۱۴:۱۰ - ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 29 April 2019
کد خبر: ۵۲۸۱۴
در نشست مشترک کمیسیون حمل و نقل ایران و ترکیه تاکید شد:
صما_ هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و ترکیه با حضور وزیر حمل و نقل ترکیه و وزیر راه و شهرسازی و معاونان دو طرف امروز ۹اردیبهشت در ساختمان دادمان برگزار شد .
همکاری حمل و نقل ایران و ترکیه در مسیر توسعهبه گزارش «صما» وزیر حمل و نقل ترکیه در ابتدای صحبت های خود ضمن عرض تسلیت به جان بختگان سیل اخیر ایران گفت:از این که روابط دو کشور در چارچوب قوانین بین الملی در حال گسترش است بسیار خرسند هستیم.

جاهد توران گفت: ترکیه به دنبال ارتباط عمیق و تامین منافع دو جانبه است و این روابط در تمامی حوزه ها باید شکل بگیرد؛ در چارچوب قوانین به دنبال تامین منافع مشترک و روابط متقابل هستیم .

وی با بیان اینکه نتیجه این گام ها رسیدن به هدف تجاری ۳۰میلیون دلاری است گفت: تمام تلاش های دو کشور در مسیر تقویت و ارتقای صنعت حمل و نقل است.

توران با بیان اینکه در سایه این همکاری ها امروز جامع ترین نشست یعنی کمیسیون مشترک را ایجاد کرده ایم افزود:تفاهم نامه بین دو کشور حوزه حمل و نقل اهمیت بالایی برای دو کشور دارد و باعث می شود این دو کشور به هم نزدیک تر و روابط عمیق‌تری داشته باشند .

وی گفت:در طی روزهای اخیرحوزه حمل و نقل ریلی گفتمان های مهمی صورت گرفته که بین دو کشور انجام خواهد گرفت .

توران با بیان اینکه پایه دار بودن حمل و نقل از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: مقرر شده کشور ایران و ترکیه برای تحقق حمل و نقل یک میلیون تن تا یک ماه آینده نشست داشته باشند و برای تحقق مفاد شش جانبه نیز تلاش‌های صورت خواهد گرفت.

وزیر راه و شهرسازی ترکیه درباره تصمیمات اتخاذ شده گفت: حمل و نقل جاده ای و ترکیبی در راستای توسعه روابط دو کشور مهم است، تفاهم شد همکاری ها در این حوزه نسبت به گذشته بیشتر شود؛ در این چهارچوب مشکلاتی که وجود داشت به شکل جامع در دستور کار قرار و راه حل هایی برای آنها پیشنهاد شد.

توران تصریح کرد: در نشست دیروز مقرر شد تا نشست کمیته حمل و نقل جاده ای در ترکیه برگزار شود؛ ترکیه برای ایران دروازه ای است که به اروپا باز می شود و ایران هم برای ترکیه دروازه ای به سمت آسیای مرکزی است، گشایش گذرگاه های جدید در بررسی است و موافقت نامه ای ترکیبی آماده می شود.

وی با تاکید بر اینکه رسیدن به اهداف تعریف شده نیازمند همکاری دو طرفین است و ترکیه در این خصوص بسیار جدی است، گفت: شما با نگاه به تمامی مفاد قراردادها می‌بینید که تلاش های خوبی برای ارتقای روابط انجام خواهد گرفت؛ ما می بایستی تلاش کنیم برای تامین منافع دو کشور گام های خوبی برداریم .

وی گفت:من باور دارم که در دوران سخت و مشکلات منطقه ای برداشتن هر گام مشترک علاوه بر تامین منافع دو کشور برای منطقه نیز نتایج مثبت دارد.

تفاهم نامه های ایران و ترکیه پررنگ تر خواهد شد

همچنین محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران نیز پس از خوش آمد گویی به همتای ترکیه ای خود از ارسال کمک های انسان دوستانه این کشور به سیل زدگان ایرانی قدردانی کرد و گفت: «از مواضع اصولی ترکیه در محکوم کردن اقدامات یکجانبه آمریکا، تحریم‌ها علیه ایران و تروریست خواندن سپاه پاسداران ایران تشکر می‌کنم».

وی با پیشنهاد اینکه تاریخ جلسه بین راه آهن های دو کشور برای راه اندازی قطار مسافربری تهران - آنکارا مشخص شود، گفت: جلسه ای برگزار شود تا پیش نویس تفاهم 6 جانبه بین راه آهن ایران، ترکمنستان، ترکیه، ازبکستان، تاجیکستان و قزاقستان در خصوص امکان تردد واگن های CIS در قلمرو ترکیه نهایی شود.

اسلامی همچنین پیشنهاد داد: پیرامون انعقاد یادداشت تفاهم خواهرخواندگی بین بنادر ایران و ترکیه تصمیم گیری شود.

وزیر راه و شهرسازی ایران در این جلسه گفت: کریدور ترانزیتی ابتکاری افغانستان، ایران و ترکیه با محوریت ایران راه اندازی شود. فعالیت های ترانزیتی کریدور ترکیه، ایران، قطر در چهارچوب تفاهمنامه ارتقا یابد و کریدور اسلام آباد، تهران، استانبول نیز اجرایی سازی شود.

گفتنی است، مسائل مهمی از جمله امکان بارگیری از بنادر و مناطق آزاد ترکیه به مقصد ایران توسط ناوگان ایرانی، 24 ساعته شدن فعالیت مرز بازرگان-گوربلاغ و افزایش پذیرش کامیون بخشی از مسائل مورد نظر در این اجلاس بوده که از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتهای پیام/

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar