۱۰:۴۵ - ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 23 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۵۲
شهردار منطقه 3 تهران در گفت و گو با «صما»:
شهردار منطقه 3 تهران با انتقاد از اشکال و عقب ماندگی در بخش زیرساخت های شهری، گفت: طرح های تفصیلی را باید برای شهری طراحی ‌کنند که قرار است ساخته شود؛ نه اینکه برای شهری طراحی کنند که آن شهر ساخته شده است.
ضرورت تکمیل شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی/ شهرداری عقب‌ماندگی در حوزه زیرساخت‌ها را جبران کندمصطفی سلیمی در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه بخش وسیعی از عقب‌ ماندگی ما در حوزه تامین و تکمیل زیرساخت‌های شهری است، ادامه داد: هنوز شبکه فاضلاب شهری کامل نیست که این مهم باید کامل شود. در عین حال باید شبکه جمع ‌آوری آب‌های سطحی کامل شود.

وی تصریح کرد: همچنین تکمیل زیرساخت‌ها و تاسیسات آب، برق و گاز الزامی است و ضرورت دارد که به شبکه کاملی از زیرساخت های شهری دسترسی داشته باشیم.

عملکردهای سلیقه ای در بخش شبکه تاسیسات شهری

وی با بیان اینکه بخشی از تاسیسات ما در هوا، بخشی روی زمین و بخشی در زیر زمین است، از عملکردهای سلیقه ای در این بخش ها انتقاد کرد و افزود: هر کسی به دلخواه خود هر کاری را در بخش شبکه تاسیسات شهری انجام می‌دهد.

سلیمی ادامه داد: ما هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که یک مسیر تاسیساتی و کانال‌های تاسیساتی داشته باشیم و از داخل این کانال‌ها این ترددها صورت بگیرد. به طور نمونه شهرداری یک مسیر یا جاده ای را آسفالت می‌کند و مجددا برای ایجاد تاسیسات برق و گاز و... در آن مسیر، آسفالت را تخریب می‌کنند. بنابراین متاسفانه در بخش زیرساخت‌ها با عقب ماندگی مواجهیم.

وی درخصوص نقش شهرداری در این زمینه تصریح کرد: در سال‌های گذشته شهرداری از مردم و اتفاقات روزمره شهری عقب بوده است. ما دچار عقب ماندگی در حوزه زیرساخت‌ها هستیم که شهرداری باید این عقب‌ماندگی را جبران کند.

شهردار منطقه 3 در این رابطه توضیح داد: به طور نمونه طرح های تفصیلی براساس شهرهایی طراحی می‌شود که ساخته شده است؛ تا اینکه برای شهری طراحی شود که قرار است ساخته شود. درواقع طرح های تفصیلی را باید برای شهری طراحی ‌کنند که می‌خواهند آن را بسازند.

تبعات غفلت از طرح های مصوب در توسعه شهرها

وی با انتقاد از روند گسترش بافت تهران گفت: وقتی تهران قدیم را که همان مرکز شهر است، نگاه می کنیم، می بینیم به تدریج در دوره‌های متعدد و مختلف، مناطق و بافت هایی به محدوده شهر اضافه شده که متاسفانه هیچ کدام در طراحی اولیه دیده نشده است تا برمبنای آن طرح اولیه، زیرساخت‌ها و شبکه‌های موردنیاز ایجاد شود و بعد شهر مورد نظر ساخته شود و این روال در شهرسازی تهران حاکم نبوده است.

سلیمی با یادآوری یک مثال دیگر بیان کرد: همچنین در برخی مناطق دیگر تهران اقدامات نامطلوبی انجام گرفته است. به طور مثال در منطقه 22 برخلاف طرح تفصیلی مصوب عمل شده است. در منطقه نارمک نیز طرحی آماده کردند که باز برخلاف آن طرح عمل شد و میدان‌های زیادی را احداث کردند.

وی ادامه داد: متاسفانه در هر جا که یک طرح شهری مصوب شده، از آن غفلت شده است. به طوری که امروزه معماری‌های آشفته و ناهنجار براساس نیاز مردم به تدریج به شهر تحمیل شده و مسیر طرح اولیه را تغییر داده است.

این مسئول با ابراز تاسف از اینکه امور براساس یک نقشه مصوب یا طرح تفصیلی مصوب انجام نگرفته است؛ اظهار داشت: آخرین منطقه‌ای که برای آن طرح تفصیلی تهیه شد، منطقه 22 بوده که امروز می‌بینیم وضعیت کنونی آن منطقه نیز جزو معضلات شده است. یعنی تعداد ساکنان آن به طور مرتب افزایش یافته و حجم بالایی از جمعیت به این منطقه تحمیل شده است.

بافت فرسوده، محصول اجرای نادرست طرح های شهری

لیمی در عین حال بافت های فرسوده را محصول اجرای نادرست و نامناسب طرح های شهری برشمرد و گفت: امروز در بافت های فرسوده کوچه‌هایی با عرض بسیار کم وجود دارد که این معابر و کوچه ها دچار آشفتگی در جمع‌آوری زباله، خدمات آتش‌نشانی، امدادرسانی است.

وی خاطرنشان کرد: در تهران مناطقی وجود دارد که هیچ کدام از استانداردهای مطلوب شهری را در اختیار ندارند و در این بخش‌ها شهرداری باید عقب‌ماندگی خود را جبران کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar