۱۶:۲۰ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - 17 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۱۰
صالحی خبر داد:
معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: در سال 1397 در جلسات متعدد و بررسی های کارشناسی، طراحی شهری محور چهارمردان در کمسیون ماده پنج استان تصویب شد.
به گزارش«صما» به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی استان قم، حسین صالحی در خصوص اقدامات و عملکرد کمیسیون ماده پنج و کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان در سال 1397 و چشم انداز و برنامه های سال 1398 اظهار داشت: این اداره کل به عنوان دبیرخانه کمیسیون ماده پنج، طی 17 جلسه که در سال گذشته برگزار شد، علاوه بر بررسی و تصویب درخواست های مردمی، به طراحی شهری محور چهارمردان، مسیر و ایستگاه خط B متروی شهر قم و طراحی شهری ورودی شهر قم از سمت تهران پرداخت.

وی افزود: همچنین بررسی و تصویب طرح اراضی 32 هکتاری جایگزین اراضی زیر دکل برق، طرح بازآفرینی محله شاه ابراهیم، طرح بازآفرینی محله حایری، بازنگری در ضوابط و مقررات تراکم ساختمانی محله بنیاد، طراحی شهری اطراف مسجد چهارمردان، بازنگری در ضوابط و مقررات خیابان عماریاسر از دیگر مصوبات و اقدامات کمیسیون ماده پنج در سال 1397 بوده است.

صالحی در خصوص تغییرات جمعیتی شهر قم و لزوم تناسب طرح تفصیلی شهر با این مسئله توضیح داد: در کمیسیون ماده پنج ضوابط و مقررات تراکم های ساختمانی و جمعیتی طرح تفصیلی شهر قم منطبق بر طرح جامع شهر مطابقت داده شد.

وی با بیان این که وظایف اصلی دبیرخانه کمیسیون ماده پنج، سیاست گذاری، راهبری و هدایت طرح تفصیلی می باشد، در خصوص چشم انداز سال 1398 توضیح داد: در سال جدید دبیرخانه کمیسیون ماده پنج موضوعاتی مانند تهیه و تدوین پیوست زیست محیطی طرح های توسعه شهری،ضوابط بلند مرتبه سازی، بازنگری ضوابط سیما و منظر شهر قم، تهیه و تدوین ضوابط جامع و مختص باغات و اراضی کشاورزی و تهیه و تصویب سند دستور العمل الزامات و ملاحظات دفاعی و پدافند غیر عامل را بررسی و پیگیری خواهد نمود.

وی به نقش طرح های باز آفرینی شهری قم در توسعه و احیای شهر قم اشاره کرد و افزود: بر همین اساس طرح های تفصیلی بافت تاریخی شهر، طراحی شهری محورهای عماریاسر، آذر، بلوار غدیر و ...در دستور کار دبیرخانه کمیسیون ماده پنج استان خواهد بود.

صالحی تصریح نمود: جایگاه و نقش مذهبی شهر قم و رفت و آمد میلیون ها زائر در طول سال به این شهر، بررسی و تصویب طرح تفصیلی محور قم- جمکران و ساماندهی ورودی های شهر را یادآور می سازد و این مسائل در جلسات سال جاری مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

صالحی با بیان این که اداره کل راه و شهرسازی، دبیرخانه کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی نیز می باشد، توضیح داد: کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی درخواست های متقاضیان احداث کاربری های عمومی و خدمات عام المنفعه اعم از درمانی ، گردشگری ، فضای سبز، نیروگاه های خورشیدی ، ورزشی و مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی مربوط به اراضی ملکی (شخصی) و ملی واقع در خارج از محدوده و داخل و خارج حریم شهرها را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

وی افزود: موارد تأیید شده پس از طرح در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و تصویب نهایی در شورای مذکور ، به دستگاههای اجرایی و مراجع صدور پروانه ابلاغ می گردد.

وی تاکید کرد: در سال 1398 نیز درخواست های احداث بنا و تاسیسات در خارج از محدوده و داخل و خارج حریم شهرها و همینطور طرح های موضعی، موضوعی مورد نیاز استان در چارچوب شرح وظائف کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی با جدیت و حساسیت بررسی و مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar