۱۲:۰۶ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 22 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۴۷
رئیس مرکز ملی خشک‌سالی سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس مرکز ملی خشک‌سالی سازمان هواشناسی با اشاره به راه‌اندازی سامانه تهک گفت: سازمان هواشناسی کشور اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای تحت عنوان سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) در بخش عمران و شهرسازی کرده است و تمامی مهندسان ناظر و طراح می‌توانند با ثبت‌نام در این سامانه و واردکردن مشخصات خود از توصیه‌های که توسط این سامانه ارائه می‌شود استفاده کنند.

مزیت راه‌اندازی سامانه «تهک» در بخش عمران و شهرسازی/ راهکار پیشگیری از خسارات سیلاب به زیرساخت‌های شهریصادق ضیاییان بابیان مطلب فوق به «صما»گفت: اساساً سازمان هواشناسی ذاتاً کار پیش‌بینی بارش‌ها را به عهده دارد اما وقتی این بارش‌ها بخواهد تبدیل به روان آب یا سیلاب شود پای مسائل هیدرولوژی هم به میان می‌آید و باید مدل‌های هیدرولوژیک نیز اجرایی شود.

رئیس مرکز ملی خشک‌سالی سازمان هواشناسی یادآور شود: این مدل‌ها کمک می‌کند که روان آب تشخیص داده شود. چراکه روان آب به‌غیراز بارش به عوامل متعدد دیگری نیز وابسته است.

وی تأکید کرد: به‌عنوان‌مثال درون شهرها نوع خاک، خیابان‌ها، زیرساخت‌های شهری از عناصر بسیار مهم در این زمینه هستند؛ بنابراین اگر فرض کنیم میزان بارش مشخصی در شهر انزلی تبدیل به سیلاب نمی‌شود، همان بارش به دلیل زیرساخت‌های شهر یزد ممکن است تبدیل به سیلاب شود.

وی خاطرنشان ساخت: طبیعتاً برای اینکه بتوانیم مانع از وارد آمدن خسارات سیلاب به زیرساخت‌های شهری شویم باید مدل هیدرولوژیکی را متناسب با هر شهری درست کنیم.

رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی ادامه داد: سیلاب‌های اخیر هشداری بود برای اینکه اقدامات مذکور می‌بایست اجرایی شود و این سیلاب‌ها در واقع زنگ خطری هستند برای اینکه ضوابط لازم شهرسازی و فنی را درباره شهرها اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: در واقع با توجه به سیلاب‌های اخیر، مدیران شهری باید متقاعد شوند که سامانه هشدار سیل برای شهرها می‌بایست راه‌اندازی شود.

رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی درباره سامانه هشدار سیل در شهر تهران نیز گفت: در شهر تهران قبل از وقوع سیلاب، هواشناسی درباره پیش‌بینی سیلاب شهری اقدامات خوبی انجام داد اما این آغاز اجرای این پروژه است و این پروژه می‌بایست نهایی و به سرانجام برسد.

رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی همچنین یادآور شد: پیش‌بینی سیل به شکلی است که در همه جای دنیا عموما سه روز پیش از وقوع سیل صورت می‌گیرد، این کار توسط سازمان هواشناسی کشورانجام شد.

وی در نهایت گفت: سازمان هواشناسی وقوع سیلاب‌های اخیرا را پیش‌بینی کرده بود و اخطارها و هشدارهای لازم را به شهروندان داده بود؛ اما درباره پیش‌بینی میزان خسارت‌های جانی و مالی باید گفت که این امر معمولا بعد از وقوع سیل رخ می‌دهد و با وقوع سیلاب تیم‌های ارزیابی به منطقه اعزام می‌شوند و برآوردهای کارشناسی خود را از میزان خسارت‌های جانی و مالی سیلاب‌ها انجام می‌دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar