۰۹:۲۰ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 20 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۲۷
نایب رییس انجمن انبوه سازان تهران در گفت و گو با «صما»:
نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران درخصوص وضعیت بازار تولید مسکن در سال 98 گفت: وضعیت بازار ساخت و ساز در سال جاری به برنامه هایی برمی گردد که دولت برای ساخت و تولید مسکن در نظر دارد.
مجهولات و موانع سرمایه گذاری در تولید مسکن/ دولت برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی به تولید ثروت فکر نکندایرج رهبر در گفت و گو با «صما» تصریح کرد: یکی از عواملی که می توان تشخیص داد و پیش بینی کرد که در آینده چه اتفاقاتی در انتظار مسکن یا هر کالای دیگری است، عقبگرد به برنامه ریزی های انجام شده است که ببینیم آیا اصلا توجهی به مسئله تسهیل تولید مسکن شده و یا دولت برنامه ای برای این منظور دارد یا اینطور نیست.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات مسکن بیان کرد: یکی از برنامه های مورد نظر، ارائه تسهیلات و وام قابل انتقال بوده که هرچند برنامه مناسبی است، اما ما انتظار داریم که در راستای تولید مسکن، برنامه های دولت به طور کاملا شفاف اعلام شود.

رهبر با ارائه مثالی در این زمینه تشریح کرد: به طور نمونه در هزینه هایی که قرار است برای ساخت پروژه پرداخت شود، باید پیش بینی شود که جلوی تورم را بگیرند و هزینه ساخت و تولید ساختمان افزایش پیدا نکند. یا اینکه هزینه مالیات ها به طور ناگهانی و مانند گذشته با تغییرات ده برابری مواجه نشود. چون تمامی این موارد شوک و ضربه ای است که به تولید کننده وارد می شود.

لزوم ثبات در هزینه های ساخت مسکن

وی با اشاره به هزینه های سنگین ساخت مسکن افزود: مسئله مالیات ها، بیمه، عوارض شهرداری، صدور پروانه و انشعابات از جمله هزینه های ساخت مسکن است و به طور کلی هزینه های جانبی نامعلومی در این بخش وجود دارد که تحت تاثیر تورم و افزایش قیمت ها قرار می گیرد و می تواند به روند تولید مسکن ضربه بزند.

رهبر با بیان اینکه در چنین شرایطی امکان پیش بینی وضعیت بازار مسکن وجود ندارد، باید یک برنامه ریزی بلندمدت حداقل 5 و یا 10 ساله برای بخش مسکن انجام شود که بتوانیم تولید را رونق دهیم. درواقع انبوه ساز باید بتواند پیش بینی کند که مسکن ساخته شده خود را به چه قیمتی می تواند بفروشد و یا اگر پروژه ای را پیش فروش کرد، آیا به هزینه های مالیات و امثال آن در زمان ثبت سند که ممکن است چند سال دیگر باشد، اضافه نمی شود؟

این انبوه ساز با بیان اینکه این موارد جزو مجهولاتی است که مانع از سرمایه گذاری و تولید مسکن توسط تولیدکنندگان مسکن می شود، تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که قوانین ثابتی را برای این بخش تنظیم کنند.

وی تشریح کرد: به طور مثال به طور شفاف اعلام شود که نرخ مالیات مسکن در طول 10 سال آینده تغییر پیدا نمی کند و آن را به یک قانون غیرقابل تغییر تبدیل کنند. از این طریق اطمینانی برای سرمایه گذار ایجاد می شود که بتواند برنامه ریزی کند و در حوزه ساخت مسکن وارد شود.

وی در ادامه ساخت مسکن را برای کشور یک نیاز ضروری دانست و گفت: در شرایط کنونی اقتصادی، قیمت ها به طور دائم در حال افزایش است و اگر دولت و مسئولان برنامه ای برای تولید مسکن نداشته باشند، آینده این بازار قابل پیش بینی نیست. امیدواریم که بتوانند یک برنامه تثبیت شده 5 تا 10 ساله را برای بخش تولید مسکن مشخص کنند و تغییراتی روی آن اعمال نکنند.

رهبر همچنین با اشاره به مصوبه حمایت از تولید و عرضه مسکن تاکید کرد: این مصوبه قانونی در سال 87 وضع شده که طبق این مصوبه قانونی، دولت باید تسهیلات ارزان قیمت، زمین دولتی و سایر امکانات را در اختیار تولیدکننده قرار دهد. بنابراین اگر این شرایط را برای تولیدکنندگان مهیا کنند، می توان امیدوار بود که سازندگان مسکن وارد حوزه تولید مسکن شوند.

ساخت 400 هزار واحد ریسکی برای دولت ندارد

نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران در همین حال درخصوص پیش شرط های اجرای طرح ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سطح کشور گفت: این طرح قابلیت اجرایی دارد؛ چون دولت هیچ مایه ای از خود نمی گذارد و ریسک خاصی برای دولت ندارد.

وی ادامه داد: در این طرح دولت اعلام کرده که در قالب مشارکت با انبوه سازان همکاری می کند. به این معنا که سرمایه گذار یا توسعه گر سرمایه خود را بیاورد و دولت در شهرهای جدید و یا سایر مناطق، زمین در اختیار وی قرار می دهد و درنهایت اگر انبوه سازان در این طرح مشارکت کنند، می توانند سهم خود را دریافت کنند.

رهبر در پاسخ به اینکه آیا انبوه سازان از مشارکت در اجرای این طرح استقبال می کنند، گفت: دولت برای اجرایی شدن این طرح باید کمتر به تولید ثروت فکر کند و باید امکانات بیشتری را برای انبوه سازان درنظر بگیرد و بروکراسی ها را نیز کاهش دهد. به طور مثال مناقصه ای را برگزار می کنند و انبوه سازان سهم مشارکت خود را می دهند، اما درنهایت می بینند که هزینه های آنها از آنچه که محاسبه کرده اند، بسیار گرانتر تمام می شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید انگیزه سرمایه گذاری را برای انبوه سازان ایجاد کند، ادامه داد: دولت باید هزینه های ساخت را کاهش دهد تا تولیدکنندگان مسکن بتوانند ریسک سرمایه گذاری در بخش تولید مسکن را بپذیرند. در این شرایط احتمال موفقیت طرح وجود دارد، اما اگر دولت به دنبال بیشترین قیمت پیشنهادی از سوی انبوه سازان در مناقصات باشد، موفقیتی در انتظار این طرح نخواهد بود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar