۱۲:۴۰ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - 14 April 2019
کد خبر: ۵۲۶۶۹
محسن بهرام غفاری در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
در پی اظهارنظر اخیر مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن مبنی بر تصمیم این وزارتخانه برای بازنگری مجدد طرح جامع مسکن، محسن بهرام غفاری از پیشکسوتان حوزه مهندسی گفت...
سیاسیون طرح جامع مسکن را نادیده می‌گیرند/ دوره احمدی‌نژاد طرح جامع مسکن به طرح مسکن مهر تقلیل یافتدر پی اظهارنظر اخیر مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن مبنی بر تصمیم این وزارتخانه برای بازنگری مجدد طرح جامع مسکن، محسن بهرام غفاری از پیشکسوتان حوزه مهندسی گفت: در دوره عبدالعلی‌زاده حسب تصمیم دولت در برنامه چهارم تهیه طرح جامع مسکن با بهره‌گیری از بیش از 50 کارشناس زبده و اساتید مرجع تهیه شد و باید مشخص شود که آیا بازنگری مدنظرتیم جدید معاونت بازنگری، صرفاً برای یک به‌روزرسانی است یا اینکه قراراست که کلاً این طرح از ابتدا مورد وارسی و بازنویسی قرار بگیرد.
به گزارش خبرنگار «صما» طی روزهای اخیر فرهادیه - مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن - در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه اعلام کرد، طرح جامع مسکن پروژه‌ای است که در دو بخش تنظیم‌شده است. یک بخش کوتاه‌مدت آن‌که امیدواریم ظرف 2 تا 3 ماه تهیه شود، خروجی‌اش برنامه‌ریزی برای تولید 400 هزار واحد مسکونی (200 هزار در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در بافت‌های فرسوده و 100 هزار واحد توسط بنیاد مسکن) است، افزود: برنامه دولت هم‌اکنون این است که جمعیت‌پذیری را به سمت مکران و چابهار ببرد و جمعیت‌پذیری 250 هزار نفر در آنجا در دستور کار است. درواقع چابهار به دلیل اهمیتی که دارد و جایگاهی که ازنظر موقعیت جغرافیایی دارد؛ مسیر ترانزیتی جنوب شرق آسیا و به‌ویژه هند به شمال ایران است. در راستای جمعیت‌پذیری کردن تمامی قواعد و ضوابط شهرسازی، موضوعات زیست‌محیطی، اجتماعی و تمامی امکانات و زیرساخت‌هایی که مناطق مسکونی باید داشته باشند در آنجا موردتوجه قرار خواهد گرفت.

انتشار این خبر با واکنش منفی برخی از رسانه‌ها مواجه شد به‌طوری‌که خبرگزاری تسنیم نوشت: هزینه آخرین بازنگری طرح جامع مسکن،‌ حدود 700 میلیون تومان بوده است، باید مشخص شود دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن چه پولی را برای بازنگری جدید پرداخت خواهد کرد. شفافیت در این ماجرا یکی از خواسته‌های افکار عمومی است که امید است معاون وزیر راه و شهرسازی دستور آن را به مدیرکل خود بدهد.

در این زمینه محسن بهرام غفاری بابیان اینکه بازنگری طرح جامع مسکن اگر به‌منظور یک بررسی و بازنگری برای انطباق با شرایط جدید باشد اقدامی سنجیده و لازم است گفت: این در حالی است که اگر بازنگری برای این باشد که کل طرح جامع مسکن را ازنو به نگارش دربیاورند این امر جای تأمل دارند.

وی گفت: در اواخر دوره عبدالعلی‌زاده و اوایل وزارت سعیدی کیا برای تهیه طرح جامع مسکن از بالغ‌بر 50 کارشناس زبده و مرجع مورداستفاده قرارگرفته است و از اساتید بنام در حوزه شهرسازی، مسکن، اقتصاد مسکن، محیط‌زیست، برنامه‌ریزی و مهندسی و... بهره گرفته‌شده است.

وی درعین‌حال درباره اظهارت مطرح‌شده از سوی فرهادیه مبنی بااینکه قراراست در بازنگری طرح جامع مسکن با رویکردی همه‌جانبه نگر، جمعیت‌پذیری در شهر مکران موردبررسی قرار بگیرد گفت: لازمه تحقق این امر آن است که ما از طرح آمایش سرزمین روزآمدی که در آن اهداف اسکان جمعیت و جهت توسعه مراکز جمعیتی در افق 25 ساله و 50 ساله تعیین‌شده باشد برخوردار باشیم و تنها درصورتی‌که در طرح‌های فرادستی، طرح آمایش سرزمین به‌روز و همه‌جانبه‌ای داشته باشیم این امکان ایجاد خواهد شد که طرح جامع مسکن بتواند در چارچوب آن به طرحی کارآمد مبدل شود.

عضو شورای تدوین مقررات ملی ساختمان با اشاره به اینکه در دولت احمدی‌نژاد طرح جامع مسکن به‌طوری کلی از مبنای محاسبه و برنامه‌ریزی برای حوزه مسکن خارج شد گفت: به‌عنوان‌مثال درحالی‌که بر اساس بخشی از این طرح مقررشده بود که طی یک بازه زمانی 5 ساله به‌صورت آزمایشی در 14 نقطه 50 هزار واحد مسکونی با حذف قیمت زمین برای گروه‌های کم‌درآمد ساخته شود و با استفاده از نتایج آن در برنامه توسعه بعدی ایده حذف قیمت زمین و حفظ مالکیت دولت بر زمین توسعه داده شود اما طی یک تصمیم خلق‌الساعه و فی‌البداهه، احمدی‌نژاد تصمیم گرفت که به‌جای 50 هزار واحد دو میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی برای گروه‌های آسیب‌پذیر مسکن بسازد.

وی گفت: بنابراین در دوره احمدی‌نژاد ناگهان طرح جامع مسکن تبدیل به طرح مسکن مهر شد و دیگر برنامه‌های آن حذف شد و از جامع بودنش چیزی باقی نماند...این تجربه نشان داد که سیاسیون به اقتضای شرایط خاص به خود اجازه دست‌اندازی و تغییر در طرح جامع مسکن را می‌دهند.

غفاری تأکید کرد: تجربه مذکور ثابت کرد که طرح جامع مسکن به‌هیچ‌وجه در برابر اقدامات و تصمیمات فاقد کارشناسی سیاسیون مصون نیست. لازم است بازنگری جدید را از این خطر مصون نگاه داشت، وگرنه نفس بازنگری نه‌تنها فاقد اشکال است بلکه ضروری نیز هست، مشروط به آن‌که راه طی شده را اصلاح کند و نه بنیان طرح را دستخوش تغییر نماید چنانکه آقای رئیس دولت اسبق کرد.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar