۱۲:۲۴ - ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 28 April 2019
کد خبر: ۵۲۸۰۰
گلپایگانی در نشست معاونین شهرسازی کلان‌شهرهای کشور عنوان کرد:
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بر توجه به کیفیت فضای زندگی و معماری خوب و متناسب با فرهنگ ایرانی- اسلامی و مقابله جدی با تسلط کمیت در ساخت فضاهای زندگی تأکید کرد.
لزوم توجه به ارتقاء کیفیت فضای زندگی با معماری خوببه گزارش «صما» به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در نشست تخصصی معاونین شهرسازی و معماری کلان‌شهرهای کشور در مشهد مقدس، که با حضور معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی ، مدیرکل نظارت بر طرح‌های توسعه شهری وزارت راه و شهرسازی ، رئیس مجمع کلان‌شهرهای کشور و معاونین شهرسازی کلان‌شهرهای کشور برگزار شد با گرامیداشت یاد شیخ بهایی به‌عنوان یک معمار برجسته و یکی از قلل معماری ایرانی بر نیاز به تغییر رویکرد در توسعه و پیشبرد شهرها تأکید کرد

وی با تأکید بر ارتقاء کیفیت فضای زندگی و معماری خوب و متناسب با فرهنگ ایرانی - اسلامی بر مقابله با تسلط کمیت در ساخت فضاهای زندگی اشاره‌کرده و گفت : در این زمینه باید به میراث و عناصر طبیعی شهرها ازجمله باغ‌ها، حریم رودخانه‌ها، کوه‌ها ، درختان و... توجه ویژه‌ای کرد .

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تأکید بر میراث تاریخی شهرها؛ بافت و بناهای تاریخی و خیابان‌های تاریخی و مکان‌های رویدادهای تاریخی هر شهر و منطقه را ارزشمند خوانده و بر حفظ و احیاء بافت تاریخی شهرها به‌عنوان میراث فرهنگی کشور تأکید کرد؛ وی همچنین خواستار تغییر نگرش درزمینه حمل‌ونقل شده و افزود: باید از چیرگی خودرو به سمت انسان‌محوری و پیاده‌محوری سوق پیدا کنیم .

وی توزیع مناسب فعالیت‌ها و توجه به درهم‌تنیدگی کار و زندگی و اوقات فراغت و هم‌چنین توجه به خلق فرصت‌های ارزش‌آفرین و تولید ثروت و سرمایه برای شهرها و جلوگیری از شهر فروشی را از دیگر محورهای این تغییر رویکرد بیان داشت .

توجه به بضاعت‌های مدیریت بحران در صدور مجوزهای بلندمرتبه‌سازی در کلان‌شهرها

هم‌چنین در این نشست خانم دکتر فرزانه صادق مالواجرد معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی بر ضرورت توجه به بضاعت‌های مدیریت بحران در صدور مجوزهای بلندمرتبه‌سازی در کلان‌شهرها تأکید کرد.

وی اظهار کرد: نمی‌خواهم بگویم مخالف بلندمرتبه‌سازی هستم. اما باید دید مدیریت شهری چه میزان در برابر درخواست‌های بلندمرتبه‌سازی، ما به ازا دارد؟

وی افزود: برای مثال آتش‌سوزی که در پلاسکو اتفاق افتاد مهارش بسیار طول کشید. در اینجا باید پرسید تجهیزات آتش‌نشانی برای پاسخگویی به این بلندمرتبه‌سازی در همه شهرهایمان وجود دارد؟

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این موضوع پکیج مدیریتی است، خاطرنشان کرد: اگر قرار است این موضوع رخ دهد، باید دید بضاعت مدیریت بحران ما چگونه است. همچنین بضاعت مدیریت‌های بهره‌برداری از بلندمرتبه‌ها چیست؟ چون درنهایت هر قصوری به نحوه مدیریت شهری و شهرداری‌ها بازمی‌گردد.

مالواجرد با اشاره به اینکه برداشت‌ها از کلیات مصوبه بلندمرتبه‌سازی سوء تفاهماتی را شکل داده، بیان کرد: شورای عالی شهرسازی و معماری امکان بررسی تک‌تک موارد بلندمرتبه‌سازی را ندارد. از طرفی قطعاً همه شهرهای کشور نیاز به بلندمرتبه‌سازی ندارند و همه شهرها نیاز نیست پشت در شورای عالی شهرسازی و معماری منتظر بمانند.

وی افزود: پس تنها بررسی این موضوع که آیا این شهر نیاز به بلندمرتبه‌سازی دارد یا نه، مرحله‌ای است که در شورای عالی شهرسازی و معماری بر روی آن تمرکز می‌شود.معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بلندمرتبه‌سازی در تهران، مشهد و تبریز انجام‌شده است، گفت: مدیران شهری با درخواست‌هایی که در کلان‌شهرها با آن مواجه هستند، باید بررسی کنند.مالواجرد خاطرنشان کرد: وقتی مطالبات را دریافت می‌کنیم، باید بتوانیم بین این مطالبات و پاسخگویی به آن‌ها بالانس لازم را ایجاد کنیم.

وی افزود : شهرداری‌ها در ابلاغ طرح‌ها به 3 نقشه توجه می‌کنند. درحالی‌که همه موارد را باهم باید دید. چراکه فقط تراکم و سطح اشغال مطرح نیست. در این صورت پاسخگویی‌های بهتری خواهیم داشت.

تصویب ضوابط و مقررات عمومی بلندمرتبه‌سازی در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور

هم‌چنین حمزه‌ای مدیرکل نظارت بر طرح‌های توسعه شهری وزارت راه و شهرسازی از تصویب ضوابط و مقررات عمومی بلندمرتبه‌سازی در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور خبر داد.

وی اظهار کرد: شورای عالی شهرسازی و معماری، دبیرخانه این شورا را مکلف کرد ضوابط و مقررات عمومی بلندمرتبه‌سازی را تهیه و به تصویب شورا برساند تا به‌عنوان بستر و پایه‌ای برای ضوابط طرح‌های بلندمرتبه‌سازی در کلان‌شهرها مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بلندمرتبه‌سازی در دوره‌های گذشته به‌مراتب بیشتر از دوره اخیر است، افزود: باید در بلندمرتبه‌سازی به جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی و همخوانی با هویت ایرانی اسلامی توجه شود و پیامدهای بلندمرتبه‌سازی بر باغات بررسی گردد.

مدیرکل نظارت بر طرح‌های توسعه شهری وزارت راه و شهرسازی در خصوص ضوابط و شرایط عمومی بلندمرتبه‌سازی، گفت: امکان بلندمرتبه‌سازی برای شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت فراهم است که دارای طرح مصوب معتبر هستند.

حمزه‌ای افزود: روی گسل و در حرایم به هیچ وجه امکان بلندمرتبه‌سازی وجود ندارد. همچنین بلندمرتبه‌سازی را می‌توان در باقیمانده شهر شامل پهنه‌ها، لبه یا نقطه انجام داد.

تلاش بر دستیابی به هدف مشترک در خط‌مشی‌های شهرسازی 18 کلان‌شهر کشور

عزتی رئیس مجمع کلان‌شهرهای کشور گفت: ضرورت دارد به آرمان مشترکی در خط‌مشی‌های شهرسازی برای 18 کلان‌شهر کشور دست‌یابیم.

وی اظهار کرد: 30 درصد ظرفیت شهری کشور در 18 کلان‌شهر کشور زندگی می‌کنند. کلان‌شهرهایی که با مشکلات خاص خود دست‌به‌گریبان هستند. اگر در این 18 شهر بتوانیم به یک طرح، آرمان و هدف مشترک دست‌یابیم، می‌توان انتظار داشت مشکلات به سمت حل‌وفصل به‌پیش خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها دارای پتانسیل خاصی هستند، افزود: می‌توان با تجمیع امکانات بالقوه، آن را به امکانات بالفعل تبدیل کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar