۱۲:۱۲ - ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 27 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۷۹
همایش روز معمار در استان مازندران برگزار شد
حسین نعمتیان، نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در همایش روز معمار در استان مازندران گفت: اصلاح قانون بیمه تامین اجتماعی و گسترش آن به همه فعالان این صنعت، یکی از مهم ترین مطالبات جامعه مهندسی است.
اصلاح قانون بیمه تامین اجتماعی از مطالبات جامعه مهندسیبه گزارش «صما» به نقل از روابط عمومی سازمان، همایش بزرگداشت شیخ بهایی که در تقویم با عنوان روز معمار یاد شده در تاریخ 98/02/04 در محل هتل میزبان بابلسر برگزار شد. این همایش که با همکاری گروه تخصصی معماری سازمان و کمیته همایشها سازمان برگزار شد، جهت تجلیل از فعالیت ها و جایگاه مهندسین معمار و نقش آفرینی آن ها در صنعت ساخت و ساز و با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره سازمان و مدیران استانی، علی اصغر یوسف نژاد نماینده ساری و عضو هیئت رییسه مجلس و برخی دیگر از مسئولین برگزار گردید.

 در ابتدای این همایش حسین نعمتیان نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران ضمن تشکر از همه عوامل برگزاری این همایش، این روز را به همه مهندسان معمار تبریک گفت. وی در ادامه سخنان خود ضمن بیان کردن برخی از مشکلات مهندسان در دوران فعالیت حرفه ای و پس از بازنشستگی به یکی از دغدغه های مهم آنان که بحث بیمه تامین اجتماعی می باشد، اشاره کرد.

نعمتیان افزود: در سازمان کارگروهی با عنوان بررسی بیمه تامین اجتماعی مهندسان تشکیل شده تا بتواند با پیگیری و برگزاری جلسات با برخی مدیران، این مطالبه جامعه مهندسی را به شکلی اصولی پاسخ گو باشد. وی در ادامه گفت: امیدواری مهندسان جوان به آینده شغلی و حرفه ای خود و همچنین تعریف بیمه برای دوران بازنشستگی و سایر موارد این چنینی در گرو حل بخشی از مطالبات جامعه مهندسین توسط مسئولین مرتبط می باشد.

این عضو هیئت رییسه سازمان در ادامه صحبت خود ضمن در خواست از یوسف نژاد نماینده حوزه ساری میاندورود در مجلس شورای اسلامی جهت پیگیری اصلاح قانون بیمه تامین اجتماعی کارگران و گسترش بیمه به همه فعالان این صنعت، بیان داشت: ای کاش همان زمانی که بحث طرح بیمه کارگری مطرح بود، از آن جا که این قانون در شرایط فعلی، تنها بیمه کارگران ساختمانی را شامل می شود ولی بخش عمده منبع تامین آن مبالغی است که مالک یا کارفرما و... واریز می کند و دولت تنها بخش کوچکی از آن را متقبل می شود، در همان زمان مباحث مربوط به بیمه مهندسین نیز به طور جدی در دستور کار نهادهای ذیربط قرار می گرفت.

سخنرانی بعدی همایش علی اصغر یوسف نژاد نماینده حوزه ساری و میاندورود و عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی بود. وی ضمن اشاره به جایگاه تشکل های صنفی و شناسنامه دار در بهبود سازوکار مطالبه گری شهروندان، سازمان نظام مهندسی ساختمان را نسبت به سایر تشکل های صنفی و تخصصی هم از لحاظ پیشینه خدمات رسانی خود و هم از لحاظ ساختار اداری یک سازمان موفق دانست. وی به کم بودن تعداد تشکل های حرفه ای و شناسنامه دار در سطح کشور در مقایسه با سایر کشورها اشاره کرد و گفت: در کشورهای پیشرفته، بار توسعه بر دوش تشکل ها و سازمان های حرفه ای و صنفی مردم نهاد است و دولت ها بیشتر وظیفه سیاست گذاری و نظارتی را انجام می دهند. البته این نگاه درکشور ما هم ایجاد شده اگر چه در ایران تا حدی با مقاومت برخی از سازمان های اجرایی رو به رو می شود اما تشکل هایی همچون نظام مهندسی ساختمان و نظایر آن بسیار موثر هستند.

یوسف نژاد ضمن انتقاد از اجرایی نشدن یا ناقص بودن برخی از مفاد قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، افزود: تشکل های تخصصی هم باید تلاش کنند تا اعتماد دستگاه های دولتی و حاکمیتی را نیز کسب کنند. در مورد نظام مهندسی ساختمان در سابقه بیش از 20 ساله خودش فعالیت های خیلی خوبی انجام داده است و البته قانونش نیازمند اصلاحاتی است و این خبر را هم اعلام میکنم که مسیر و فرآیند بررسی و اصلاح این قانون در کمیسیون های تخصصی تاحد زیادی طی شده و در آینده نزدیک در صحن علنی مجلس بررسی و پیگیری می شود. بخش هایی از این اصلاح هم به عنوان مثال فرآیند انتخاب رییس شورای مرکزی نظام مهندسی کشور یا بحث مربوط به بیمه تامین اجتماعی مهندسان نمونه هایی از تغییرات احتمالی آتی این قانون خواهند بود.

وی در ادامه بر اهمیت ارتباط میان نمایندگان با دستگاه ها و سازمان های صنفی و تخصصی اشاره کرد و این رابطه را جهت ارائه دیدگاه های کارشناسی شده بهتر در صحن مجلس و کمیسیون ها بسیار بااهمیت دانست. وی ضمن فراخواندن همه مهندسان و سازمان نظام مهندسی به انتقال نظرات و دیدگاه خود جهت اصلاح موثرتر و بهینه تر قانون بیمه مهندسین به پیشنهاد مهندس حسین نعمتیان در زمینه پیگیری اصلاح قانون بیمه تامین اجتماعی کارگران و بیمه همه فعالان مرتبط با این صنعت، از سازمان و مهندسان خواست تا چنانچه تا هفته آینده این طرح پیشنهادی را تحویل دهند، وی قول پیگیری و ارائه طرحی مناسب را به مجلس جهت تحقق خواسته بیمه ای مهندسان می دهد.

عضو هیئت رییسه مجلس در بخش دیگری از صحبت خود، ضمن توانمند دانستن سازمان نظام مهندسی در اثرگذاری های مدیریتی در سطح استان و کشور جمع جبری عملکرد سازمان نظام مهندسی مازندران را درمقایسه با سایر سازمان های نظام مهندسی در سطح کشور بالاتر از حد میانگین دانست و گفت که باید این سازمان به عنوان یکی از مراجع شناسایی و تعیین برخی از مدیران در سطوح مختلف استانی شناخته شود.

وی در پایان صحبت خود مهندسان معمار را "مهندسان هنرمند یا هنرمندان مهندس" خطاب کرد و بر نقش غیرقابل انکار آنان در ساخت و سازها و روند معماری شهری تاکید نمود.

لازم بذکر است در این مراسم پس از سخنرانی ها برنامه سخنرانی علمی توسط دکتر وحید قبادیان، جهت بزرگداشت فرهنگ معماری و روز معمار برگزار شد

انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
0
0
شهرداری شیراز

تمام مهندسین نظام مهندسی شاغل در شهرداریها و معاونتها، طبق قانون منع تصدی بیش از یک شغل و بخشنامه وزیر راه و شهرسازی، از کلیه فعالیتهای (طراحی و محاسبه و نظارت) منع شده و خلاف قانون می باشد.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
0
0
مهندسان مجری توسط کارفرما ( مالک زمین ) باید بیمه شوند .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
0
0
بیمه تامین اجتماعی مهندسان ناظر باید توسط وزارت راه و شهرسازی پرداخت شود .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
0
0
بیمه تامین اجتماعی شاغلان در آزمایشگاه خاک و بتن توسط نظام مهندسی پرداخت شود .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
0
0
باید یک کمپین سراسری بین مهندسان ایجاد شود تا بتوانند نمایندگان مجلس را به اصلاح قانون تشویق کنند .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
0
0
افرادی که شاغل تمام وقت سرساختمان هستند باید توسط وزارت راه و شهرسازی یا سازمان برنامه و بودجه بیمه شوند .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
0
0
بیمه بازنشستگی مهندسان باید اجباری شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
0
0
ایجاد صندوق بیمه بیکاری مهندسان
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
0
0
تلاش کانون کارگران ساختمانی کشور نتیجه داد وفیشهای پرداختی بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی کاهش داده شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
0
0
وزیر کار و تعاون و رفاه اجتماعی باید در صحن مجلس استیضاح شود که چرا مهندسان ناظر ساختمان از بیمه تامین اجتماعی برای بازنشستگی و درمان محروم هستن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
0
0
بیمه تامین اجتماعی مهندسان در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شود .
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar