۰۹:۱۸ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 05 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۴۶
«صما» گزارش می دهد:
آغاز سال جدید با رخدادهای متعددی برای کشور همراه بود و در فروردین ماه، کشور حوادث زیادی را از سر گذارند؛ به طوری که در سه هفته نخست فروردین امسال شاهد بارش‏های کم سابقه‎ای در بسیاری از مناطق کشور بودیم.
ضعف زیرساخت‎های پایتخت در برابر سیلاب/بررسی تدابیر لازم برای مقابله با تهدیدات سیل

به گزارش «صما» به دنبال این حجم عظیم از بارندگی، وقوع آبگرفتگی و سیلاب امری طبیعی بود؛ اما متاسفانه به دلیل آماده نبودن کشور برای مقابله صحیح با سیلاب و مدیریت و ساماندهی این بارندگی، شاهد تلفات و خسارات جانی و مالی سنگینی در تعدادی از شهرهای کشور بودیم.

در این بین بارندگیهای شدید در تهران نیز در روزهای نخست فروردین ماه، موجی از نگرانی را در بین مردم و مسئولان ایجاد کرد و حتی برخی بوستان‎های تهران به مدت چند روز و برای جلوگیری از تبعات احتمالی وقوع سیل تعطیل شد.

با این حال چهره ماندگار معماری و مهندسی راه و ساختمان کشور در این زمینه معتقد است: تهران در معرض حوادث طبیعی و شرایطی مانند لرستان و خورستان نیست. محمود گلابچی با اعتقاد به اینکه در سیل اخیر، مشکل اصلی عدم مکان‌یابی درست ساختمان‌ها و عدم جانمایی شهرها مناطق مسکونی بوده است، گفت: متاسفانه در بستر رودخانه‌ها ساخت و سازهای فراوانی صورت گرفته و هم‌اکنون نیز در حال انجام است.

زیرساخت‌های تهران آمادگی مقابله با سیل را ندارد

اما به عقیده برخی دیگر از کارشناسان، تهران در برابر سیل بسیار آسیب‌پذیر است و آبخیزداری شهری و مهار سیلاب در این شهر باید در اولویت قرار گیرد.

در این راستا رییس شورای اسلامی شهر تهران درخصوص میزان آمادگی تهران در برابر سیل معتقد است: زیرساخت‌های تهران آمادگی مقابله با سیل را ندارد.

محسن هاشمی با تاکید بر اینکه در حوزه زیرساخت‎ها در جنوب تهران آسیب های جدی در مقابل سیل وجود دارد، معتقد است: وقوع بارندگی های فراتر از میزان انتظار، ممکن است به انتقال روان آب‏های شمال و مرکز تهران به مناطق فرورفته در جنوب تهران و خسارات سنگین ناشی از این امر بینجامد.

به گفته وی، در این مورد باید موضوع از طریق همکاری نهادهای مسئول نظیر سازمان آب و فاضلاب، وزارت نیرو و شهرداری تهران، مورد پیگیری ویژه قرار گیرد تا اقدامات حفاظتی از مناطق فرورفته تهران پیش بینی شود.

ابلاغ برنامه جلوگیری از سیل در تهران به استانداری

حال سوال این است که در راستای مقابله با وقوع سیلاب در تهران چه تدابیری اندیشیده شده است؟

در همین رابطه مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها ‌گفت: با توجه به شرایط ویژه تهران ممکن است بارش‌های شدید سیل خطرناک ایجاد کند. منطقه کن، اتوبان امام علی و اتوبان صیاد شیرازی با هر بارش تندی می‌تواند احتمال وقوع سیل داشته باشد. ضمن اینکه هر کدام از دره‌ها و مسیل‌ها یک هشدار جدی برای شهرداری است.

هوشنگ جزی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای آبخیز شهر تهران باید در اولویت باشد، ادامه داد: خط ۷ متروی تهران هم در مسیری ساخته شده که در آن به آبخیز شهری توجهی نشده است؛ بنابراین پیش از اجرای اینگونه پروژه‌ها، باید مطالعات شهری و پیشگیری از وقوع سیل انجام شود.

وی اعلام کرد: برای آبخیز شهری تهران و کنترل سیلاب در این شهر، اخیرا برنامه جامعی تدوین شده و به استانداری ابلاغ شده است.

راه‎اندازی سامانه هشدار سیلاب در پایتخت

همچنین معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با اعلام خبر راه‎اندازی سامانه هشدار سیلاب در پایتخت گفت: سامانه هشدار سیلاب با همکاری وزارت نیرو و سازمان هواشناسی در تهران راه‌اندازی خواهد شد.

سکینه اشرفی با اشاره به موضوع تاب‌آوری و مدیریت بحران در برنامه سوم توسعه شهر تهران اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در بحث تاب‌آوری و به خصوص مدیریت بحران در پایتخت، در پنج‌سال آینده مورد توجه مدیریت شهری قرار دارد، بحث سیلاب و خطرات ناشی از آن است.

به گفته وی، ماده ۸۴ برنامه سوم توسعه شهر تهران که اجرای آن از ابتدای سال ۹۸ آغاز شده، به تکالیف شهرداری در حوزه مقابله با خطر سیلاب پرداخته و تاکید کرده است که شهرداری باید نسبت به عملیاتی کردن طرح جامع مدیریت آب‌های سطحی شهر شامل طراحی و اجرای پروژه‌های توسعه، بهبود عملکرد شبکه اصلی و فرعی، تهیه سامانه جامع اطلاعات مکانی و توسعه شبکه پایش کمی و کیفی بارش و روان‌آب اقدام کند. همچنین شهرداری بر اساس این برنامه مکلف شده است نسبت به عملیاتی کردن و پیاده‌سازی نظام نگهداشت مجاری و تأسیسات موجود مدیریت آب‌های سطحی اقدامات لازم را انجام دهد.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه براساس قانون، شهردار تهران مسئول مدیریت بحران پایتخت است، اضافه کرد: در همین راستا، همه دستگاه‌های ملی و محلی باید در هماهنگی با شهرداری فعالیت کنند و بر این اساس، در برنامه سوم توسعه شهر تهران دیده شده که سامانه هشدار سیلاب با همکاری وزارت نیرو و سازمان هواشناسی آماده و پیاده‌سازی شود.

مقاوم سازی فضاهای زیرزمینی در مقابل سیلاب

به گزارش «صما» تجربه وقوع حوادثی نظیر سیل و شکسته شدن دیوار حائل بین رودخانه کن و خط ۴ مترو تهران در سال ۱۳۹۱ که باعث خسارت به تأسیسات مترو و ورود آب رودخانه کن به مترو تهران شد؛ مقاوم سازی فضاهای زیرسطحی شهری در مقابل سیلاب را به یک امر الزامی تبدیل می‎کند.

در همین راستا معاون شهردار تهران ضمن تایید این موضوع معتقد است: در ماده ۹۱ برنامه سوم توسعه شهر تهران، یکی از تکالیف شهرداری شناسایی کلیه فضاهای زیرسطحی شهر و ارزیابی نقاط مخاطره‌آمیز و ناایمن آن طی سال اول برنامه است. همچنین ارزیابی میزان آسیب‌پذیری در شبکه حملونقل متروی تهران در برابر حوادث و بلایای طبیعی، نفوذ منابع آب سطحی و زیرزمینی، ریزش چاه و قنات و نقص فنی تجهیزات ازجمله تکالیفی است که باید بر اساس برنامه سوم توسعه شهر تهران انجام شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar