۱۴:۰۷ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - 17 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۰۶
روسای نظام مهندسی استان‎ها در گفت و گو با «صما»:
بنا به گفته مسئولان سازمان نظام مهندسی، دوره هفتم شورای مرکزی دوره ای بود که این سازمان به جای پرداختن به اهداف مهم و وظایف ذاتی خود، از مسیر اصلی خود دور و منحرف شد. به طوری که شواهد امر نشان می دهد که در طی چند سال اخیر این سازمان به جای پیشرفت در امر ارتقای کیفیت ساخت و سازها و نیز ارتقای جایگاه مهندسان، با عقبگرد در این حوزه ها رو به رو بوده است.
ضعف عملکرد شورای مرکزی معیشت مهندسان را به خطر انداخت/ نظام مهندسی در صورت عدم انتخاب افراد اصلح به قهقرا می‎رودبه گزارش «صما» در آستانه برگزاری انتخابات شورای مرکزی دوره جدید در تیرماه، فرصتی فراهم شده که با انتخاب افراد بانفوذ و کارآمد برای تصدی جایگاه شورای مرکزی، شرح وظایف و ماموریت های جدیدی برای اعضای منتخب تعریف شود که منتخبان بتوانند با استفاده از ظرفیت و صلاحیت خود، اعتبار و شان این سازمان را احیا کنند.

حال سوال این است که در دوره جدید شورای مرکزی، چه اولویت ها و برنامه هایی باید در دستور کار اعضای منتخب این شورا قرار گیرد؟

ایجاد وحدت رویه و حل مسائل بین سازمان های نظام مهندسی

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی شورای مرکزی، ساماندهی و ایجاد وحدت رویه و حل مسائل بین سازمان های نظام مهندسی استان ها است، گفت: در عین حال تهیه برخی دستور العمل ها و ضوابط و آیین نامه ها باید در اولویت کاری شورای مرکزی باشد.

علی طوماری در گفت و گو «صما» با بیان مطلب فوق تصریح کرد: شورای مرکزی در بسیاری از موارد نتوانسته در کشور و در استان های مختلف وحدت رویه ایجاد کند و بانک اطلاعاتی خوبی از استان ها وجود ندارد.

وی افزود: یعنی ممکن است در هر استانی برای حل یک مسئله تجارب و راهکارهای خوبی وجود داشته باشد، اما استان های دیگر از آن تجارب و راهکارها اطلاعی ندارند. بنابراین لازم است که شورای مرکزی در این زمینه فعال شود و دستورالعمل های لازم را برای یکسان سازی و ایجاد وحدت رویه و انتقال تجربیات هر استانی به استان های دیگر فراهم کند.

طوماری با بیان اینکه این مهم می تواند از وظایف شورای مرکزی در دوره جدید باشد، ادامه داد: چرا که به احتمال زیاد یک سازمان استانی به تنهایی نمی تواند با 30 استان دیگر این هماهنگی و تعامل را به وجود بیاورد و در این راستا انتظار می رود که شورای مرکزی فعلی و شورای مرکزی دوره جدید گام های بلندی را در این زمینه بردارند.

جدیت در توسعه صدور خدمات فنی و مهندسی

وی همچنین با تاکید بر اینکه در دوره جدید شورای مرکزی، باید بحث صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای دیگر با جدیت بیشتری دنبال شود، بیان کرد: در شورای مرکزی کمیسیونی را برای صدور خدمات فنی و مهندسی تشکیل داده اند و جلساتی را با حضور افرادی که در این زمینه تجربیاتی دارند، برپا کرده اند؛ اما این اقدام کافی نیست و باید گام های جدی تری در این مسیر برداشته شود.

طوماری با اشاره به چالش های روز مهندسان عنوان کرد: امروز مهندسان به عنوان سرمایه های اجتماعی کشور هستند که کشور نیز برای آنها هزینه هایی را صرف می کند. با این حال بازار کار برای آنها موجود نیست و مهندسان در عرصه ساخت و ساز به کار گرفته نمی شوند. بنابراین هم خود آنها دچار مشکل می شوند و هم سرمایه های کشور به هدر می رود.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه داد: بنابراین با توجه به پتانسیل موجود در کشورهای همسایه، این امکان وجود دارد که بتوانیم با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی، وزارت کار، وزارت امور خارجه و سایر ارگان های ذیربط در این حوزه، به طور جدی این موضوع را پیگیری کنیم و هر مسئولی که دلسوز جامعه مهندسان کشور است، باید این مسئله را جزو اولویت های اصلی خود قرار دهد.

شورای مرکزی هفتم به به انحراف کشیده شد

در همین حال رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه نیز با انتقاد از عملکرد شورای مرکزی در دوره کنونی گفت: در دوره اخیر شورای مرکزی مسیر خوبی را در پیش نگرفت و به دلیل چالش هایی که بین شورای مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اتفاق افتاد، این شورا تاحدودی به انحراف کشیده شد.

حسن شرفی در گفت و گو با «صما» تاکید کرد: در جریان بروز این چالش ها، مهندسان بیشترین لطمات و ضررها را متحمل شدند و جایگاه سازمان نظام مهندسی نیز تضعیف شد. پس رویکرد شورای مرکزی در دوره جدید باید به این سمت و سو پیش برود که اعتمادی را به وجود بیاورد و شان و جایگاه این سازمان را به جایگاه اولیه و برتر خود بازگرداند.

وی با بیان اینکه مهندسان همواره دغدغه حل مشکلات کشور را دارند و در طول تاریخ این امر را به اثبات کرده اند، افزود: مهندسان چه در سال های قبل از انقلاب اسلامی و چه در دوران بعد از انقلاب و دفاع مقدس و حتی بعد از جنگ، همواره نقش سازنده ای داشته اند؛ اما متاسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح در شورای مرکزی، ما نتوانسته ایم آن را اصلی را معین و مشخص کنیم و در مسیر توسعه مهندسی و رسیدن به آن شان والای مهندسی حرکت کنیم.

اولویت شورای مرکزی، احیای نقش مهندسان در سازندگی کشور است

این مسئول افزود: بر این اساس مهمترین اولویت شورای مرکزی می تواند برگرداندن نقش مهندسان در ساخت جامعه باشد؛ به این صورت که مهندسان بیشترین تاثیر را در این زمینه داشته باشند و سازمان نظام مهندسی نیز بیشترین تاثیر و نقش آفرینی را در اجرای پروژه های عمرانی داشته باشد.

وی تاکید کرد: منتهی باید آن دسته از مهندسانی که واقعا نخبه و توانمند هستند و پتانسیل بالایی دارند، در راس شورای مرکزی قرار بگیرند و بتوانند هدایت و مدیریت صحیحی را به اجرا بگذارند. چون اگر منتخبان جزو افراد نالایق باشند، طبعا نمی توانند برنامه مشخص و مدونی را برای جامعه 500 هزار نفری مهندسان کشور تبیین کنند.

وضعیت معیشت مهندسان به خطر افتاده است

شرفی با بیان اینکه اگر اعضای شورای مرکزی به عنوان مغز متفکر سازمان نظام مهندسی از قدرت بالایی برخوردار باشند، می توانند برنامه های راهبردی را برای کل مهندسان کشور انجام دهند، افزود: در حال حاضر وضعیت معیشت مهندسان به خطر افتاده و این مسئله به دلیل عدم سیاست گزاری درست و صحیح در شورای مرکزی و نیز نداشتن ارتباط صحیح با مسئولان چه در مجلس شورای اسلامی و چه در دولت بوده است.

این مدرس دانشگاه یادآور شد: به هر حال شورای مرکزی زبان گویای 500 هزار نفر مهندس است و این شورا اگر بتواند به خوبی برنامه ریزی کند، می تواند مطالبات به حق مهندسان را پیگیری کند و به درستی به مرحله انجام برساند.

وی با بیان اینکه موارد مذکور می تواند عمده فعالیت های شورای مرکزی در دوره جدید باشد، افزود: ضمن اینکه شورای مرکزی باید یکسری امور صنفی را نیز انجام دهد و وحدت رویه مناسبی را در کل کشور ایجاد کند.

استفاده از فناوری های نوین و ارتقای کیفیت ساخت

به گفته شرفی، دستیابی به ساخت و سازهای مهندسی، استفاده از فناوری های نوین و ارتقای کیفیت ساخت و ساز می تواند بخش دیگری از فعالیت ها و وظایف ذاتی شورای مرکزی باشد که برای تحقق آنها باید اعضای شورای مرکزی در دوره جدید به طور صحیح انتخاب شوند.

وی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در انتخاب افراد اصلح گفت: صما می تواند افکار کاندیداها را به درستی رصد کرده و منعکس کند و از این طریق به انتخاب افراد قوی کمک کند که منتخبان بتوانند پرچم مهندسان را بالا بیاورند و جایگاه مهندسان را ارتقا ببخشند.

شرفی با تاکید بر اینکه تنها افراد اصلح و قوی می توانند این جایگاه را حفظ کنند، گفت: در غیر این صورت اگر افراد شایسته و قوی انتخاب نشوند، سازمان نظام مهندسی به قهقرا خواهد رفت و در مسیر خود عقبگرد خواهد داشت.

وی در پایان یادآور شد: ما باید تلاش کنیم تا جایگاه سازمان نظام مهندسی را به جایگاه چند سال قبل بازگردانیم؛ چرا که در طول چند سال اخیر، ما به جای پیشرفت، شاهد عقبگرد در این سازمان بوده ایم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
0
0
شورای مرکزی نظام مهندسی به خانه سالمندان یا مدرسه پیرمردها تبدیل شده که برخی افراد ۲۴ شغله دور هم جمع میشوند تا سرگرم شوند .
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
0
0
اگر مهندسان بازنشسته از کار کردن دست بکشند و فرصت کار و اشتغال به جوانان بدهند ، همه مشکلات حل میشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
0
0
♦️ادعای محمود صادقی درباره رشوه گرفتن تعدادی از نمایندگان مجلس

محمود صادقی رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس گفت:
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
0
0
به نام خدا
انتقاد به مسئولين محترم دولت و نظام مهندسي
همه چيز روزافزون در كشور گران مي شود قيمتها دو سه برابر شده است فقط اين تعرفه مهندسي است كه از سال ٩٧ تا كنون افزوده نشده است!
چرا؟؟؟!
مگر نه اين است كه تعرفه مهندسي، ضريبي از قيمت ساخت و مسكن است؟
پس چرا به روز رساني تعرفه مهندسان اينهمه به تاخير انداخته مي شود؟؟؟؟
انصاف نيست!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar