۱۰:۵۳ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - 18 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۲۰
بسته خبری پنج شنبه‌های «صما»:
بسته خبری «صما» به دنبال آن است که به صورت هفتگی تمام اخبارحوزه مسکن و راه را دراختیارمخاطبان این حوزه قراردهد.
روایت متفاوت چهره ماندگار معماری از دلیل وقوع سیل/ وزیرراه به دنبال جلب رضایت انبوه سازان/ اتصال خلیج فارس به مدیترانه از طریق خط ریلیدر این هفته انتشاراخباری نظیرتلاش وزیرراه برای جلب رضایت انبوه سازان، روایت چهره ماندگارمعماری از دلیل وقوع سیلاب های اخیر، اعلام زمانبندی افتتاح مشروط واحدهای مسکن مهر پرند، اتصال خلیج فارس به مدیترانه از طریق خط ریلی، وعده بازنگری کدها و دستور العمل‌ های ساخت و ساز و... مهمترین اخبارحوزه مسکن و راه بودند که مشروح آنها به شرح ذیل می آید:

روایت چهره ماندگارمعماری ازدلیل وقوع سیل

دراین هفته چهره ماندگار معماری و مهندسی راه و ساختمان کشور با تشریح راهکارهای کاهش آسیب های ناشی از سیل و بیان اینکه فقط با سد نمی توان از خسارت های سیل جلوگیری کرد، گفت: تهران در معرض حوادث طبیعی و شرایطی مانند لرستان و خورستان نیست.

محمود گلابچی چهره ماندگار معماری، راه و ساختمان کشور در نشست خبری اظهار کرد: در بحث سیل مشکل اصلی عدم مکان‌یابی درست ساختمان‌ها و عدم جانمایی شهرها مناطق مسکونی بوده است. در بستر رودخانه‌ها متاسفانه ساخت و سازهای فراوانی صورت گرفته و هم‌اکنون نیز در حال انجام است.

وی تصریح کرد: سیل و زلززله حادثه طبیعی است را باید بپذیریم مهم آماده بودن ما برای چنین شرایطی است. اگر ساختما‌های مقاوم نسازیم در زلزله دچار صدمه می شویم، چنانچه کشاورزی، صنعت و ... درست جانمایی نشده باشد امکان بروز چنین حوادثی وجود دارد.

وی ادامه داد: باید در ساخت و سازها پیش بینی حوادث طبیعی را انجام دهیم، اگر بارش‌های شدید در پیش باشد باید طراحی‌ها و مکان‌یابی‌ها بر اساس آن انجام شده باشد. در صورتیکه این اصول رعایت نشود احتمال تکرار چنین حوادثی وجود خواهد داشت. در واقع باید در جانمایی مناطق مسکونی، کشاورزی و صنعتی به طراحی‌ها و جانمایی دقت شود، از سوی دیگر باید ساختمان‌ها بتواند در برابر حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله مقاومت داشته باشند. چهره ماندگار معماری و مهندسی راه و ساختمان کشور با بیان این‌که در بحث سیل بیشتر جانمایی مسئله مهمی است و در زلزله کیفیت سازه‌ها، اظهار کرد:بعضا در حوادث طبیعی ساختمان‌های قدیمی که درست ساخته شده‌آند توانسته‌اند زلزله‌های شدید را تحمل کنند و در مقابل بسیاری از ساختمان‌های جدید بلافاصله با یک زلزله تخریب شده‌اند.

گلابچی با اشاره به این‌که زمان تعیین کننده نیست و کیفیت و نوع اجرا اصل مهمی در ساخت و سازهاست. افزود: علاوه بر نظارت‌ها باید به کیفییت ساخت و سازهای توجه شود. استفاده از مصالح نوین یک ضرورت در معماری کشور دانست و گفت: هر اندازه توانسته‌ایم در کاهش وزن سازه‌ها کار کنیم به همان اندازه مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله افزایش یافته است. سبک‌سازی یکی از اولین راهکارها برای مقاومت در برابر زلزله است، در خصوص حوادث اخیر موضوع مه ممکان مناسب برای جانمایی ساختمان‌ها بوده است. اگر در حاشیه رودخانه‌ها یا در معرض خطر‌های ناشی از بارش‌های شدید است ساختمانی را بسازیم در طول حیات سازه امکان بروز چنین اتفاقاتی وجود دارد.وی بیان کرد: امکان پیش بینی حجم آب در بارندگی‌ها و وسعت آن در دشت‌ها چه میزانی است؛ در این رابطه باید مسیل‌ها و کانال‌هایی برای هدایت آن پیش بینی شود و به نحوه آب‌های سطحی را کنترل کنیم که به ساختمان‌های مسکونی و اراضی کشاورزی صدمه وارد نشود.

وی با اشاره به تهیه طرح تفصیلی، طرح جامع و طرح هادی تهیه می شود، اظهار کرد: اگر در این طرح‌ها به همه مولفه‌ها توجه شود، شاهد بروز خسارت‌های بالا در حوادث طبیعی نیستیم. این مسئله مربوط به نهادهای تصمیم‌گیر است و بخشی هم مربوط به مردم است که توجه کنند در حاشیه رودخانه از ساخت و ساز خودداری کنند.وی با بیان این‌که هر زمان در فرآیندهای طبیعی غلفت کرده‌ایم، درختان قطع شده و... امکان بروز حوادث طبیعی را فراهم کرده‌ایم، تاکید کرد: عدم مداخله برای تغییر زیست بوم طبیعت یکی از اصولی است که در دنیا به آن توجه می‌شود. البته قبل از همه باید دستگاه‌های اجرایی توجه کنند تا امکان ساخت و ساز در مکان‌هایی که خطر حوادث طبیعی وجود دارد، میسر نشود.چهره ماندگار معماری، راه و ساختمان کشور در پاسخ به تسنیم در این خصوص که آیا در طرح جامع مسکن پیش بینی های لازم برای جانمایی ساخت و سازها صورت گرفته است، اظهار کرد: در این طرح هیدرولوژی و شناسایی وضعیت منطقه به لحاظ آب و بارش‌ها صورت گرفته و در مواردی هم این اتفاق نیفتاده که باعث بروز چنین حوادثی شده است. چنانچه در این زمینه مطالعات صورت نگیرد ساختمان‌ها در مواقع سیل دچار مشکلاتی می‌شوند. راه حل اتکا به بررسی‌های علمی و جدیت در پیاده سازی ضوابط، چارچوب‌هاست. اگر به دلیل ملاحظاتی مقررات و ضوابط نادیده گرفته شود حتما در آینده صدمات جدی به وجود خواهد آمد.

طرح جدید دولت برای مسکن محقق میشود اگر مثل گذشته مزخرف خوانده نشود

درهفته ای که گذشت نایب رئیس انجمن انبوه سازان با بیان این‌که در صورت مدون بودن برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی دولت می‌توان به اتمام ۲ ساله آن امیدوار بود، گفت: نباید مانند وزیر سابق سلیقه‌ای عمل کرد و مسکن مهر را "مزخرف" نامید.ایرج رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره برنامه ساخت 400 هزار واحد مسکونی از سوی وزارت راه و شهرسازی و اثرگذاری آن بر بازار مسکن، اظهار کرد: امکان ساخت این تعداد واحد مسکونی طی دو سال وجود دارد، این در صورتی است که وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های مدونی را در این رابطه داشته باشند.وی تصریح کرد: این هدفگذاری در صورتی محقق می‌شود که برنامه‌ها تغییر نکند و سلیقه‌ای عمل نشود. وزیر راه و شهرسازی حدود دو سال زمان برای اجرای این برنامه دارد، اگر کسی به جای وی بیاید و بگوید این طرح را چه کسی اجرا کرده و آنرا قبول نداشته باشد. مانند طرح مسکن مهر که وزیر سابق راه و شهرسازی برای توصیف آن از واژه "مزخرف" استفاده کرد.وی ادامه داد: این نوع نگرش مانع کار می‌شود. 5 سال است که آخرین قرارداد مسکن مهر را امضا کرده ایم شاید هم دو سال دیگر اتمام آن زمان ببرد.نائب رئیس انجمن انبوه‌سازان گفت: این توقف به دلیل همان اختلاف سلیقه وزیر سابق پیش آمد و نگذاشتند مسکن مهر بر اساس برنامه‌ مدون حرکت کنند.رهبر بیان کرد: چنانچه برنامه ساخت 400 هزار واحد مسکونی مدون شده و مصوبات محکمی از سوی دولت برای آن صادر شود، ضمن این‌که آنرا تغییر ندهند می‌توان به اتمام آن در موعد مقرر امیدوار بود.وی اظهار کرد:‌در غیر اینصورت هم به سازنده ضرر و زیان وارد می‌شود و هم این‌که اعتماد را سلب می‌کند. سازندگان دیگر به دولت اعتماد نکرده و حاضر به سرمایه‌گذاری در بخس ساخت و ساز مسکن نیستند.وی تاکید کرد:‌ اگر این برنامه تثبیت شود،‌ سلیقه‌ای نباشد، مصوبات محکمی پشت آن باشد و اعتبار خوبی هم داشته باشد، سرمایه‌گذار با خیال راحت وارد این برنامه می‌شود.

بنیاد مسکن: پلدختر را ۹ماهه بازسازی می‌کنیم

دراین هفته مقام مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از بازسازی ۹ماهه پلدختر خبر داد و گفت: امروز ارزیابی خسارت‌های واردشده به شهر پلدختر به اتمام می‌رسد و بلافاصله کار بازسازی شهر و روستاهای پلدختر آغاز خواهد شد.غلامحسین خانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص برنامه‌ها و اقدامات بنیاد مسکن در شهر سیلزده پلدختر اظهار کرد:‌ بنیاد مسکن اصفهان از روز 13 فروردین 98 به‌عنوان ستاد معین در شهر پلدختر مستقر شده و با در اختیار داشتن 130 دستگاه ماشین‌آلات سنگین در حال رفع مشکلات مربوط به آب‌گرفتگی و گِل‌ولای هستیم.وی با بیان این‌که حدود 3000 واحد مسکونی و تجاری پلدختر دچار آب‌گرفتگی و گل‌ولای شده‌اند، افزود: با کمک‌های مردمی، حوزه علمیه، بسیج، ارتش، سپاه و شهرداری تهران امیدواریم بتوانیم طی چند روز آینده پاکسازی شهر را به اتمام برسانیم.وی ادامه داد: بنیاد مسکن استان‌های اصفهان، قزوین، لرستان، همدان، مرکزی و اردبیل به‌عنوان ستاد معین در شهرستان‌های مختلف استان لرستان از جمله درود، الیگودرز، نورآباد، پلدختر و... مستقر شده‌اند.مدیرکل بنیاد مسکن استان اصفهان با اعلام این‌که امروز ارزیابی خسارت‌های واردشده به شهر پلدختر به اتمام می‌رسد، گفت:‌ بر این اساس خسارت‌های معیشتی، سرمایه‌ای و تجاری مردم مشخص می‌شود و بلافاصله برای خانه‌های تعمیری پرونده تشکیل می‌دهیم.خانی با اشاره به این‌که برخی از واحدهای مسکونی تخریب‌شده در حریم رودخانه هستند که پس از مشخص شدن حریم ساخت‌وسازها، کار ساخت آنها آغاز خواهد شد، اضافه کرد:‌ برای بازسازی واحدهای مسکونی در شهر 50 میلیون تومان وام احداثی 5درصدی برای ساخت، 12 میلیون تومان بلاعوض ساخت، 15 میلیون تومان تسهیلات با سود 5 درصد برای اثاثیه و 5 میلیون تومان معیشتی بلاعوض به مردم پرداخت خواهد شد.شرکت عمران پرند با انتشار جدولی زمان‌بندی پروژه‌های قابل افتتاح مسکن مهر این شهر و میزان آورده متقاضیان را اعلام کرد.

زمانبندی افتتاح مشروط واحدهای مسکن مهر پرند اعلام شد

درهفته ای که گذشت به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، واحدهای قابل افتتاح مسکن مهر شهر جدید پرند شامل 21 پروژه پی‌ریزان صدرا پارسیان، وثوق ساخت، سوله‌گستران پرشین، هسا (صدرا نور)، کیسون فاز6، توسار2، اسکان‌سازان فرابتن، احجام2، رمکان بنای ایرانیان، اکام‌سازان امرتات آبادگران ری نو، آفرینش دریای نور، جهاندیده2، تک ایستا جنوب، عمارت‌گستر اوج، آتیس عمران قصر، چینه ایلیا (آمتیس سازه هستی)، چینه ایلیا (سازندگان برتر زنجان)، صفه، آرش، صنعت برتر و چینه ایلیا (تکسام سابق) است.زمان تحویل این پروژه‌ها از ماه آینده آغاز می‌شود و تا پایان سال ادامه خواهد داشت. میزان آورده متقاضیان پروژه‌های مذکور بدون احتساب تسهیلات نیز طی جدول منتشرشده از سوی شرکت عمران پرند اعلام شده است.شرکت عمران پرند اعلام کرده است؛ «تبصره یک: تحویل پروژه بر اساس برنامه زمان‌بندی منوط به تکمیل آورده متقاضیان و رفع معارض شرکت‌های خدمات‌رسان (آب، فاضلاب، برق و گاز) جهت تکمیل محوطه‌سازی است.تبصره 2: درصد مربوط به نصبیات پروژه‌ها شامل آسانسور، درب‌های داخلی HDF، شیرآلات، کلید و پریز و پمپ و مخزن در پیشرفت فیزیکی کل پروژه ملحوظ نگردیده است و در زمان تحویل واحد به متقاضی راه‌اندازی یا نصب می‌گردد».وی ادامه داد: در روستاها نیز 40 میلیون تومان وام ساخت،‌ 10 میلیون تومان وام بلاعوض ساخت، 15 میلیون تومان وام 5درصدی برای اثاثیه و 5 میلیون تومان وام بلاعوض معیشتی پرداخت خواهد شد.وی همچنین تأکید کرد:‌ پس از مشخص شدن خسارت‌های وارده، در مدت 9 ماه پلدختر را بازسازی خواهیم کرد.

اتصال خلیج فارس به مدیترانه از طریق خط ریلی

دراین هفته شرکت خط آهن عراق اعلام کرد مذاکراتی با سوریه و ایران در مورد توسعه یک خط ریلی برای اتصال منطقه شلمچه ایران و بصره عراق به سوریه خواهد داشت.هدف این طرح اتصال خلیج فارس به مدیترانه است.به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک نیوز ، علی رغم آغاز تحریم های آمریکا علیه تهران در 2018 پس از بیرون رفتن واشنگتن از معاهده برجام، عراق همچنان روابط خود را با ایران تقویت می کند که شامل روابط اقتصادی هم می شود . شرکت خط آهن عراق اعلام کرد مذاکراتی با سوریه و ایران در مورد توسعه یک خط ریلی برای اتصال منطقه شلمچه ایران و بصره عراق به سوریه خواهد داشت. هدف این پروژه اتصال خلیج فارس به مدیترانه به وسیله یک خط آهن چندملیتی است که این سه کشور را هم به هم پیوند می‌دهد . پروژه خط ریلی شلمچه_بصره که مرحله اول کار است، ماه گذشته مورد توافق ایران و عراق قرار گرفت و هزینه آن 2.22 میلیارد دلار برآورد شد. صادرات از ایران به عراق که شامل مواد غذایی، ماشین آلات، برق و گاز می شود به 8.7 میلیارد دلار در 2018 رسید و انتظار می‌رود تجارت دو طرفه در سال های آتی به 20 میلیارد دلار برسد . ایران و سوریه هم اخیراً چندین قرارداد همکاری اقتصادی استراتژیک بلند مدت در زمینه صنعت، تجارت و کشاورزی امضا کرده‌اند‌. تهران طی چند سال گذشته حمایت مشاوره نظامی برای دمشق فراهم کرده و به سوریه کمک کرده با گروه‌های تروریستی متعدد در قلمرویش بجنگد .

یکی از پیمانکاران آزادراه تهران-شمال بازداشت شد

درهفته ای که گذشت دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از بازداشت یکی از پیمانکاران آزادراه تهران-شمال خبر داد.به گزارش فارس، حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرزازصدور دستور جلب برای یکی از یمانکاران آزادراه تهران-شمال در خصوص حادثه سیلاب اخیر خبر داد و گفت: اقدامات برخی از پیمانکاران آزادراه شمال سبب شده بود تا سیل به سمت یکی از روستا‌ها روانه شود و روستا را زیر آب ببرد، اما با اقدام به موقع از این اتفاق جلوگیری شد.وی همچنین بیان داشت: برای یکی از پیمانکاران آزادراه تهران-شمال به اتهام تخریب محیط زیست، تجاوز به بستر رودخانه، تصرف اراضی ملی در جاده چالوس پرونده‌ای تشکیل شده است و متهم امروز جلب شد و برای وی قرار وثیقه صادر شد اما به لحاظ عجز از تودیع وثیقه بازداشت شد.

تفاوت‌هایی که مسکن امید با مسکن مهر دارد

دراین هفته یک مقام مسئول گفت: نقش دولت در مسکن امید، عمدتاً نقش حمایتی مانند اعطای تسهیلات ارزان قیمت و تخفیف در انشعابات است و واحدها را مالکان واحدهای فرسوده می‌سازند.به گزارش مهر، (۱۸ فروردین) پروژه مسکونی کوچک مقیاس (۳۲۴ واحدی) در منطقه ۱۸ تهران با عنوان پروژه بهاران شرقی به عنوان نخستین پروژه نوسازی بافت فرسوده با حضور رئیس جمهور و شهردار تهران به بهره برداری رسید.این مجموعه، نخستین محصول طرح مسکن امید است که در روزهای پایانی بهمن ماه سال ۹۶ در زمان وزارت عباس آخوندی در راه و شهرسازی و با حضور رئیس جمهور اجرای آن کلید خورد.طرح مسکن امید یا «برنامه ملی بازآفرینی شهری» در برنامه ششم توسعه نیز گنجانده شده و بر اساس آن، برنامه بازسازی سالانه ۲۷۰ محله طی ده سال تصریح شده است؛ در این طرح، به دستور رئیس جمهور ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر از سوی شبکه بانکی در اختیار بانک عامل برای «اهرم کردن» تسهیلات صندوق توسعه ملی در راستای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری قرار می‌گیرد.همچنین با ورود محمد اسلامی به وزارت راه و شهرسازی از مهر ماه سال گذشته، بر اجرای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده به عنوان بخشی از برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم تأکید شد.گفتنی است پروژه ۱۰۰ واحدی محله سیروس تهران در منطقه ۱۲ تهران نیز از مهم‌ترین برنامه‌های نوسازی بافت فرسوده در دولت یازدهم بود که در ۱۱ بهمن ۹۵ با حضور وزیر سابق راه و شهرسازی کلنگ زنی شد؛ اما یک شرکت انبوه ساز وابسته به بانک عامل بخش مسکن اعلام کرد که به دلایل غیر اقتصادی بودن از این پروژه انصراف داده است.در همین راستا، مسعود تارانتاش مشاور مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری اظهار داشت: پروژه بهاران شرقی اولین پروژه‌ای بود که شرکت بازآفرینی شهری در راستای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید اما از آنجا که مجری پروژه شهرداری تهران بود، بنا نداشتیم که بر روی نقش وزارت راه و شهرسازی در این پروژه مانور بدهیم. زمانی که برای ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده برنامهریزی می‌کردیم، بنایمان بر این بود که بخش اعظم این واحدها را یا بخش خصوصی بسازد یا به صورت خودمالکی و از سوی مالک واحدهای فرسوده ساخته شود.وی تأکید کرد: قرار نیست در برنامه ملی بازآفرینی شهری مانند مسکن مهر به سمت امضای قرارداد با پیمانکار و ساخت و سازهای کلان برویم. به جز چند پروژه محدود که تعداد واحدهای مسکونی آن نسبتاً بالاست مانند همین پروژه ۳۲۴ واحدی بهاران شرقی منطقه ۱۸ تهران؛ وگرنه جنس پروژه‌های مسکن امید از نوع ساخت سایت‌های هزار واحدی نیست و عمدتاً ۵ تا ۲۰ واحدی است.مشاور مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری یادآور شد: نقش دولت و وزارت راه و شهرسازی در مسکن امید، عمدتاً نقش حمایتی مانند اعطای تسهیلات ارزان قیمت، تخفیف در انشعابات، صدور پروانه و تعرفه خدمات نظام مهندسی است و واحدها را خود مردم و مالکان خانه‌های فرسوده می‌سازند.وی ادامه داد: ۹۵ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحدی که در دستور کار بازآفرینی شهری است، به این صورت است که خود مردم برای خودشان خانه می‌سازند. شرکت بازآفرینی شهری وارد قراردادهای مردم با توسعه گران نمی‌شود.

خبر خوش برای متقاضیان مسکن مهر

درهفته ای که گذشت متقاضیان می‌توانند باقیمانده آورده نهایی خود را با حداقل ۴میلیون تومان نقد و اقساط ۶ماهه پرداخت کنند و نسبت به دریافت سند ۵برگی واحد‌های خود بر اساس اطلاعیه مندرج در پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت عمران اقدام کنند.به گزارش تسنیم، مقام مسئول عمران پردیس از تسهیلات اقساطی برای دریافت قرارداد پنج‌برگی و فروش عرصه مساکن مهر توسط این شرکت خبر داد و گفت: بر این اساس متقاضیان می‌توانند باقیمانده آورده نهایی خود را با حداقل ۴میلیون تومان نقد و اقساط ۶ماهه پرداخت کنند.علی‌اصغر جاودان‌فر با اشاره به روند مطلوب فعالیت‌های عمرانی شرکت عمران و پیشرفت بسیار مناسب پروژه‌های مسکن پردیس اظهار کرد: باتوجه به فعال شدن کلیه پروژه‌ها در همه فاز‌های مسکن مهر پردیس و اراده شرکت عمران برای تکمیل و تحویل هرچه سریع‌تر واحد‌ها به مالکین برابر تأکیدات مقام عالی وزارت، نگاه ویژه طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و همچنین تلاش‌های هدایت مدیرعامل شرکت عمران پردیس در فوریت تحویل مساکن مهر، از همه مالکان درخواست می‌کنیم جهت همراهی و همکاری در راستای تحقق این مهم؛ با عنایت به فصل مناسب کاری در ٦ ماه نخست سال و همچنین بهره‌مندی از شرایط ویژه شرکت عمران جهت تقسیط آورده نهایی؛ هرچه سریعتر در مهلت باقیمانده تا ۱۵ اردیبهشت نسبت به واریز و تقسیط آورده نهایی خود اقدام کنند.وی ادامه داد: متقاضیان می‌توانند باقیمانده آورده نهایی خود را با حداقل ۴ میلیون تومان نقد و اقساط ۶ ماهه پرداخت کنند و نسبت به دریافت سند ۵ برگی واحد‌های خود بر اساس اطلاعیه مندرج در پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت عمران اقدام کنند.

مطالعه ۳۴۰۰گود در تهران برای شناسایی گسل‌ها

دراین هفته معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۳۴۰۰ گود در تهران که گود بالای ۶ متر بودند در تهران شناسایی و ثبت شدند و بازدید میدانی از آن به عمل آمد که تبدیل به نقشه گسل‌های شهر تهران شد.مازیار حسینی در مورد ساخت و ساز بر روی گسل‌های زلزله با توجه به اینکه گسل های اصلی، متوسط و همچنین فرعی به همت معاونت معماری و شهرسازی و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مدیریت بحران در سال‌های گذشته شناسایی و ابلاغ شد به ارایه توضیحاتی پرداخت.او با اعلام اینکه توجه به مخاطرات طبیعی در ضوابط شهرسازی و ساخت و ساز باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد، اعلام کرد: امیدوارم با اتفاقاتی که در کشور افتاده همچون زلزله سرپل ذهاب و سیل اخیر، موضوع در نظر گرفتن مخاطرات طبیعی در طرح‌های بالادست، جدی‌تر گرفته شود.حسینی گفت: در رابطه با گسل‌ها ابتدا باید آنها را بشناسیم و با تقسیم‌بندی آنها آشنا شویم و سپس بر اساس شناسایی آنها اقدامات مرتبط به ساخت و ساز و یا اصلاحات لازم را انجام دهیم. همانند کشورهایی همچون نیوزیلند و ژاپن که روی این موضوعات مطالعه داشته‌اند. به عنوان نمونه گسل معکوس یا گسل راستا لغز، گسلی است که میزان اثرگذاری آن بر نوع ساخت و ساز اثر دارد. اینها را باید بشناسیم. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه زمانیکه عهده دار مسئولیت مدیریت بحران بوده است، مطالعاتی در این راستا انجام شد، توضیح داد: زمانیکه عهده دار مسئولیت مدیریت بحران تهران را داشتم، تیمی از متخصصان تکتونیک، زمین‌شناس و ژئوتکنیک را از سازمان‌های مختلف مثل سازمان زمین‌شناسی، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن دور هم جمع کردیم.حسینی افزود: همان زمان مطالعه ای انجام شد که بیش از ۳۴۰۰ گود در تهران که گود بالای ۶ متر بودند در تهران شناسایی و ثبت شدند و بازدید میدانی از آن بعمل آوردیم که آیا گسلی و یا شکستگی ایی وجود دارد یا خیر؟ که نهایتا تبدیل به نقشه گسل‌های شهر تهران شد. این نقشه گسل‌های شهر تهران بعدها آمد و به عنوان یک لایه در لایه طرح تفصیلی نشست. هم اکنون مشخص است و اگر کسی بخواهد پروانه بگیرد مشخص است که آیا روی گسل اصلی هست یا خیر؟وی تصریح کرد: قاعدتا زمانی که این نقشه و اطلاعات نبوده احتمال اینکه ساختمان‌هایی در مجاورت گسل ساخته شده باشند، وجود دارد. اما قاعدتا از زمانیکه این نقشه ها تهیه شده و نشسته است، انتظار می رود که نباید چنین اتفاقاتی رخ داده باشد.حسینی ممنوعیت ساخت و ساز بر روی گسل‌های زلزله را منوط به این مطلب دانست که نباید ساختمان‌های مهم بر روی گسل‌های اصلی ساخته شود اما این امکان وجود دارد که در آن مناطق پارک‌های عمومی و کاربری‌هایی که مرکز تجمع نباشد، ایجاد شود.

بهره‌برداری از ۴۰۰هزار واحد مسکن مهر در سال۹۸ و۹۹

درهفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه مسکن مهر به همراه ۴۰۰هزار واحد در طرح های مختلف تعریف شده و در بعضی شهرها آغاز شده، برنامه ریزی های ما به این سمت است که در سال ۹۸ و ۹۹ به بهره‌برداری برسانیم. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: پروژه مسکن مهر به همراه ۴۰۰هزار واحد در طرح های مختلف تعریف شده و در بعضی شهرها آغاز شده، برنامه ریزی های ما به این سمت است که در سال ۹۸ و ۹۹ به بهره‌برداری برسانیم.وی ادامه داد:نکنه مهم این است که بتوانیم زمین ها را پیشبینی و برای این کار واگذار کنیم. از همه مهم تر اینکه اعتماد انبوه سازان و سازندگان را جلب کنیم تا بتوانیم آن‌ها را بیاوریم تا مشارکت کنند. تا امروز این اقدامات صورت گرفته است.وی افزود:گام بعدی این است که تسهیلاتی که به سازندگان می دهیم را افزایش دهیم اعتقادی نداشتیم تا وام خرید را افزایش دهیم زیرا باعث افزایش آثار تورمی می شود. چون معتقد هستیم که به جامعه هدف ما کمکی نمی کند. اما سازنده در این صورت انگیزه پیدا می کند تا تسهیلات و‌ زمین که تقریبا حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کردیعنی از ۶۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون افزایش پیدا کرده را در دسترس داشته باشد. سهم دریافتی را سازنده به خریدار می تواند واگذار کند.اسلامی گفت: گام سوم مربوط به بازار تعهدی مصالح است که کارت اعتباری آن با مشارکت بانک مسکن و بنیاد مسکن طراحی شده و انشالله به زودی عملیاتی می‌شود و سازندگان می‌توانند این تسهیلات را بگیرند که کمک بسیار شایانی به متناسب سازی قیمت تمام شده مسکن می کند.وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازسازی تخریبات حاصل از سیل بر قیمت مسکن اثر می گذارد گفت: خیر این اتفاق نمی افتد. به برمت باران الهی سرزمین ما از آب پر شده است؛ البته آسیب هایی دیده ایم . مهم ترین کارمان برای شهر هایی است که رودخانه دارند. پلهای آن ها آسیب دیده اند و در حال تعمیر آن ها هستیم.وی تصریح کرد: باید در طرح جامع، حدود حرایم مسیل مشخص باشد و به عنوان خط قرمز، سازمان‌هایی که مسئول صدور پروانه هستند؛ شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و یا فرمانداری‌ها، اجازه ساخت و ساز ندهند. در صورت بی توجهی شاهد تکرار مخاطرات در آینده خواهیم بود.

وجود ۱۰ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی، در هشتگرد

دراین هفته مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد، با اشاره به وجود ۱۰ هزار مسکن مهر بدون متقاضی در این شهر جدید گفت: نیمی از این خانه‌ها را در قالب مسکن امید، به صورت خودمالکی به فروش می‌رسانیم.به گزارش خبرنگار مهر، داوود صفدری امروز در نشست تشریح فعالیت‌های شرکت عمران شهر جدید هشتگرد با بیان اینکه ساخت این شهر جدید از سال ۶۴ آغاز شد و سقف جمعیت‌پذیری آن، ۷۰۰ هزار نفر و مساحت این شهر ۴۳۷۰ هکتار تعیین شده است، اظهار داشت: در حال حاضر توسعه شهر جدید هشتگرد فعلی، نامتوازن است و پیوستگی در بافت و کالبد شهری وجود ندارد؛ چراکه شهرهای جدید در ایران، از محل منافع حاصل از آماده‌سازی و فروش اراضی توسعه می‌یابد و این امر سبب می‌شود رشد شهری در شهرهای جدید، متوازن نباشد.وی با اشاره به تعریف پروژه مسکن مهر در شهر جدید هشتگرد از سال ۸۶ تاکنون، گفت: ساخت پروژه‌های مسکن مهر، به نامتوازن‌تر شدن هشتگرد کمک کرد، با این حال وظیفه ما تکمیل واحدهای مسکونی در این شهر است.مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد با بیان اینکه تأمین فضای سبز، توسعه مدارس و دیگر خدمات روبنایی در دستور کار این شرکت قرار گرفته است، افزود: در اواخر سال گذشته، ۲۵ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهر جدید هشتگرد به ارزش ۳,۲۰۰ میلیارد تومان به امضا رسیده که آورده شرکت عمران شهر جدید هشتگرد، زمین و پروانه ساخت و آورده بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری برای ساخت واحدهای مسکونی و تجاری است.صفدری یادآور شد: ساخت چهار مرکز محله در هشتگرد آغاز شده که هر کدام ۳۰ تا ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ساخت ۵ مرکز محله دیگر در قالب این تفاهم‌نامه‌ها در حال شکل‌گیری شهر جدید هشتگرد است. از ساخت این مرکز محله‌ها، خدمات روبنایی مسکن مهر تأمین می‌شود؛ چرا که در پروژه مسکن مهر، صرفاً به ساخت مسکن توجه شد و خبری از خدمات روبنایی برای تأمین نیازهای ساکنان شهر جدید نبود.وی با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی برای احداث مسکن امید و ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طی سال‌های باقی‌مانده تا پایان دولت دوازدهم گفت: سهم شهرهای جدید از این برنامه ۲۰۰ هزار واحد است که ۱۸ هزار واحد آن، در شهر جدید هشتگرد احداث می‌شود.مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد ادامه داد: در برنامه ساخت ۱۸ هزار واحد در سال ۹۷، معادل ۵۱۲۲ واحد از ۶۵۰۰ واحدی که قرار بود احداث شود، آغاز شده و کار آماده‌سازی کارگاه ساخت ۵۱۸۹ واحد از ۶۵۰۰ واحد سهمیه سال ۹۸ نیز رو به پایان است و از خرداد ماه، ساخت این ۵۱۸۹ واحد را نیز آغاز خواهیم کرد.

رشد ۹۵ درصدی متوسط بهای مسکن در اسفند ۹۷

درهفته ای که گذشت دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، گزارش وضعیت بازار مسکن در اسفندماه سال گذشته و همچنین متوسط قیمت مسکن در بازه یک ساله ۹۷ را اعلام کرد.به گزارش خبرنگار مهر، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، گزارش وضعیت بازار مسکن در اسفندماه سال ۹۷ و نیز گزارش تجمیعی وضعیت این بازار در ۱۲ ماهه سال گذشته را اعلام کرد.بر اساس این گزارش، در اسفند سال گذشته (سال ۹۷) ۱۳ هزار و ۳۳ فقره مبایعه نامه به امضا رسید که نسبت به اسفند ماه سال قبل از آن (۹۶) که تعداد مبایعه نامه‌ها ۱۲ هزار و ۵۳۶ فقره بود، رشد ۳.۹ درصدی داشته است.همچنین متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در آخرین ماه سال گذشته، ۱۱ میلیون تومان اعلام شده که نسبت به اسفندماه ۹۶ که این شاخص متری ۵ میلیون و ۶۲۸ هزار تومان بود، رشد ۹۵.۴ درصدی داشته است.دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، بیشترین تعداد معاملات مسکن انجام شده در اسفندماه سال قبل را در منطقه ۵ با تعداد هزار و ۹۰۵ فقره مبایعه نامه عنوان و کمترین تعداد معاملات انجام شده را در منطقه ۱۹ با ۶۳ فقره مبایعه نامه ذکر کرده است.از سوی دیگر گران‌ترین منطقه تهران در دو شاخص «آخرین ماه سال گذشته» و همچنین «کل سال ۹۷»، منطقه یک با میانگین هر متر ۲۴ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان برآورد شده و ارزان‌ترین بخش نیز به منطقه ۲۰ با میانگین هر متر ۴ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان اختصاص دارد.گفتنی است در ماه گذشته ۸ منطقه نخست تهران با دارا بودن هر متر به طور میانگین بالای ۱۰ میلیون تومان، جزو گران‌ترین مناطق پایتخت بوده که بعد از منطقه یک، منطقه سه با میانگین هر متر ۱۹ میلیون و ۳۴۶ هزار تومان و منطقه دو با متوسط متری ۱۶ میلیون و ۹۰۳ هزار تومان به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارد.همچنین شش منطقه ۱۲، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ با دارا بودن میانگین کمتر از ۶ میلیون تومان در هر متر مربع ارزان‌ترین مناطق تهران به حساب می آیند.بر اساس این گزارش، در ۱۲ ماهه سال ۹۷، تعداد ۱۳۰ هزار و ۳۹۶ فقره مبایعه نامه به امضا رسید که نسبت به ۱۲ ماهه سال ۹۶ که این شاخص ۱۸۴ هزار و ۲۴۱ فقره مبایعه نامه بوده، کاهش ۲۹.۲ درصدی داشته است.همچنین بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در ۱۲ ماهه سال گذشته، ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۹۰۰ تومان بود که نسبت به ۱۲ ماهه سال قبل از آن (۹۶) که این شاخص متری ۴ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان بود، رشد ۷۱.۱ درصدی داشته است.

مترو پرند برای تکمیل به ۴۷۰ میلیارد تومان نیاز دارد

دراین هفته مدیرعامل شهر جدید پرند با تأکید براینکه پروژه مترو پرند برای تکمیل و بهره‌برداری به ۴۷۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد، گفت: دستگاه اجرایی این پروژه شهرداری است اما هرگونه کمکی به بهره‌برداری هرچه سریعتر آن انجام خواهیم داد.به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محسن وطن‌خواهی در خصوص آخرین وضعیت پروژه تکمیل مترو این شهر جدید بیان کرد: خوشبختانه در حال حاضر اقدامات مربوط به حوزه تملک و بخش عمده‌ای از تأمین ابنیه فنی این پروژه تمام شده و مشکل اصلی در تأمین تجهیزات فنی و حمل و نقلی گزارش شده است.وطن‌خواهی با تأکید براینکه این پروژه برای تکمیل و بهره برداری به ۴۷۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد گفت: دستگاه اجرایی این پروژه شهرداری است ولی از آنجایی که تکمیل مترو برای ما بسیار اهمیت داشته و توسعه آن منجر به توسعه شهر خواهد شد، هرگونه اقدام برای کمک به بهره‌برداری هرچه سریعتر از آن را انجام خواهیم داد.وی در این خصوص ادامه داد: طبق آخرین مذاکرات انجام شده با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، پیمانکار پروژه و مدیرعامل شرکت مترو تهران قرار شد تا شرکت عمران شهر جدید پرند از محل منابع داخلی خود نزدیک به ۱۵۰ میلیارد تومان به پروژه تزریق کند.این مقام مسئول همچنین اضافه کرد: با توجه به جلساتی که در اواخر سال گذشته با پیمانکار طرح داشتیم، پرداخت ۳۰ میلیارد تومان از طریق تهاتر اراضی به پروژه پذیرفته شد که در جلسه اخیر با شرکت متروی تهران اعلام کردیم به شرط فعال شدن عملیات اجرایی طرح، این مبلغ به همراه ۱۰ میلیارد تومان دیگر را تا پایان ماه آینده پرداخت خواهیم کرد.وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که مدیرعامل شرکت متروی تهران متعهدشده این پروژه را تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهند رساند.

کدها و دستورالعمل‌های ساخت و ساز بازنگری می‌شوند

درهفته ای که گذشت رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه کدها و دستورالعمل‌های ساخت و ساز بازنگری می‌شوند، گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان خسارت اعلام شده ناشی از سیل، لطمه بسیار بزرگی برای اقتصاد کشور بود.به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده در مراسم امضای تفاهم نامه مشترک همکاری با برنامه اسکان بشر ملل متحد با اشاره به رویداد سیل ویرانگر در کشور در ابتدای سال جاری، گفت: متاسفانه این رخداد و خسارات فراوان ناشی از آن در حوزه‌های مختلف راه، پل‌ها، ساختمان‌ها و ... نشان از عدم سرافرازی مهندسی ما داشت و شاهد بودیم که حتی بسیاری از اصول اولیه مهندسی مثل مهندسی رسوب و رودخانه هم به درستی رعایت نشده بود.رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه ۳۰ هزار میلیارد تومان خسارت اعلام شده ناشی از سیل، لطمه بسیار بزرگی برای اقتصاد کشور بود، افزود: ما در مرکز تحقیقات وظیفه بسیار مهمی را از بعد اندیشه مهندسی بر عهده داریم و باید حداکثر بهره را از این شرایط ببریم. این حادثه یک نمونه از بارگذاری بود که به طور طبیعی اتفاق افتاد که باید از آن به نحو مطلوب بهره ببریم و به کدها و دستورالعمل‌ها نگاه مجدد داشته باشیم.وی ادامه داد: خوشبختانه هبیتات در کشورهای مختلف از جمله سیل‌خیز مثل بنگلادش و هند تجربیات بسیار خوبی را دارد که می‌توانیم با برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های مشترک، زمینه لازم را برای تبادل تجربیات و آموخته‌ها فراهم کنیم.شکرچی‌زاده در پایان اظهار امیدواری کرد که امضای این تفاهم‌نامه می‌تواند باب خوبی برای همکاری‌های مشترک میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و (هبیتات) باشد.به گزارش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سیامک مقدم رئیس دفتر تهران برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات) نیز در نشست امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری، امضای این تفاهم‌نامه را فرصت بسیار خوبی برای همکاری بیشتر برشمرد و خاطرنشان کرد: طرفین می‌توانند ضمن توسعه و تکمیل همکاری‌های پیشین از جمله طرح بهتاب، محورهای جدید همکاری را در حوزه‌های مختلف همچون سیاست نوین شهری، حمل و نقل شهری، بحث‌های زئوفیزیکی و زئوتکنیکی در پروژه در دست اقدام برای سیل و... برنامه‌ریزی و پیگیری کنند.

وزیرراه به دنبال جلب اعتماد انبوه‌سازان

دراین هفته وزیر راه و شهرسازی با رد خبر افزایش قیمت مسکن در پی بازسازی وادحدهای آسیب‌دیده از سیل گفت: به برکت باران الهی سرزمین ما از آب پر شده است؛ البته آسیب‌هایی دیده‌ایم و مهمترین کارمان برای شهرهایی است که رودخانه دارند.به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمد اسلامی در پایان جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پروژه مسکن مهر گفت: پروژه مسکن مهر به همراه ۴۰۰ هزار واحد در شهرهای مختلف تعریف شده که کار آن در بعضی از شهرها آغاز شده است. برنامه‌ریزی‌های ما به این سمت است که در سال ۹۸ و ۹۹ همه این تعداد را به بهره‌برداری برسانیم.وی ادامه داد: نکته مهم این است که بتوانیم زمین‌ها را پیش‌بینی و برای این کار واگذار کنیم. از همه مهم‌تر اینکه اعتماد انبوه‌سازان و سازندگان را جلب کنیم تا بتوانیم آن‌ها را بیاوریم که مشارکت کنند. تا امروز بخشی از این اقدامات صورت گرفته است.وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: گام بعدی این است که تسهیلاتی که به سازندگان می‌دهیم را افزایش دهیم، اعتقادی نداریم که وام خرید را افزایش دهیم زیرا باعث افزایش آثار تورمی می‌شود چون معتقد هستیم که به جامعه هدف ما کمکی نمی‌کند اما سازنده در این صورت انگیزه پیدا می‌کند تا تسهیلات و‌ زمین که تقریبا حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده (یعنی از ۶۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون افزایش پیدا کرده) را در دسترس داشته باشد. سهم دریافتی را سازنده می‌تواند به خریدار واگذار کند.

اسلامی گفت: گام سوم مربوط به بازار تعهدی مصالح است که کارت اعتباری آن با مشارکت بانک مسکن و بنیاد مسکن طراحی شده و ان‌شاالله به زودی عملیاتی می‌شود و سازندگان می‌توانند این تسهیلات را بگیرند که کمک شایانی به متناسب‌سازی قیمت تمام شده مسکن می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازسازی تخریب‌های حاصل از سیل بر قیمت مسکن اثر می‌گذارد، گفت: خیر این اتفاق نمی‌افتد. به برکت باران الهی سرزمین ما از آب پر شده است؛ البته آسیب‌هایی دیده‌ایم. مهمترین کارمان برای شهرهایی است که رودخانه دارند. پل‌های آن‌ها آسیب دیده‌اند و در حال تعمیر آن‌ها هستیم.وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در حال کنترل و نظارت روی شهرهایی هستیم که رودخانه دارند و تلاش می‌کنیم حریم آن‌ها حفظ شوند. در همین راستا زمین‌هایی را در لرستان، پل‌دختر و معمولان واگذار کردیم.

برچسب ها بسته خبری ، سیل ، مسکن
r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar