را ارائه دهیم.»این در حالی است که مدیرکل تازه وارد دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن (دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد چند هفته قبل) با استفاده از واژه "قطب‌نما" از بازنگری مجدد طرح جامع مسکن خبر داده است.فرهادیه مدعی شده است؛ « دو طرح جامع مسکن در چند سال گذشته تدوین شد که تقریبا هیچکدام از آنها همه جانبه نگرانه به بحث مسکن نپرداخته است. معتقدم طرح جامع مسکن باید همه جانبه‌نگر باشد، به طوریکه بتواند جنس توسعه مسکن را در کشور تشریح کند.»وی با بیان این‌که طرح جامع مسکن پروژه‌ای است که در دو بخش تنظیم شده است. یک بخش کوتاه‌مدت آن که امیدواریم ظرف 2 تا 3 ماه تهیه شود، خروجی‌اش برنامه‌ریزی برای تولید 400 هزار واحد مسکونی ( 200هزار در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در بافت‌های فرسوده و 100 هزار واحد توسط بنیاد مسکن ) است، افزود: برنامه دولت هم‌اکنون این است که جمعیت‌پذیری را به سمت مکران و چابهار ببرد و جمعیت‌پذیری 250 هزار نفر در آنجا در دستور کار است. در واقع چابهار به دلیل اهمیتی که دارد و جایگاهی که از نظر موقعیت جغرافیایی دارد؛ مسیر ترانزیتی جنوب شرق آسیا و به ویژه هند به شمال ایران است. در راستای جمعیت‌پذیر کردن تمامی قواعد و ضوابط شهرسازی، موضوعات زیست‌محیطی، اجتماعی و تمامی امکانات و زیرساخت‌هایی که مناطق مسکونی باید داشته باشند در آنجا مورد توجه قرار خواهد گرفت.به گزارش تسنیم، هزینه آخرین بازنگری طرح جامع مسکن ،‌حدود 700 میلیون تومان بوده است، حال باید دید دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن چه پولی را برای بازنگری جدید پرداخت خواهد کرد. شفافیت در این ماجرا یکی از خواسته‌های افکار عمومی است که امید است معاون وزیر راه و شهرسازی دستور آنرا به مدیرکل خود بدهد.

ساخت ۱۰۰۰ مسکن برای سیل‌زدگان توسط خیرین

درهفته ای که گذشت انجمن خیرین مسکن‌ساز از ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای سیل‌زدگان کشور خبر داد.به گزارش خبرگزاریها براساس اعلام این انجمن ساخت 1000 واحد مسکونی برای خانوارهایی که مشکلات متعددی دارند و تقریبا تمام زندگی خود را در سیل از دست داده‌اند در دستور کار خیرین مسکن‌ساز می‌شود. قرار است این تعداد واحد مسکونی طی یکسال ساخته شود.این تعداد واحد مسکونی با کمک منابع مالی بنیاد مسکن و کمک خیرین ساخته خواهد شد.

ورود شورایعالی شهرسازی و معماری به ساخت و ساز حریم رودخانه‌هاا

درهفته ای که گذشت محمد اسلامی درباره حضور در استان چهارمحال و بختیاری و ارزیابی مدیریت بحران این استان اظهار کرد: خوشبختانه با مدیریت استاندار، همدلی نمایندگان مجلس، مسئولان استانی و امام جمعه محترم ستاد بحران عملکرد خیلی ممتازی داشت. این اقدامات هم پیش‌دستانه و هم آگاهانه بود و اقدامات انجام گرفته به صورت هماهنگ و منسجم صورت گرفت. خوشبختانه با این مجموعه اقدامات تلفات انسانی در استان نداشتیم و کسی هم آسیب ندید.وی ادامه داد: نکته مهم که باید در این خصوص این است که باید توجه داشته باشیم این حوزه آبریز از فقر بی‌آبی رهایی پیدا کرده و سال پربرکتی را بابت حجم نزولات آسمانی داریم. به هرحال طبیعی است خسارات مالی هم داشته باشیم که این خسارات در بخشی به منازل و زندگی مردم وارد شد و در بخش دیگر هم زمین‌های زراعی، باغات، آبزی‌پروری، دامداری و هم در دیگر بخش‌ها شاهد وارد شدن خسارت بودیم.وی افزود: در همین خصوص دولت در اولین جلسه کاری خودش در هفتم فروردین برای وضعیت مردم و خساراتی که کل استان‌ها دیده بودند یک مصوبه داشتند که شامل کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت است. به محض این‌که ارزیابی‌ها انجام شود این مبالغ قابل پرداخت بوده و اعتبار آن‌ها تامین شده است.وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در این بین اما یک ملاحظه جدی و قاطع وجود دارد و آن این است که تمام کسانی که در مسیر رودها و حریم طغیانی قرار دارند باید جابه‌جا شوند. در همین زمینه از استاندار و تمام دستگاه‌های استانی خواهش داریم که این جابه‌جایی‌ها صورت گرفته و به یک نکته امن و بالادستی منتقل شوند تا دیگر شاهد خسارات مجدد نباشیم.محمد اسلامی در بازدید از مناطق سیل‌زده و آسیب‌دیده استان چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: بیشترین خسارت‌های وارده در حوزه وزارت راه و شهرسازی است. در استان چهارمحال و بختیاری و در راه‌های روستایی که به طور طبیعی در مناطق کوهستانی قرار دارد شاهد آسیب به ابنیه‌های فنی و آب‌شستگی بوده‌ایم. خسارت‌ها برای استان و دیگر استان‌ها برآورد و ارسال شده و در جلسه آینده دولت هم درخصوص زیرساخت‌ها تصمیم خواهیم گرفت.وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با تمهیدات در نظر گرفته شده امیدوار هستیم بتوانیم سه کار را موازی پیش‌ببریم. یکی از این موارد در وهله نخست در زمان خود بحران است که ما توانستیم با کمک همکاران‌مان، بخش خصوصی، مردم و نیروهای مسلح که به پشتیبانی آمدند راه‌های مسدود شده باز کنیم. خیلی از روستاهای ما دچار انسداد شدید با سقوط بهمن و سنگ شدند. امروز به جز برخی از راه‌ها که مسیر جایگزین برای آن‌ها تعریف شده‌اند و این موضوع به خاطر بحث ایمنی بود بقیه راه‌های ما باز هستند.

تشخیص ضرورت اسکان موقت با وزارت کشور است

دراین هفته معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه در تلاش هستیم هر آنچه دولت درباره اسکان موقت سیل‌زدگان کمک می‌کند برای تبدیل به اسکان دائم استفاده شود، گفت:‌ فعلا درباره اسکان موقت سیل‌زدگان تصمیم نهایی گرفته نشده است.جواد حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره اسکان موقت سیل زدگانی که واحدهای مسکونی خود را از دست داده‌اند یا نیاز به تعمیر اساسی دارد، اظهار داشت: قرار بر این است که دولت کمک‌هایی را برای موضوع اسکان موقت سیل‌زدگان داشته باشد. در تلاش هستیم هر آنچه دولت درباره اسکان موقت سیل‌زدگان کمک می‌کند برای تبدیل به اسکان دائم استفاده شود. وی با بیان اینکه تشخیص ضرورت اسکان موقت با وزارت کشور است، گفت: اگر همکاران‌‌مان در وزارت کشور ضرورت انتقال و اسکان موقت مردم منطقه‌ای را تشخیص دهند، بنیاد مسکن در کنار این نهاد نسبت به انجام عملیات اسکان مرم اقدام خواهد کرد.معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکید کرد: فعلا درباره اسکان موقت سیل‌زدگان تصمیم نهایی گرفته نشده است.حق‌شناس با تاکید بر اینکه در بازسازی مناطق سیل‌زده اجازه ساخت‌و ساز در حریم رودخانه‌ها داده نمی‌‌‌شود، ادامه داد: در این باره مطالعه و بررسی‌ گروه‌های فنی آغاز شده است. وزارت نیرو با همکاری سایر نهادها باید حرایم رودخانه و محدوده‌های پرخطر را مشخص کند.وی با بیان اینکه آماده تامین اراضی برای جابه جایی و انتقال محل ساخت واحدهایی که در مناطق سیل‌زده در حرایم رودخانه آسیب دیده‌اند هستیم، گفت:‌ در مناطق روستایی با کمک بنیاد مسکن و در مناطق شهری با کمک وزارت راه و شهرسازی اراضی مناسب برای انتقال این واحدها پیش بینی می‌شود.

عملکرد آخوندی در بخش مسکن نزدیک به صفر بود

درهفته ای که گذشت کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که عملکرد آخوندی در بخش مسکن نزدیک به صفر بود، گفت: طی سه سال اخیر سالانه ۳۰ هزار وام خرید مسکن پرداخت شده در حالی که کشور به سالانه ۲ میلیون واحد مسکونی نیاز دارد.افشین پروین‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به وضعیت نامناسب مسکن در کشور، اظهار کرد: در دوره وزیر سابق برنامه‌ای در بخش مسکن اجرا نشد. طی حدود 5 سال فقط اعلام می‌شد که قرار است مسکن اجتماعی اجرا شود که البته در نهایت هم کاری در این رابطه انجام نشد.وی با اشاره به برنامه افزایش سقف وام خرید در دوره آخوندی، ادامه داد: حدود 90 هزار فقره وام در این قالب پرداخت شده که در مقابل تقاضای 2 میلیونی عددی نیست.وی تصریح کرد: این یعنی تقریبا به صفر، واقعیت عملکرد آخوندی در بخش مسکن طی دوره‌ای که وزیر بود.کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به این‌که سالانه 30 هزار وام خرید پرداخت شده است، بیان کرد: این در حالی است که کشور سالانه 2 میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، در واقع عملکردی وجود نداشته است.پروین پور گفت: در دوره وزیر سابق راه و شهرسازی، بخش مسکن کشور ضربه خورد مانند همان دوره اول وزارت (سال 72 تا 76).

بررسی هیدرولوژی شهرهای در معرض سیل در اولین جلسه شورای عالی شهرسازی

دراین هفته وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در اولین جلسه شورای عالی شهرسازی بحث هیدرولوژی همه شهرها برای انجام مطالعه مورد بحث خواهد گرفت زیرا برخی از بارش‌های ما با مفروضات قبلی در ۵۰ سال قبل متفاوت بوده و سه برابر دوران قبلی است.به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمد اسلامی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا قرار است دولت تن‌خواه گردان را برای استانداران جهت تأمین منابع مناطق سیل‌‌زده ارسال کند، گفت: تن‌خواه گردان تخصیص داده شده و همه استانداران باید این تن‌خواه را دریافت کرده باشند. وی ادامه داد: این تن‌خواه برای هزینه‌های مقابله، امداد و استقرار موقت در مناطق سیل‌‌زده در نظر گرفته شده است.این عضو دولت دوازدهم درباره بحث شهرسازی در مناطق سیل‌‌زده گفت: نکته حائز اهمیتی که در جریان وقوع سیل اخیر داشتیم آن بود که رئیس‌جمهور در جلسه قبل تاکید کرد که خانه‌ها، مزارع و پرورش ماهی‌ها و کسب و کارهایی که در بستر و حریم رودخانه‌ها استقرار داشتند و آسیب دیدند، در بازسازی جدید جابجا شوند و به نقاط مناسب‌تر و امن‌‌تری انتقال داده شوند تا از وقوع حوادث دیگر جلوگیری شود. اسلامی افزود: قوه قضائیه هم قرار است که در این زمینه مشارکت داشته باشد که این اماکن دیگر در محل سابق مستقر نشوند.وی با بیان اینکه این مسئله مستلزم یک اقدام میدانی و حقوقی در شورای عالی شهرسازی است، تصریح کرد: ما تعیین تکلیف این موضوع را به مدیران کل خود در استان‌ها سپرده‌ایم که با تعامل با استانداران این کار را انجام دهند و قرار است مناطقی که مستعد هستند به محدوده شهرها الحاق شوند.اسلامی با بیان اینکه در بخش روستایی بنیاد مسکن مأموریت این کار را برعهده دارد و در بخش شهری هم شورای عالی شهرسازی برای آن تصمیم‌گیری خواهد کرد، خاطرنشان کرد: در اولین جلسه شورای عالی شهرسازی، روی همه شهرهایی که در معرض سیل قرار دارند، مطالعات هیدرولوژی صورت می‌گیرد.وی اضافه کرد: شرایط بارش‌های ما نسبت به دوره ۵۰ ساله گذشته در بسیاری از استان‌ها تقریباً سه برابر مفروضات قبلی است که با نگاه و مفروضات جدید برای آن شهرها در جلسات شورای عالی شهرسازی تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

تشریح علل تخریب ساختمان‌های فرسوده در سیل اخیر

درهفته ای که گذشت عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان اینکه اکنون دست دولت برای تصویب قوانین مربوط به رعایت اصول ساخت در مورد سیل باز است، اظهار کرد: اکنون فرصت مناسبی برای تکمیل، اصلاح و یا تصویب قوانین جدید برای رعایت اصول ساخت در اختیار دولت قرار گرفته و کمتر کسی اکنون مخالف رعایت و وضع چنین قوانینی است.حامد حمیدی در گفت و گو با ایسنا به تشریح و بررسی علل تخریب ساختمان های فرسوده در سیل پرداخت و اظهار کرد: عدم رعایت آئین نامه ها و موارد اصولی در ساخت و سازهای قدیمی و نیز فرسوده و کهنه شدن مصالح موجود در این ابنیه به دلیل عدم تاب آوری و نبود تحمل باربری باعث آسیب پذیر بودن بالای این ساختمان ها در برابر حوادث طبیعی است.وی با بیان اینکه مباحث مربوط به فصل ششم آئین نامه بارگزاری در دستورالعمل مقررات ملی ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی در مورد زلزله و سیل با بازنگری مجدد و کامل تر در سال 92 تبیین شده و مورد توجه است، گفت: در مورد سازه های خاص نظیر سدها، سیل بندها و پل ها این مقررات کاملا رعایت می شود.عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با تصریح اینکه باید دوره بازگشت باران های 50 ساله یا بیشتر، مد نظر قرار گرفته و بار ترس ناشی از خسارات سیل نیز در طراحی ها رعایت شود، خاطرنشان کرد: این موارد در سازه های معمولی نظیر منازل مسکونی کمتر لحاظ شده و برخلاف مباحث مربوط به قوانین زلزله از درجه اهمیت کمتری برخوردار است.حمیدی تفاوت بین تخریب سیل و زلزله را مربوط به نیروهای تاثیرگذار بر سازه دانست و افزود: در زلزله نیروهای جانبی موجب تخریب بناهای با طراحی نامناسب و غیراصولی شده در حالیکه سیل با تخریب خاک و ایجاد نشست و خوردگی به خصوص در پی و زیربنا یا فونداسیون سبب تخریب بنا می شود.وی، موقعیت جغرافیایی سازه را نیز دلیل دیگری در تخریب بنا در اثر سیل دانست و اظهار کرد: بارش های مناطق بر روی ساختمان ها کمتر اثر داشته و مهم، قرارگیری در مسیل رودها و یا محل عبور رودخانه های با دوره بازگشت چند صد ساله و نیز مجاورت در کنار آب بندان ها یا دریاچه ها است که بیشترین تاثیر را در تخریب بنا در بارش های عظیم دارد.استادیار گروه سازه و زلزله دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی منفعت طلبی افراد را عمده مشکل ساخت و ساز کشور و بروز خسارات سیل دانست و یادآور شد: سودجویی مستقیم یا غیرمستقیم برخی افراد با عدم رعایت قوانین مربوط به ساخت و ساز، خرید تخلفات و اصطلاحا دور زدن قانون اصلی ترین مشکلی است که در این بخش وجود دارد.حمیدی با تاکید بر اینکه اگر قوانین با جدیت دنبال شده و رعایت شود هرگز چنین خسارات و مشکلاتی برای کشور در اثر سیل به وجود نخواهد آمد، گفت: اکنون شاخصی به نام رعایت حریم رودخانه ها و بستر در ساخت و ساز کمتر رعایت می‌شود.

هزینه وام مسکن ۱۲ میلیون شد

دراین هفته قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن حدود ۵۰ هزار تومان است؛ به طوری که هزینه وام مسکن به علاوه هزینه وام جعاله برای زوج های تهرانی ۱۲ میلیون تومان می‌شود.به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر قیمت اوراق تسهیلات مسکن با روند آرامی کاهش یافته است. در حال حاضر امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ماه سال ۱۳۹۶ حدود ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود. همچنین قیمت تسه تیر سال ۱۳۹۶ معادل ۵۲ هزار و ۴۰۰ تومان است.علاوه بر این قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن اسفند ماه سال ۱۳۹۷ معادل ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت تسه آذر ماه سال ۱۳۹۶ حدوداً ۵۰ هزار تومان است. همچنین تسه بهمن ماه ۱۳۹۷ معادل ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.با در نظر گرفتن قیمت تسه‌ها در سررسیدهای مختلف در این گزارش قیمت را حدوداً ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته و با توجه به آن هزینه وام مسکن را محاسبه می‌کنیم.با توجه به اینکه قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن عمدتاً در محدوده ۵۴ هزار تومان می‌چرخد، هزینه وام اقشار مختلف جامعه را در این گزارش با این نرخ محاسبه می‌کنیم.زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند. آن‌ها باید ۱۰ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، دو میلیون تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۲ میلیون تومان صرف شود.همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید هشت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون تومان پرداخت کنند.علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید شش میلیون تومان بابت خرید اوراق بپردازند.هم‌چنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرا بورس ایران خریداری کنند.

آسیب به ۱۱۰ هزار خانه در سیلاب

درهفته ای که گذشت رسانه ها نوشتند:طبق آخرین آمار از مناطقی که شرایط محیطی اجازه بررسی را می‌دهد، سیل تاکنون به ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در استان‌های درگیر، خسارت زده است.به گزارش ایسنا، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مناطق سیل‌زده که شرایط محیطی اجازه می‌داد ارزیابی خسارات را انجام داده است. در بارندگی‌های امسال ۱۲ استان تحت تأثیر سیل قرار گرفته‌اند و تا کنون به ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در استان‌های گلستان، مازندران و لرستان خسارت وارد شده است. ۴۰ هزار واحد از این تعداد نیاز به نوسازی دارد و ۷۰ هزار واحد تعمیراتی است. البته این آمار فعلاً برای مناطقی است که شرایط محیطی اجازه ارزیابی را می‌دهد. هنوز با توجه به این‌که در خوزستان آب‌گرفتگی وجود دارد حتی یک واحد هم ارزیابی نشده و کارشناسان منتظر هستند تا شدت آب‌گرفتگی کاهش پیدا کند. در بخش‌هایی از آق‌قلا، گمیشان و خوزستان هنوز بررسی انجام نشده است.مجید جودی، مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن با بیان این‌که از روز شنبه پرداخت کمک بلاعوض در استان لرستان آغاز شده است گفت: طبق مصوبه دولت برای واحدهای احداثی شهری ۵۰ میلیون تومان وام و ۱۲ میلیون تومان کمک بلاعوض تعیین شده است. برای واحدهای روستایی نیز ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌شود. هم‌چنین واحدهای تعمیری شهری و روستایی ۱۵ میلیون تومان وام و پنج میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت خواهند کرد. برای اسباب اثاثیه سیل‌زدگان هم ۱۵ میلیون تومان وام و پنج میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است.روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین رئیس سازمان بهزیستی کشور از شناسایی و واریز کمک هزینه معیشت به حساب ۱۵ هزار و ۵۰۰ خانواده جدید در مناطق سیل زده خبر داد. وحید قبادی دانا با اشاره به اینکه مددجویان مذکور می‌توانند همین امروز این مبلغ را برداشت کنند ادامه داد: در مرحله نخست نیز ۱۳ هزار و ۵۰۰ خانواده از مددجویان بهزیستی مناطق سیل زده شناسایی شده بودند. همچنین افرادی که مددجوی سازمان بهزیستی هستند اما این رقم را دریافت نکردند می‌توانند به ادارات بهزیستی شهرستان‌ها و شهرهای سیل زده یا به مددکاران مربوطه مراجعه کنند. معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن نیز که به آق‌قلا رفته است اظهار کرد: بنیاد مسکن برای آغاز عملیات ساختمانی واحدهای خسارت دیده آمادگی کامل دارد. کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی آماده پرداخت است. عزیزاله مهدیان البته اظهار کرد: از آنجایی که آغاز عملیات ساختمانی منوط به استعلام از بیمه و در نهایت بازدید بیمه‌ها از واحدهای خسارت دیده است، این امر موجب اختلال در کار بنیاد و شروع بازسازی شده است.رئیس بنیاد مسکن هم روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین ماه خبر داد: ۳۵ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی لرستان دچار خسارت شدند. علیرضا تابش هم‌چنین با تأکید بر اینکه سکونت‌گاه‌ها باید بازسازی شوند و ایمنی لازم در آن‌ها لحاظ شود، افزود: قراردادی با دانشگاه تهران داریم تا با نظارت عالی نظارت بر همه فعالیت‌های ما در لرستان را بر عهده بگیرند و با دانشکده‌های فنی و زمین‌شناسی صحبت شد و ظرف دو تا سه روز آینده هشت نفر از رؤسا و اساتید دانشگاه تهران به لرستان می‌آیند.

نقوی حسینی: وزیر راه و شهرسازی در خصوص مبالغ بالای اجاره بهای مسکن کاری کند

دراین هفته نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه میزان اجاره بهای مسکن خیلی بالاست، در تذکری به وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: مردم در خصوص اجاره مسکن با مشکل روبرو هستند.به گزارش ایسنا، سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه و تبریک روز بزرگداشت پاسدار انقلاب اسلامی، اقدام دولت آمریکا در خصوص قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریستی محکوم کرد و گفت: سپاه پاسداران نهادی از بطن مردم، مقبول و محبوب قلوب مردم است، امروز نمایندگان همه بیان کردند که پاسدار هستند البته همه ملت ایران پاسدار هستند.وی در تذکری به دولت و وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: یک بار برای همیشه مطالبات فرهنگیان پرداخت شود، چندین بار وزیر آموزش و پرورش در سال گذشته مصاحبه کرده و تاریخ‌های مختلفی را مانند اول مهر، پایان پاییز و پایان اسفند ماه برای پرداخت مطالبات فرهنگیان اعلام کرده است ، اما باز هم پرداخت نشد و یک بار هم آقای نوبخت اعلام کرد که حتما مطالبات فرهنگیان پرداخت خواهد شد اما هنوز این پرداخت انجام نشده است، ۹ ماه است که فرهنگیان منتظر به نتیجه رسیدن موضوع مطالبات خود هستند.نقوی حسینی با اشاره به موضوع حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: بازنشستگان تامین اجتماعی از حقوق های صد هزارتومانی تا مبالغی همچون ۵۰۰ هزارتومان یا ۷۰۰ هزارتومان دریافت می‌کنند، این افراد عروس، داماد یا نوه دارند و با بیماری‌های مختلف روبه‌رو هستند لذی حقوق های این عزیزان هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود و افزایش به نحوی باشد که بتوانند مخارج زندگی خود را تامین کنند.نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر راه اظهار کرد: میزان اجاره بها مسکن خیلی بالا است نمی‌دانم مسئولین دولتی خودشان مستاجر هستند یا خیر؟ مردم در خصوص اجاره مسکن با مشکل روبرو هستند که وزیر راه و شهرسازی باید برای تامین مسکن محرومین فکری اساسی کند.

تشدید رکود ساخت و ساز در سال۹۸

درهفته ای که گذشت عضو‌ شورای شهر تهران گفت: با توجه به تشدید رکود ساخت و ساز در سال ۹۸، تامین منابع مالی شهرداری سخت خواهد بود.اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ بهاره آروین در پاسخ به سوالی مبنی بر تشریح آخرین وضعیت شورایاری‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده در این حوزه به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: در سال97 اتفاق مهمی که برای شورایاری‌ها رخ داد، افزایش مشارکت همه منتخبان بود به همراه حذف برخی از آسیب‌هایی که در سالیان گذشته در قالب دبیر محوری شکل گرفته بود.او ادامه داد: ما سعی کردیم از طریق مشارکت دادن تمام اعضای شورایاری محلات در کارگروه‌های تخصصی و شکل دادن هیئت رئیسه منطقه‌ای، این آسیب‌ها را برطرف کنیم و کاری کنیم که تمام هفت نفری که در محلات به عنوان عضو شورایاری‌ها انتخاب شدند، امکان مشارکت لازم را داشته باشند.آروین با بیان اینکه در سال 98 دو اتفاق بسیار مهم و مؤثر برای شورایاری‌ها رخ خواهد داد، اضافه کرد: اتفاق اول برگزاری انتخابات است که امیدواریم به شیوه‌ای جدید و با مشارکت بالا برگزار شود و پیش‌ثبت‌نام را به صورت الکترونیکی انجام دهیم تا آسیب‌های انتخابات قبل را نداشته باشد. هدف شورای شهر پنجم این است که این انتخابات نمونه‌ای از انتخابات محلی در سطح کشور باشد.رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: علاوه بر شکل‌گیری دوره جدید شورایاری‌ها، تحول مهم دوم پیگیری تحقق رویکرد شورای پنجم برای تحقق مشارکت در سطح محله است؛ یعنی ما برای شورایار‌ها روشن کنیم که انتظار شورای شهر و شهروندان از آنها این است که مشارکت مردم محله را برای حل مشکلات خود فعال کنند. از این جهت ما جشنواره‌های آموزشی- مشارکتی را در این خصوص خواهیم داشت، الگو‌های موفق را از بین شورایار‌ها یا سمن‌ها یا حتی شهروندانی که توانسته‌اند مشکلی از محله خود را با جلب مشارکت هم‌محله‌ای‌های خود حل کنند، معرفی خواهیم کرد و با فراهم کردن زمینه‌ای برای گفت‌وگوی شورایار‌ها و انتقال تجربیات آنها، سعی می‌کنیم که هر چه بیشتر تأثیر شورایاری‌ها در کمک به اداره شهر روشن شود. تمام این آموزش‌ها برای افزایش مشارکت شهروندان توسط شورایاری‌ها به صورت مشارکتی خواهد بود و از آموزش‌های سنتی فاصله می‌گیریم و به سمت آموزش‌های مشارکت محور حرکت می‌کنیم.آروین در خصوص وضعیت مالی شهرداری تهران، با بیان اینکه همانند سال 97، شهرداری در سال 98 با توجه به وضعیت اقتصاد کلان کشور، با کمبود منابع مواجه بود، گفت: رکود ساخت و ساز و وضعیت اقتصادی شهر سبب شده است که شهرداری تهران به لحاظ مالی سال سختی را بگذراند؛ اما تدابیری که اندیشیده شد، باعث شد که این مسئله کمترین آسیب را به خدمت‌رسانی به شهروندان داشته باشد. در سال 98 این مسئله بسیار پررنگ‌تر خواهد بود. سطح تورمی که اکنون در بسیاری از نهاده‌های ساختمانی مشاهده می‌شود، هم باعث رکود حوزه ساخت و ساز می‌شود و هم هزینه‌های شهرداری برای انجام عملیات عمرانی و به‌سازی در سطح شهر را افزایش می‌دهد. همچنین افزایش دستمزد نیروی کار سبب می‌شود پیمانکارانی که در سطح شهر در حوزه نگهداشت فعال هستند با افزایش هزینه‌ها مواجه شوند.

اقبال خانه اولی‌ها به وام مسکن کم شد

دراین هفته نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک از جا ماندن صندوق پس انداز یکمی‌ها از خرید مسکن به دلیل نداشتن توان خرید خبر داد و گفت:افرادی که در صندوق پس انداز یکم سپرده گذاری کرده بودند توان خرید مسکن ندارند و از دریافت تسهیلات خود، خودداری می‌کنند.به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حسام عقبایی افزود: در سال‌های گذشته تسهیلات بانک مسکن ۴۷ درصد قیمت یک واحد مسکونی را به خود اختصاص می‌داد و مردم با پس انداز یک ساله در این صندوق توان خرید یک واحد آپارتمان را داشتند، اما اکنون با رشد ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن، تسهیلات بانکی ۱۵ درصد قیمت یک واحد مسکونی را شامل می‌شود.نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته و تسهیلات کنونی کفاف خرید واحدی کوچک حتی در جنوب تهران را نمی‌دهد.عقبایی اظهار داشت: رشد نامتعارف قیمت مسکن باعث رکود عمیق این بازار شده است و عرضه و تقاضا نیز در این چند سال متناسب نبوده است.وی بیان کرد: بهار امسال شاهد رشد مسکن نخواهیم بود و درصورت افزایش نرخ ارز بازار مسکن در تابستان دوباره دچار نوسانات قیمتی می‌شود.

مسئولان پاسخگوی عدم کیفیت سازه‌ها در سیل اخیر باشند

درهفته ای که گذشت نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم بابیان اینکه دستور برداشت دو میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی که معادل ریالی آن با توجه به نوسانات نرخ ارز حدود ۲۷۰۰۰ میلیارد تومان است از سوی رئیس‌جمهور صادرشده است. گفت: اگر این مبلغ کلان به‌طور صحیح به بخش خرید مصالح و تجهیزات زندگی سیل‌زدگان تعلق گیرد تورم‌زا نخواهد بود.احسن علوی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: به‌طورکلی هر برداشت از ذخایر کشور نیازمند سلسله‌مراتب نظارت‌های دقیق است تا این مبالغ حیف‌ومیل نشود.وی بابیان اینکه در حال حاضر چاره‌ای به‌جز برداشت پول از صندوق توسعه ملی نداریم گفت: اگر این برداشت با مدیریت انجام نشود باعث ایجاد بحران جدید در اقتصاد کشور خواهد شود.نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر اعضای کمیسیون عمران مجلس نسبت به عملکرد سازمان مدیریت بحران در ساماندهی امور مرتبط به سیل به‌ویژه اسکان و خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان انتقادهای شدیدی به دولت دارند. اگرچه باید قبول کنیم این انتقادها ناشی از عدم وجود مدیریت بحران در کشور است.علوی بابیان اینکه کشور ایران جز کشورهای پرحادثه است. گفت: شایسته نیست کشور ما باوجوداین همه حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله و رانش، همچنان سر تیتر بی‌کفایتی در مدیریت بحران در رسانه‌های جهانی باشد.وی گفت: دولت و مسئولان باید پاسخگوی عدم کیفیت سازه‌ها، پل و جاده‌های بی‌کیفیت باشند چراکه این سیل به‌خوبی نشان داد ما باوجود دانش و فن‌آوری‌ها در ساخت زیرساخت‌های مقاوم به حوادث غیرمترقبه موفق نیستیم.نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید مسئولان پاسخ دهند چرا سازه‌های ما با گذر سیل از روی آن‌ها ریزش کرده و به تلی از نخاله‌های سازه‌ای مبدل می‌شود. این قصور نباید از زیر ذره‌بین‌های ناظران درو بماند.وی گفت: حوادث اخیر سیل در استان‌های کشور نشان داد که ما برای مهار سیل، مدیریت واحد نداریم و هر نهاد و سازمان برنامه‌های خود را اجرایی می‌کند، این در حالی است که تمام دستگاه‌های امدادی، نظامی و حمایتی باید توسط یک‌نهاد واحد مدیریت شوند تا تلاش‌ها و اقدامات به نتیجه مطلوب برسد.علوی در بخش دیگر سخنانش بابیان اینکه مجلس رضایت کافی از عملکرد دولت در مدیریت بحران نداشت گفت: در حال حاضر حوادث غیرمترقبه به دو بخش قبل و بعد از حادثه تقسیم‌شده است و دولت باید پاسخ گوی سهل‌انگاری خود در دو بخش فوق شود.وی گفت: دولت باید پاسخ دهد چرا در مکان‌یابی زیرساخت‌ها قصور کرده و هیچی ارزشی به مهندسی ارزش نگذاشته است.نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم درنهایت گفت: باید در خصوص مدیریت بحران تصمیمات عاجلی در کشور اتخاذ شود تا شاهد این اتفاق‌ها نباشیم.


برچسب ها بسته خبری ، سیل ، خسارت
r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar