۱۴:۱۳ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - 16 April 2019
کد خبر: ۵۲۶۹۵
روسای نظام مهندسی استان‎ها در گفت و گو با «صما»:
در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اهدافی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان تعریف شده است که از آن جمله می توان به تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه های فنی و مهندسی در بخش های ساختمان و شهرسازی، رشد و اعتلای مهندسی در کشور، بالابردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای آن، ارتقای دانش فنی صاحبان حرفه، حمایت از مردم به عنوان بهره برداران از ساختمان ها و فضاهای شهری اشاره کرد.
کاهش رشته‌های مهندسی، گامی به عقب در مسیر اجرای مقررات ملی/ تبعات سنگین عدم رعایت ضوابط ساختمانیدر همین راستا مباحث مقررات ملی ساختمان برای تامین اهداف مذکور تهیه و تدوین شده تا در طول اجرای یک پروژه ساختمانی مورد توجه کارفرمایان و عوامل اجرایی قرار گیرد.

با این حال چالش های بسیاری در مسیر اجرایی کردن این مقررات وجود دارد که طبیعی است در پی عدم اجرای کامل این مباحث مقررات ملی، ایمنی ساختمان ها و درنهایت توجیه اقتصادی آنها نیز فراهم نخواهد شد.

موانع اجرای مقررات ملی ساختمان

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران در پاسخ به اینکه اجرای مقررات ملی ساختمان چقدر توسط سازمان مورد توجه قرار گرفته و دراین بخش چه مشکلاتی وجود دارد، گفت: علیرغم تلاش های انجام شده از سوی سازمان، هنوز این مقررات به طور کامل اجرایی نمی شود.

فرشید رضا حقیقی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب تصریح کرد: تا جایی که برای سازمان نظام مهندسی استان امکان پذیر بوده و با توجه به مقدورات کشور در زمینه مالی، توان انسانی، استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد و... سعی در اجرای بدون تنازل مقررات ملی ساختمان کرده ایم، که در مسیر اجرای برخی از مباحث مقررات ملی به این هدف نزدیک شده ایم، اما هنوز برای تکمیل کار راه در پیش داریم.

وی با اشاره به مشکلات و چالش های موجود در مسیر اجرای مقررات ملی ساختمان گفت: مشکلات عمده در این بخش، عدم تمکن مالی کارفرمایان خرد، عدم وجود مصالح استاندارد، نبود کارگران ماهر به تعداد کافی و پراکندگی مراکز تاثیرگذار در حوزه ساختمان است.

رییس سازمان نظام مهندسی مازندران در عین حال تصریح کرد: مهمتر از این موارد، عدم عزم جدی وزارت راه و شهرسازی در اجرای مواردی از رعایت مقررات ملی ساختمان و پیاده سازی آن مخصوصا در رشته های مختلف مهندسی و به ویژه مباحث جدید است.

حقیقی تاکید کرد: آنجا که توسط وزیر وقت راه و شهرسازی، با اعمال یک بخشنامه، بخشی از رشته ها از حرفه مهندسی به کنار زده شده و از هفت رشته به چهار رشته و حتی دو رشته تنازل پیدا کرده است، این به معنای بازگشت به عقب در جامعه در راستای پیاده سازی مقررات ملی ساختمان محسوب می شود.

پرداخت هزینه خدمات مهندسی، سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت است

در همین حال رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس، اجرایی شدن مقررات ملی ساختمان را اولین گام برای ساخت خانه های ایمن و مقرون به صرفه از نظر اقتصادی برشمرد و تاکید کرد: در این بخش از مسئولان نهادهای ذیربط انتظار می رود که با سازمان نظام مهندسی برای پیاده سازی مباحث مقررات ملی ساختمان در ساخت و سازها همکاری کنند.

سید مرتضی سیف ‌زاده در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه برخی تصور می کنند که صرف هزینه برای خدمات مهندسی یک اقدام بیهوده است، تاکید کرد: نباید تصور شود که صرف هزینه برای دریافت خدمات مهندسی، بی فایده است.

وی ادامه داد: درواقع مردم باید به این باور برسند که پرداخت هزینه برای خدمات مهندسی، یک سرمایه گذاری طولانی مدت است و برای اینکه مردم و بهره برداران، ساختمان های خود را در برابر حوادث طبیعی و دیگر حوادث ایمن کنند، باید برای خدمات مهندسی هزینه صرف کنند و نباید از اجرای ضوابط ساخت و ساز جلوگیری شود.

تبعات سنگین عدم اجرای ضوابط ساختمانی

سیف زاده با انتقاد از اینکه در برخی از موارد تصور می شود که عدم اجرای ضوابط ساختمانی، به لحاظ کاهش هزینه های ساخت و ساز، صرفه و توجیه اقتصادی به همراه دارد، تشریح کرد: به طور نمونه با کاهش مصرف برخی مصالح ساختمانی نظیر میلگرد یا تیرآهن و یا بتن، سعی در کاهش هزینه های پروژه دارند؛ در حالی که در درازمدت تبعات ناشی از این امر دامن گیر آنها خواهد شد.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی لطمات وارد شده بسیار بیشتر از آن هزینه مختصری خواهد بود که بابت خدمات مهندسی به مهندسان می پردازند تا بتوانند طراحی، نظارت و اجرای ساختمان ها را برعهده بگیرند.

سیف زاده همچنین با اشاره به نقش کلیدی مهندسان رشته های مختلف در تامین ایمنی و ایمن سازی ساختمان ها گفت: مهندسان شاغل در چهار رشته عمران، معماری، برق و مکانیک می توانند در راستای ساخت ساختمان های ایمن و مناسب برای بهره برداران ایفای نقش کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس یادآور شد: در عین حال مهندسان سه رشته شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک از لحاظ توجه به مسائل پیرامونی و محیطی می توانند در این زمینه به خوبی ایفای نقش کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar