۱۲:۵۱ - ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 27 April 2019
کد خبر: ۵۲۷۸۱
پزشکی قانونی استان تهران:
پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: گازگرفتگی با گاز منواکسیدکربن که به قاتل خاموش معروف است، بر اثر سهل انگاری در خانه ها و اماکن دیگر، سال گذشته در استان تهران 168 نفر را راهی دیار باقی کرد.
گازگرفتگی پارسال 168 نفر را به کام مرگ کشاند

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در سال گذشته ، 168 مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شدند، این شمار فوت شده به دنبال مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن (1396) با 191 نفر فوتی 12 درصد کاهش داشت.
بر اساس این گزارش از فوتی ها به دنبال مسمومیت با منواکسیدکربن در سال گذشته 118 نفر مرد و 50 نفر زن بودند.

* هشدار و توصیه های پزشکی قانونی
شهروندان با استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز منواکسیدکربن از دودکش این وسایل توجه کنند.
گاز منواکسیدکربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به خصوص در محیط های دربسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.
استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند. از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما 250 برابر بیش از اکسیژن است، با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

* علایم مسمومیت
علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ، درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است و در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشداردهنده باشد.
از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد، باید توجه داشت که اگر فردی بر اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز ‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar