۱۵:۱۱ - ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 30 April 2019
کد خبر: ۵۲۸۳۲
جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران به ریاست حناچی شهردار تهران و با حضور اعضاء تشکیل شد و کلیات «طرح برنامه‌ریزی مراکز و گستره‌های تجاری، اداری و خدماتی با غلبه سبز و باز و فرهنگی» با هدف تحقق طرح های موضعی شهری تصویب شد.
جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران به ریاست شهردار تهران برگزار شد

به گزارش«صما» به نقل از روابط عمومی شهرسازی و معماری شهرداری تهران، اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در این خصوص گفت: جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران به ریاست حناچی شهردار تهران و با حضور هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران ، گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران و صادق مالواجرد دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور تشکیل و در این جلسه کلیات طرح برنامه ریزی مراکز و گستره های تجاری ، اداری و خدماتی با غلبـــــــه سبز و باز و فرهنگی زیر پهنه S221 و S222 با هدف تحقق طرح های موضعی شهری تصویب شد.

وی درخصوص این جلسه گفت: در طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران ، 214 زیر پهنه با مجموع مساحت حدود 6700 هکتار ( حدود 10% از کل مساحت شهر تهران ) به مراکز و گستره های تجاری ، اداری و خدماتی با غلبه سبز و باز و فرهنگی اختصاص یافته است.

اشراقی با اشاره براینکه « حدود 2700 هکتار زیر پهنه S۲۲۲ با کارکرد فراشهری، شهری و حوزه ای و مساحت حدود 4000 هکتار با کارکرد منطقه ای ، ناحیه ای و محله ای بوده گفت: این قطعات شامل اماکنی با مساحت کمتر از 5000 متر مربع تا بیش از 400 هکتار ، از جمله: زمین های بایر ، اراضــی نظامی ، مراکز تاریخی فرهنگی ، بافت مختلط مسکونی ، دانشگاه ها ، بیمارستان ها و انواع دیگر از کارکردهای شهــــری می باشد.

اشراقی تصریح کرد: محدوده های مورد نظر به 9 گونه کلی تفکیک شده است و برای هر یک برنامه اقدام و جهت بخشی از محدوده های مذکور که " قابل مداخله" تشخیص داده شده مد نظر قرار گرفته و آستانه هائی نظیر حداقل فضای سبز و باز ، حداکثر سطح اشغال و تراکم ساختمانی تعین شده است تا از بارگذاری بیش از ظرفیت یا نامتناسب با شرایط موجود زیر پهنه ها و چشم انداز توسعه آتی آنها ، جلوگیری بعمل آید.

رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج افزود: طرح مذکور در اسفند سال گذشته در کارگروه فنی مطرح شده بود و مقرر گردید در محدوده هائی از طرح با ساماندهی آنها از طریق آرام سازی، تلطیف فضا و کالبد شهری و تخصیص عرصه ها ترجیحاً به فضای سبز و باز شهری ضمن اعمال بارگذاری های محدود و انقباضی توجه لازم صورت گیرد و در محدوده هائی که در موقعیت های مغتنم و مناسبی از سازمان فضائی طرح های جامع و تفصیلی شهر قرار دارد جهت تحقق طرح های موضعی شهر ، اقدام لازم صورت پذیرد.

وی با اشاره براینکه در جلسه کمیسیون ماده پنج پس از توضیحات مبسوط مشاور تهیه کننده طرح و بحث و بررسی اعضاء با کلیات موضوع موافقت شد گفت: طرح مذکور پس از بررسی مجدد و انجام اصلاحات لازم توسط حوزه معاونت شهرسازی معماری شهرداری تهران با تشریح بیشتر و تفکیک نوع مالکیت ( خصوصی - عمومی ) و شیوه مواجهه کلی تر، در کارگروه فنی مطرح و پس از تائید، در دستور کار کمیسیون ماده پنج قرار خواهد گرفت.

به گفته اشراقی در این جلسه با اصلاح طرح امکان سنجی احداث مجمع ایستگاهی مترو نیروی هوایی در فاز 1 واقع در منطقه 13 و همچنین تعیین تکلیف املاک واقع در فازهای 2 و 3 مجموعاً به مساحت حدود 8 هزار متر مربع موافقت بعمل آمد.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar