۱۵:۰۷ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 20 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۳۶
رئیس مرکز مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس مرکز مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی با اشاره به راه اندازی مرکز مدیریت بحران در وزارت راه در اواخر سال گذشته گفت: مرکز مدیریت بحران (EOC) در وزارت راه و شهرسازی نقش هماهنگ‌کننده بخش‌های مختلف را بر عهده دارد، این مرکز امسال تکمیل و با امکانات کامل تمام بحران‌ها را در سطح وزارت راه و شهرسازی مدیریت خواهد کرد.
تشریح وظایف مرکز مدیریت بحران در وزارت راه و شهرسازی/ایمنی در حمل و نقل کشور تابع پروتکل جهانی استرضا نفیسی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: عملکرد در شرایط بحرانی شامل سه‌گام پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران است که از اولین اقدامات مهم در بخش پیش از بحران اطلاع‌رسانی است که اگر این موضوع به‌خوبی شکل بگیرد خسارت‌های جانی و مالی به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

وی بابیان اینکه بخشی از اقدامات پیشگیرانه توجه به مقوله ایمنی است، گفت: ایمنی در حمل و نقل کشور تابع پروتکل جهانی است. در حال حاضر آیین‌نامه‌ها، مقررات و استاندارهای جهانی برای طراحی، ساخت و بهره‌برداری از محورها، ابنیه و راه‌های هوایی، ریلی و دریایی وجود دارد که باید تمامی کشورها برای عبور از بحران و حوادث غیرمترقبه از این استانداردها تبعیت کنند؛ و این موارد در بخش‌های مختلف کشور ما اجرایی شده است.

نفیسی گفت: اگرچه ممکن است این استانداردها در کشور ما باکمی تغییرات انجام شود اما ساختار کلی آن تابع استاندارد جهانی است.

وی با اشاره به اینکه تمامی این اقدامات به‌منظور آمادگی در برابر بحران انجام می‌شود. تأکید کرد: لحاظ آیین‌نامه‌های طراحی و اجرای سازه‌های مرتبط با حمل‌ونقل مطابق با استانداردهای جهانی می‌تواند نقش بالقوه‌ای در کاهش خسارت‌ها در زمان بحران داشته باشد.

به گفته نفیسی در کنار لحاظ نمودن مسايل ایمنی در طراحی، اجرای سازه‌ها وجاده هادر وزارت راه و شهرسازی، همواره اقدامات پیشگیرانه‌ای به‌صورت معمول در محورها و جاده‌ها انجام می‌دهد این اقدامات شامل بازدید از محورها، نگهداری از ابنیه، استقرار اکیپ‌ها در نقاط مختلف، بازرسي زیرساخت‌ها وو ... است.

وی گفت یکی دیگر از اقداماتی که به‌منظور آمادگی در برابر بحران انجام می‌شود مربوط به جایگزینی روش‌های حمل‌ونقل در شرایط اضطراری است به‌عنوان‌مثال اگر جاده‌ای بسته شد، مدهای ریلی و هوایی یا مسیرهای جایگزین می توانند جابجایی مسافران و بار را بر عهده بگیرند.

رئیس مرکز تدوین مقررات، ایمنی حمل‌ونقل، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی گفت: گام بعد از پیشگیری، اقدامات مربوط به حین بحران است که وزارت راه و شهرسازی تاکنون در این خصوص اقدامات ارزنده‌ای در بخش‌های آسیب‌دیده داشته است.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar