۱۰:۱۰ - ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 01 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۳۷
«صما» تحلیل می‌کند:
فرج‌الله رجبی- رییس شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان کشور که خود را در صحنه نبرد با وزیر سابق راه و شهرسازی بر سر اصلاحات در نظام‌مهندسی برنده میدان می‌داند به نظر می‌رسد که به دنبال آن است اساساً تمامی آثار اقدامات عباس آخوندی درباره سازمان نظام‌مهندسی را خنثی کند.
فرج‌الله رجبی به دنبال آخوندی زدایی از نظام‌مهندسی
به گزارش خبرنگار «صما» بازگشت آرام و بی سرو صدای ارجاع نظارت کار به مجموعه سازمان‌های نظام‌مهندسی از مصادیق بارز آخوندی‌زدایی از بدنه سازمان‌های نظام‌مهندسی است به‌طوری‌که استان‌ها یکی به یکی و نوبت به‌نوبت در حال بازگشت به روال قبل هستند. علاوه بر این دریک حرکت معنادار فرج‌الله رجبی –اقدام به انتصاب حسن قربانخانی به سمت مدیر اجرایی در نظارت بر عملکرد استان‌های سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کرده است.

در این حکم که رونوشتی از آن به معاونت مسکن و ساختمان نیز ابلاغ‌شده است: آمده جناب مهندس حسن قربانخانی، با سلام: نظر به سوابق و تجربیات جنابعالی در امور سازمان نظام‌مهندسی ساختمان به‌موجب ابلاغ، شمارا عنوان مدیر اجرایی در نظارت بر عملکرد استان‌ها منصوب می‌نمایم. در خاتمه این مکاتبه تأکید شده امید است که در راستای اهداف قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی آن، اقدامات شایسته صورت پذیرد.

 از حسن قربانخانی به‌عنوان اولین و درعین‌حال بزرگ‌ترین قربانی اصلاحات سازمان نظام‌مهندسی یاد می‌شود. به گمان بسیاری او اولین کسی بود که قربانی اصلاحات نظام‌مهندسی شد تا شاید به‌زعم عباس آخوندی، دیگران حساب کار دستشان بیاید و از دستورات و ابلاغیه‌های تمرد نکنند. با در نظر گرفتن این امر و نیز با توجه به اینکه سمتی که برای حسن قربانخانی در نظر گرفته‌شده در چارت سازمانی به لحاظ قانونی تعریف‌ نشده است و بیش ازهر چیز به‌نوعی سمتی اختراع‌ شده از سوی فرج‌الله رجبی است از همین رو این گمانه‌زنی قوت می‌گیرد که فرج‌الله رجبی به دنبال آخوندی زدایی از سازمان‌های نظام‌مهندسی است.

ذکر این نکته ضروری به نظرمی رسد که ناظران بر این باورند تیم جدید وزارتخانه راه و شهرسازی در مواجهه با سازمان‌های نظام‌مهندسی عکس رویه‌ای که عباس آخوندی در پیش‌گرفته بود اتخاذ کرده است. به‌عنوان‌مثال اگر تا پیش‌ازاین وزیر سابق راه برای حذف ارجاع نظارت کار از سازمان‌های نظام‌مهندسی تا پای استیضاح و هزاران حاشیه پیش رفت در این دوره دریک چرخش مقابل،  تیم جدید وزارت راه در قالب ابلاغیه‌ای ارجاع نظارت را بازگرداند.

در عین‌حال بدیهی است که مسئولان جدید وزارتخانه برخلاف دوره قبل نه انتقاد چندانی به عملکرد سازمان‌های نظام‌مهندسی دارد و نه گویا حوصله جدال و ایجاد حاشیه دارد. به‌واقع می‌توان گفت که اگر در دوره تیم قبلی وزارت راه اتهاماتی نظیر امضاء فروش، کوپن‌فروش، رانت‌خوار، اختلاس گر و... را به‌نظام مهندسی نسبت می‌دادند در این دوره دست نوازش مسئولان به  بر سر سازمان‌های نظام‌مهندسی کشیده شده است.

قطعا تیم مذکور در وزارت راه به‌خوبی متوجه شده است که در دوره قبل جدال آخوندی با نظام‌مهندسی تا چه حد برای وی حاشیه‌ساز بوده و سبب شد که حتی صندلی وزارت وی در معرض تهدید قرار بگیرد.

برخی از ناظران البته بدبینانه از سیاست تیم جدید وزارت راه در برابر نظام‌مهندسی و اقدامات فرج‌الله رجبی به سیاست تسلیم و مماشات تعبیرمی کنند، موضوعی که از سوی برخی دیگر رد می‌شود. چراکه به اعتقاد آن‌ها به‌عنوان‌مثال بازگشت ارجاع نظارت کاربر اساس قانون است و به گفته آن‌ها اقدام وزیر سابق راه در حذف ارجاع نظارت کار غیرقانونی بوده است؛ اما مخالفان نظر دیگری دارند، آن‌ها بر این باورند که انباشت پول‌های حاصل از ارجاع نظارت کاردرسازمانهای نظام مهندسی خلاف قانون است و وزارت راه وشهرسازی نباید دربرابراین مساله کوتاه بیاید.

به گزارش خبرنگار «صما» دریک جمع‌بندی کلی شاید بتوان گفت که رویه تعامل تیم جدید وزارت راه با نظام‌مهندسی از یک منظر مثبت است و آن‌هم تشنج‌زایی از نظام‌مهندسی است، چراکه به باور بسیاری در دوره مدیریت عباس آخوندی جدال وی با سازمان‌های نظام‌مهندسی سبب شد که حوزه مسکن آسیب بسیاری ببینید چراکه در اثر مخدوش شدن روابط نظام‌مهندسی با دولت چشم‌انداز لرزانی و مخدوشی از آینده صنعت ساختمان در برابر صنعت گران این حوزه قرارمی گرفت. ازاین‌رو ترمیم این روابط و انجام آتش‌بس بین این دو نهاد قطعاً درنهایت به سود صنعت ساختمان خواهد بود.

اما روی دیگر و منفی این مسئله خدشه دارشدن تصمیمات و اقتدار قوانین و دولت است؛ وقتی یک وزیر به راحتی قانونی که توسط وزیر دیگر ابلاغ شده است را نقض می‌کند، در نهایت اقتدار دولت ها نزد افکارعمومی ضعیف خواهد شد و نا‌خودآگاه این تصور ایجاد می‌شود که با تغییر دولت‌ها و جابه‌جایی مناصب، قوانین نیز تغییر می‌کنند.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
رحیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
0
0
صما جان، انتظار ما از شما بعنوان رسانه فعال حوزه ساختمان و نظام مهندسي بيش از اينهاست ، در تحليل هاتون جانب گرايي موج ميزنه، لطفا بر اساس واقعيت هاي موجود و قوانين اخبار رو تنظيم نماييد.
مهندس ناظر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
0
0
کسی نیست کسکش تو رو از نظام مهندسی بندازه بیرون
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar