۱۱:۲۰ - ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 24 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۶۶
«صما»گزارش می‌دهد:
صما- به گفته کارشناسان مسکن درصورتی‌که امکانات رفاهی، آموزشی، بهداشتی و شرایط فرهنگی منطقه‌ی محل سکونت‌تان در اولویت قرار ندارند و به‌جای آن ترجیح می‌دهید مالک خانه باشید، صاحب‌خانه شدن در تهران چندان سخت و غیرممکن نخواهد بود؛ اما سؤال اینجاست آیا این همان شعاری است که حقوق شهروندی ارائه می‌دهد؟
دست‌خالی متقاضیان مصرفی در بازار مسکن

به گزارش «صما» افزایش ناگهانی قیمت خانه طی ماه‌های اخیر در تهران شوک بزرگی بود که تغییرات قابل‌توجهی را در بازار مسکن به وجود آورد. این موضوع باعث شده است مخاطبان هدف بسیاری از خانه‌های لوکس و بزرگ محله‌های گران‌قیمت پایتخت ریزش کند و افراد زیادی توان مالی خرید و سکونت در چنین خانه‌هایی را از دست بدهند. این جهش قیمت همچنین موجب افزایش تعداد مشتریان خانه‌های کوچک‌تر و ارزان‌قیمت شد. به همین دلیل در حال حاضر افراد زیادی هستند که به‌طور مدام در محله‌های مختلف تهران جستجو می‌کنند و دنبال مناطق ارزان‌قیمت برای خرید خانه یا اجاره‌ی آپارتمان هستند.

ارزان‌ترین محله‌های تهران در بازار مسکن را بشناسید

در همین راستا محمدی مدیر دفتر معاملات مسکن بابیان اینکه محله‌های جنوب شرق، جنوب غرب و جنوب به ترتیب ارزان‌ترین محله‌های تهران برای سکونت هستند. گفت: ازنظر مناطق 22 گانه‌ی شهرداری مناطق 16، 17، 18، 19 و 20 را می‌توان در همین گروه قرار دارد.

وی گفت: در حال حاضر مالکان این مناطق به دلیل نیاز به پول تخفیف‌های خوبی برای متقاضیان ارائه می‌دهند. اگرچه به عقیده تمامی مشاوران املاک قیمت‌های این مناطق به‌هیچ‌عنوان با زیرساخت‌ها و امکانات این مناطق همخوانی ندارد.

محمدی گفت: هرساله راهکارهای زیادی در خصوص تنظیم بازار مسکن از سوی ارگان‌های متفاوت ارائه می‌شود اما این راهکارها تاکنون عملیاتی نبوده و بخش بزرگی از متقاضیان مصرفی این بازار را با دست‌خالی ترک گفته و به سمت شهرهای اقماری هجوم می‌آورند.

این مدیر دفتر معاملاتی مسکن بابیان اینکه در حال حاضر شهرهای جدید مانند پردیس، پرند و هشتگرد نیز به‌واسطه این هجوم دچار نوسان شده‌اند گفت: در ماه‌های آتی شاهد رکود معاملات به‌واسطه این هجوم متقاضیان به این شهرها خواهیم بود.

وی در خصوص ارزان‌ترین مناطق تهران به تفسیر گفت: محله شوش یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهر تهران است که از سال 1306 رشد کرده است در حال حاضر این منطقه رونق سابق خود را ازدست‌داده و یکی از مناطق منزوی پایتخت به‌حساب می‌آید. قیمت یک‌خانه‌ی نوساز 64 متری در این محله با دو اتاق‌خواب، پارکینگ، انباری و آسانسور حدود 280 میلیون تومان است. همچنین یک‌خانه‌ی 80 متری 10 ساله در محله‌ی شوش مجهز به دو اتاق‌خواب، پارکینگ موتور، انباری و آسانسور برابر با 400 میلیون تومان برآورد شده است. اگرچه اجاره‌بهای این منطقه نیز با رشد روبرو شده اما این محله همچنان یکی از محله‌های پررونق برای متقاضیان کم‌توان است.

محمدی در خصوص قیام دشت نیز گفت: قیام دشت از دیگر محله‌های منطقه‌ی 15 است که محل سکونت بسیار از مهاجران جویای کار تهران به شمار می‌آید. قیام دشت برای افرادی که حساسیت زیادی روی محل سکونت خود ندارند، انتخاب خوبی خواهد بود. خانه‌ی 100 متری 20 ساله در این منطقه با دو اتاق‌خواب، پارکینگ و انباری قیمتی برابر با 400 میلیون تومان دارد. علاوه بر این‌یک واحد آپارتمان 200 متری با سه اتاق‌خواب در قیام دشت به قیمت 600 میلیون تومان برای فروش در نظر گرفته‌شده است. اجاره‌های این منطقه به نسبت شوش ارزان‌تر است.

وی بابیان اینکه اگر متقاضی نتواند در این دو منطقه ملک موردنظر خود را پیدا کند باید به شهرهای حاشیه‌ای برود گفت: به نظر می‌رسد مالکان به این درک رسیده‌اند که قیمت‌های کنونی املاک بسیار بالا سات و به‌طور حتم در ماه‌های آتی شاهد کاهش قیمت در بازار ملک در دو بخش اجاره و خرید خواهیم بود.

در همین راستا عباسی مباشر دفتر معاملات مسکن بابیان اینکه در حال حاضر قیمت‌های واحد مسکونی هیچ توازنی با دارایی و اندوخته مردم ندارد گفت: در سال‌های گذشته فایل‌های مشاوران املاک مملو از واحدهای کوچک متراژ بود اما به علت گرانی‌های پی‌درپی این املاک بسیار محدود و کم یاب شده است.

وی گفت: در حال حاضر واحدهای کم متراژ تنها در مناطق جنوب تهران وجود دارد به‌طور مثال یاخچی آباد مملو از این واحدها است اگرچه قیمت این واحدها نیز افزایش داشته اما همچنان برای بسیاری از متقاضیان مصرفی منطقه مناسبی محسوب می‌شود.

عباسی گفت: در حال حاضر خانه‌ای 4 ساله با متراژ 61 متر در این محله مجهز به یک اتاق‌خواب، پارکینگ، انباری و آسانسور به مبلغ 450 میلیون تومان برای فروش در نظر گرفته‌شده است. همچنین خانه‌ای 25 ساله به مساحت 135 متر در این محله با سه اتاق‌خواب، حیاط ماشین‌رو و انباری حدود 550 میلیون تومان قیمت دارد.

وی همچنین گفت: کهریزک نیز جز مناطقی است که مالکان تخفیف‌های متعددی برای متقاضیان ارائه می‌دهند این منطقه گرچه ازنظر شهرداری بخشی از تهران محسوب می‌شود، اما در عمل باید گفت در حومه‌ی تهران واقع‌شده است و خانه‌های ارزان‌قیمتی دارد. به‌طوری‌که خانه‌ای 80 متری و نوساز در این محله با دو اتاق‌خواب، پارکینگ، انباری و آسانسور حدود 310 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. خانه‌ی نوساز دیگری هم با متراژ 100 متر در این محله دارای دو اتاق‌خواب، پارکینگ، انباری، آسانسور و حیاط اختصاصی 20 متری مبلغی برابر با 410 میلیون تومان دارد.

عباسی بابیان اینکه اگر تورم 30 درصدی اعلام‌شده بانک مرکزی بر بازار اعمال شود این مناطق نیز برای اقشار کم‌درآمد دست‌نیافتنی خواهد بود گفت: برخی از کارشناسان معتقدند اگر مردم توانایی مالی برای زندگی در کلان‌شهرها ندارند باید از این شهرها به سمت شهرهای ارزان‌تر مهاجرت کنند؛ اما متأسفانه دولت‌ در شهرهای دیگر زیرساختی برای این شهروندان آماده نکرده است.

وی درنهایت گفت: نیاز است دولت برنامه عاجلی برای حمایت از متقاضیان مصرفی مسکن نهادینه کند.

در همین راستا راد مدیر دفتر معاملاتی مسکن بابیان اینکه در حال حاضر مالکان تخفیف‌های خوبی برای فایل‌های فروش و اجاره دو منطقه عبدل‌آباد و خانی‌آباد ارائه داده‌اند گفت: محله‌ی عبدل‌آباد تهران سطحی متوسط و پایین دارد و در گروه مناطق ارزان‌قیمت تهران قرارگرفته است. این منطقه نسبت به اغلب مناطق شهر ازنظر امکانات شهری محدودیت‌های قابل‌توجهی دارد.

وی گفت: یک‌خانه‌ی 50 متری 8 ساله در این منطقه با پارکینگ، انباری، آسانسور و سیستم‌ سرمایشی گرمایشی مناسب حدود 280 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در همین منطقه خانه‌ای 87 متری، دو خواب، سال ساخت 90 با پارکینگ، انباری و آسانسور به قیمت 504 میلیون تومان برای فروش در نظر گرفته‌شده است.

راد در خصوص خانی‌آباد نیز گفت: پایین‌تر از منطقه‌ی 12 محله‌ی خانی‌آباد قرار دارد که از جنوبی‌ترین مناطق تهران است. این خیابان در جنوب خیابان مولوی قرارگرفته است و خانه‌های ارزان زیادی در آن وجود دارد. این منطقه خانه‌های قدیمی زیادی دارد که باقیمت مناسب برای فروش در نظر گرفته‌شده‌اند. به‌عنوان‌مثال قیمت یک‌خانه‌ی 15 ساله‌ی 48 متری در خانی‌آباد با پارکینگ، انباری و آسانسور حدود 240 میلیون تومان و خانهای با متراژ 80 متر، مجهز به دو اتاق‌خواب، انباری و پارکینگ برابر با 580 میلیون تومان است.

وی بابیان اینکه باید دولت برنامه‌ای برای خروج دلالان از بازار مسکن داشته باشد تأکید کرد: در کنار این موردنیاز است دولت با ارائه برنامه‌های منسجمی حامی متقاضیان مصرفی بازار مسکن باشد.

وی درنهایت گفت: درصورتی‌که امکانات رفاهی، آموزشی، بهداشتی و شرایط فرهنگی منطقه‌ی محل سکونتتان در اولویت بالایی قرار ندارند و به‌جای آن ترجیح می‌دهید مالک خانه باشید، صاحب‌خانه شدن در تهران چندان سخت و غیرممکن نخواهد بود؛ اما سؤال اینجاست آیا این همان شعاری است که حقوق شهروندی ارائه می‌دهد؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar