۰۹:۳۵ - ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - 15 April 2019
کد خبر: ۵۲۶۷۴
اعضای شورای مرکزی در گفت‌وگو با «صما»:
در شرایطی که ظرفیت مهندسان در کشور بسیار زیاد است، اما جای تاسف است که از این ظرفیت عظیم متخصص در صنعت ساختمان به خوبی استفاده نمی شود.
تاسیس صندوق مشترک نیازمند یک نظام پولی و مالی قوی/ اجرای پروژه های بزرگ با گردآوری سرمایه های خرد مهندسانبه طوری که بخش عمده ای از افراد فعال در صنعت ساخت و ساز را افراد فاقد صلاحیت تشکیل می دهند و طبق اظهارات رجبی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در حال حاضر تنها ۶درصد از مهندسان در عرصه ساخت‌وساز فعالیت می‌کنند.

در این راستا یکی از الزاماتی که مطرح می شود، افزایش توان مالی مهندسان است تا جامعه مهندسی بتوانند بدون اتکا به بودجه دولتی و یا تسهیلات بانکی، اقدام به ساخت‌وساز کنند. بر این اساس با توجه به ظرفیت بالای مهندسان برای ساخت‌وساز فعال کردن صندوق مشترک در سازمان نظام ‌مهندسی مطرح شده است تا مهندسان امکانات مالی خود را به منظور رونق ساخت و ساز تجمیع کنند.

ورود مهندسان به حوزه ساخت و ساز با تاسیس صندوق مشترک

در همین رابطه عضو هیئت رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با ارزیابی مثبت از تاسیس صندوق مشترک در رونق بازار مسکن و افزایش سهم مهندسان از بازار ساخت و ساز گفت: به نظر می رسد که تشکیل این صندوق، یک اقدام و حرکت مثبتی است که مهندسان می توانند به واسطه آن به حوزه ساخت و ساز ورود پیدا کنند.

حسن مجتبی زاده در گفت و گو با «صما» با اشاره به سهم ناچیز مهندسان در عرصه ساخت و ساز و فعالیت افراد فاقد صلاحیت در این عرصه، به برنامه های شورای مرکزی برای ساماندهی این مسئله اشاره و بیان کرد: باید تلاش ما این باشد که قانون را اجرایی کنیم و افراد فاقد صلاحیت در حوزه ساخت و ساز امکان فعالیت در این بخش را نداشته باشند.

وی تاکید کرد: ما اگر هر ساله بتوانیم درصدی به سهم مهندسان در عرصه ساخت و ساز اضافه کنیم، این امیدواری وجود دارد که بتوانیم این صنعت را از دست افراد فاقد صلاحیت و یا افرادی که به حرفه های کاملا نامرتبط مثل پزشکی، اصناف و... مشغول هستند، خارج کنیم و صنعت ساختمان به دست مهندسان دارای صلاحیت بیفتد.

منشی هیئت رییسه شورای مرکزی تاکید کرد: اخیرا وزیر راه و شهرسازی نیز روی این موضوع تاکید کرده اند و اقدام مهمی که باید در این راستا انجام گیرد، این است که به طور کلی عملیات ساختمانی و ساخت و ساز باید در دست مهندسان باشد و از دخالت افراد فاقد صلاحیت در این بخش جلوگیری شود.

مجتبی زاده یادآور شد: در قانون نظام مهندسی و آیین نامه اجرایی آن نیز به بحث عدم دخالت افراد فاقد صلاحیت اشاره شده و اگر این مهم اجرایی شود، باعث می شود که ساخت و سازها و صنعت ساختمان به دست مهندسان دارای صلاحیت بیفتد.

گردآوری سرمایه های خرد توسط اعضا و سازمان های استانی

همچنین عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه بحث تشکیل صندوق مشترک استان ها در قانون نظام مهندسی دیده شده و به طور مفصل به آن پرداخته شده است، گفت: این صندوق در شورای مرکزی تاسیس شده و طی چندین سال هم فعالیت داشته است.

مجید جی افرام در گفت و گو با «صما» ادامه داد: این صندوق دارای نظام نامه مشخصی است و فرآیند و چارچوب آن کاملا مشخص است. از لحاظ قانونی نیز دست ما باز است که بتوانیم از طریق پتانسیل این صندوق، سرمایه گذاری و عملیات اجرایی را در بخش ساختمان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تاسیس این صندوق به طور کامل امکان پذیر بوده و می تواند یک راهبرد بسیار مناسب باشد، تاکید کرد: با تاسیس این صندوق سرمایه های خرد توسط اعضا و سازمان های استانی گردآوری می شود و می توان آن را در پروژه های عظیم مسکن راهبری و هدایت کرد.

جی افرام با بیان اینکه چارچوب، تشکیلات و ساختار این صندوق کاملا مشخص است و می تواند بدون کوچکترین مشکلی تشکیل و رصد و پایش شود، ادامه داد: تشکیل این صندوق یک راهبرد بسیار خوب و از ظرفیت های بسیار موثر قانون نظام مهندسی است که تاسیس آن با هر سرمایه ای امکان پذیر است.

جزئیات صندوق مشترک استان ها

عضو شورای مرکزی درخصوص جزئیات صندوق مشترک استان ها تصریح کرد: این صندوق یک صندوق سهامی است که همه سازمان های نظام مهندسی استان ها به عنوان اعضای حقوقی و همه مهندسان عضو سازمان به عنوان اعضای حقیقی می توانند با هر میزان سرمایه ای جزو سهامداران این صندوق باشند.

جی افرام ادامه داد: این صندوق دارای تشکیلات و ساختاری کاملا تعریف شده و مشخص و دارای مجمع عمومی، هیئت مدیره و مدیرعامل است و تمامی این ارکان نیز توسط خود اعضا تعیین می شود. جلسات و مجامع نیز می تواند به طور منظم برگزار شود.

به گفته وی، در این راستا سیاست ها و ترازهای مالی و فعالیت ها و عملکردها در مجامع گزارش داده می شود و اعضا می توانند کنترل و رصد بسیار خوبی بر این قضیه داشته باشند و فعالیت های مدنظر هم توسط هیئت مدیره و مدیرعامل برنامه ریزی و راهبری می شود.

جی افرام با بیان اینکه مهندسان دارای سهام در این صندوق می توانند از سود مشارکت ناشی از اجرای پروژه ها بهره مند شوند، افزود: ساختار صندوق مشترک دقیقا مانند یک شرکتی است که سهامداران این شرکت از سود مشارکت پروژه ها بهره مند می شوند.

وی همچنین با اشاره به تاثیرات تشکیل این صندوق در رونق بازار مسکن ادامه داد: مهمترین مزیت تاسیس این صندوق این است که ظرفیت عظیم 500 هزار نفری جامعه مهندسان و سرمایه های خرد این جامعه عظیم را می تواند به یک نیروی محرکه بسیار قوی و یک سرمایه بسیار عظیم و ارزشمند تبدیل کند که در صنعت ساختمان تاثیرگذار باشند.

هیئت مدیره صندوق مشترک باید جزو افراد معتمد ملی باشند

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور نیز در این زمینه گفت: صندوق مشترک یک نهاد پولی مهمی برای سازمان نظام مهندسی است که می تواند منابع مالی سازمان نظام مهندسی استان ها و سرمایه های بسیار اندک 500 هزار نفر مهندس را جمع کند و به جریان بیندازد.

تورج ناییج ‌پور در گفت و گو با «صما» افزود: این یک جریانی است که یک نظام پولی و مالی قوی می خواهد و یک اعتماد قوی به این سیستم نیاز دارد که باید ایجاد شود و در قانون هم این صندوق مشترک پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز این صندوق در شورای مرکزی موجود است، تصریح کرد: با این حال، این صندوق بسیار ضعیف و خالی است.

این مسئول تاکید کرد: اما اگر سیستم کارآمدی راه بیفتد و اراده ای باشد و عده ای که در هیئت مدیره این صندوق قرار می گیرند، جزو افراد معتمد ملی و درواقع جزو سرمایه های نمادین باشند که بتوانند سرمایه جذب کنند و مردم به آنها اعتماد کنند، به طور قطع می توانند جریانی را در حوزه مالی کشور ایجاد کنند و سرمایه های خرد و کلان را به جریان بیندازند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
0
0
تامین مالی پروژه های عمرانی ناتمام
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar