۱۲:۴۹ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - 18 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۲۵
در زمان وقوع حوادث طبیعی راه های ارتباطی زمینی برای امدادرسانی و جابجایی جمعیت از نقاط آسیب دیده مهمترین گزینه در مدیریت بحران هستند و در این میان بلای طبیعی سیل تنها حادثه ای است که باز بودن محورهای مواصلاتی را با چالش جدی مواجه می کند و نبرد راهداران با جریانهای سیلابی در 20 هزار کیلومتری راه های خراسان رضوی از این لحظه آغاز می شود.
راهدار، سیلاب و نبرد بی پایان بازگشایی جاده

به گزارش «صما» به نقل از اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی، فروردین ماه جاری 2سامانه سنگین بارشی در خراسان رضوی فعال شد که سامانه نخست مناطق شمالی و دومین سامانه طی هفته جاری ابتدا شهرستانهای شمالی و سپس مناطق جنوبی و جنوب غربی استان را درگیر باران شدید، سیلاب و طغیان رودخانه های فصلی و محلی کرد و تنها در بازه زمانی چهار روز اخیر حدود 60 راه روستایی و فرعی در استان مسدود گردید که به همت راهداران در کمترین زمان ممکن بازگشایی شد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی در تشریح عملکرد و اقدامات راهداران در فرردین ماه جاری گفت: در این مدت 585 کیلومتر از راه های بین شهری و روستایی خراسان رضوی، بواسطه بروز سیلاب، آب بردگی راه و شانه راهها، ریزش کوه، طغیان رودخانه و فرونشست زمین مسدود گردید که با تلاش راهداران طی کمترین زمان ممکن و به صورت موقت و اضطراری بازگشایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی، ابراهیم نصری افزود: علاوه بر اینها 40 دستگاه پل، آبنما، آبرو و هزار و 800 متر از دیواره های ساحلی در طول جاده های استان آسیب دید.

وی بیشترین آسیب در بخش ابنیه فنی را مختص آبنماها در راه های روستایی عنوان کرد و گفت: اقدامات اولیه برای بازگشایی این مسیرها با ایجاد مسیر انحرافی و یا استفاده از باکسهای بتنی به جای پلهای تخریب شده صورت گرفته است.

نصری همچنین اظهار داشت: در محدوده شهرستانهای بردسکن، بجستان و کاشمر مواردی از فرو نشست زمین نیز رخ داده بود که در کمترین زمان نسبت به ترمیم این نقاط اقدام شد.

وی مجموع خسارتهای وارده به راههای استان از ابتدای ماه جاری تاکنون را 490 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: بر اساس گزارشهای رسیده خسارت وارده به ابنیه فنی و پلها بالغ بر 490 میلیارد ریال می باشد، البته بررسی خسارات وارده به راهها کماکان ادامه دارد و احتمالا عدد خسارتها به 600 میلیارد ریال برسد.

خراسان رضوی 20 هزار و 575 کیلومتر جاده دارد که شش هزار و 423 کیلومتر آن بین شهری و 14 هزار و 152 کیلومتر آن راه روستایی است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar