۱۲:۱۳ - ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 30 April 2019
کد خبر: ۵۲۸۲۴
تونل البرز که بنابر اعلام خبرگزاری‌ها ساعتی پیش بر اثر انفجاری در یکی از تونل‌های اصلی‌اش فروریخته، در فاز دوم آزادراه تهران- شمال قرار دارد؛ و تازه کمی بیش‌از شش‌ماه از پایان عملیات کندن آن به‌دست پیمان‌کاران ایرانی گذشته است.
این تونل به‌طول ۶۴۰۰متر، بلندترین تونل جاده‌ای ایران است و از سه‌رشته تونل مستقل تشکیل شده؛ باند شرقی؛ باند غربی و تونل پیش‌گام.

تونل پیش‌گام که بیش‌از ۱۰سال از عمرش می‌گذرد، برای کارهای مطالعاتی نخستین و آسان‌کردن کردن مرحله اکتشافی کنده شده‌بود و به هردو باند دسترسی دارد، در زمان راه‌افتادن و بهره‌برداری از تونل، به‌عنوان تونل اضطراری و نیز برای تهویه بهتر دو باند شرقی و غربی به‌کار گرفته‌خواهد شد.

یک مقام مسئول در شرکت ساخت و توسعه اعلام کرده است متراکم شدن گاز متان در تونل بزرگ البرز به بروز آتش‌سوزی در جبهه شمالی این تونل و بروز اتفاق برای ۸ کارگر شد. در حال حاضر هر ۸ کارگر از تونل خارج شده‌اند که همگی زنده، اما مجروح هستند.

شرکت آزادراه تهران- شمال پیش‌تر اعلام‌کرد‌ه‌بود قرار است این تونل سامانه حساس به گازها، مهار آتش و تهویه هوا با حت‌فن‌های پرفدرت دمنده و مکنده و حتی سامانه مدیریت هوشمند ترافیک داشته‌باشد.

فاز دوم آزادراه تهران-شمال، از دوآبِ شهرستانک تا پل زنگوله ۲۲کیلومتر طول دارد و چندان که گفتیم، نزدیک به شش‌ونیم‌کیلومتر آن در تونل البرز کشیده‌شده است.

تونل البرز سبب می‌شود کوهستان کندوان با آن راه پرخطرش از مسیر تهران-شمال کنار برود، راه تهران- شمال پنج‌کیلومتر کوتاه‌تر می‌‌شود و دامنه جنوبی البرز را به دامنه شمالی آن وصل می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar