۱۳:۵۱ - ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 28 April 2019
کد خبر: ۵۲۸۰۲
در نشست مشترک مدیرعامل راه‌آهن ایران و ترکیه عنوان شد:
صما- نشست مدیرعامل و معاونان شرکت راه‌آهن ایران با مدیرعامل راه‌آهن دولتی ترکیه امروز ۸ اردیبهشت در محل شرکت راهآهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
مبادلات ریلی ایران و ترکیه افزایش می‌یابد

به گزارش«صما» در این نشست سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه‌آهن و چند تن از معاونان این شرکت و همچنین علی احسان اویگون، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل راه‌آهن دولتی ترکیه، چتین آلتون، معاون مدیرعامل شرکت حمل و نقل راه‌آهن ترکیه، ارول ارسالان، رییس اداره حمل و نقل مسافری شرکت حمل و نقل راه‌آهن ترکیه ومهمت آلتین سوی، رئیس اداره لجستیک شرکت حمل و نقل راه‌آهن ترکیه حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه سعید رسولی در خصوص ارتباط تجاری و حمل و نقل ایران و ترکیه گفت: دو کشور ترکیه و ایران از لحاظ جغرافیایی اشتراکات زیادی دارند که: یکی از مهمترین اولویت‌های ما اتصال خط ریلی چشمه ثریا در ایران به کارس در ترکیه است.

وی افزود: این محور در توسعه مبادلات ریلی نقش ارزشمندی می‌تواند داشته باشد و تمایل داریم هرچه سریع‌تر راه اندازی شود که ظرف یک ماه آینده نشست اتصال این خط ریلی میان راه‌آهن‌های دو کشور برگزار شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به اهمیت برقراری خط مسافری ایران با ترکیه گفت: برای این منظور آمادگی داریم از اول جولای ۲۰۱۹ این خط مسافری فعالیت خود را آغاز کند و جلسه‌ای میان دو شرکت راه‌آهن در این زمینه به زودی برگزار شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از اظهارات خود به تفاهم نامه ۶ جانبه حمل و نقل ریلی ایران-ترکیه- تاجیکستان-ترکمنستان-قزاقستان و ازبکستان اشاره و درخواست کرد که ظرف ۲ ماه آینده جلسه‌ای در ترکیه برای هماهنگی تردد این قطارها و عبور واگن‌های CIS به ترکیه از طریق ایران در راستای این تفاهم نامه ۶ جانبه برگزار شود. این درخواست با موافقت طرف ترکیه‌ای همراه شد.

رسولی همچنین در این نشست خواهان اتصال سیستم‌های کامپیوتری راه‌آهن دو کشور به یکدیگر پس از ماه مبارک رمضان شد و به افزایش سقف حمل و نقل ریلی بار میان دو کشور تا یک میلیون تن اشاره کرد و افزود: در حال حاضر جابجایی بار ریلی میان دو کشور نصف این رقم است و باید جلسه‌ای میان راه‌آهن‌های دو کشور با حضور شرکت‌های فورواردری برگزار و تفاهم نامه‌ای امضا شود تا سقف مبادلات بار میان دو کشور به یک میلیون تن برسد.

مزیت های افزایش مبادلات ایران و ترکیه

در ادامه این نشست، علی احسان اویگون دیرعامل راه‌آهن ترکیه گفت: افزایش مبادلات راه‌آهن‌های دو کشورایران و ترکیه مزیت های اقتصادی و اجتماعی بینابینی ایجاد می‌کند.

اوریگون گفت: در حال حاضر ترکیه محصولات اروپایی را از طریق ایران به غرب آسیا به صورت ریلی ترانزیت می کند.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل راه‌آهن دولتی ترکیه گفت: اما مشکل این است که واگن‌هایی که از ترکیه به ایران می آیند باید خالی برگردند و ما مجبوریم تعرفه دسترسی به ریل را کاهش دهیم. همچنین به شرکت‌هایی که خواهان این معافیت هستند ۷ روز فرصت دادیم تا واگن‌های خود را به ترکیه برگردانند.

وی در این خصوص گفت: از شرکت راه‌آهن ایران می خواهیم در خصوص این مورد همکاری بیشتری با ترکیه داشته باشد.

شایان ذکر است تمامی این مباحث از سوی ‌طرفین ترکیه‌ای با موافقت روبرو و مقرر شد نشست های دو جانبه ای در خصوص مفاد ذکر شده بین دو کشور ترکیه و ایران انجام گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar