۱۳:۵۴ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 06 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۵۷
«صما» گزارش می دهد:
صما -به اعتقادبرخی از کارشناسان عزل شرفبافی مدیر عامل اسبق ایران ایر بیشتر از انکه ناشی از سو مدیریت باشد،بیش از هر چیز مربوط به مسایل فرامتنی باشد.در واقع می‌توان گفت برخلاف وعده هایی که از سوی دولت برای اهمیت به زنان در مدیریت کشور داده می شود،بدنه مرد سالارانه دولت هنوز ظرفیت بالایی برای پذیرش چنین مساله ای را ندارد و این مهم در مناصب مهمتر و‌اجرایی تر نمود بیشتری دارد.

به گزارش «صما» هیئت دولت ایران روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت٬ فرزانه شرفبافی اولین زن مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی را برکنار و تورج دهقانی زنگنه را به‌جای او منصوب کرد.

این اتفاق در حالی رخ داد که پیش‌تر دولت حسن روحانی انتصاب فرزانه شرفبافی به مدیرعاملی ایران ایر را یکی از دستاوردهای خود درزمینه اهمیت به زنان معرفی می‌کرد، اما دوره مدیریت این دارنده مدرک دکتری مهندسی هوافضا از دانشگاه شریف، به دو سال هم نرسید.

به گفته کارشناسان یکی از مهم‌ترین دلایل حذف فرزانه شرفبافی انتقاد‌های متعدد به مدیریت وی بوده است.

چنانچه بهزاد مظاهری رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری پیش‌تر گفته بود بزرگ‌ترین مشکل کنونی ایران‌ایر موضوع مدیریتی است؛ وی معتقد بود مدیرعامل وقت این شرکت هواپیمایی (شرفبافی) قادر به جمع‌کردن سازمان ایران‌ایر نیست و بیشتر زمان خود را مشغول مسائل درون‌سازمانی خود و ارتباط با برخی نمایندگان و مدیران زن مجلس و دولت است.

در این میان به استناد گفته های برخی از کارشناسان صنعت هوایی، معاونت‌های بازرگانی عملیاتی و فنی از مدیریت شرفبافی حرف‌شنویی نداشته و بیشتر یک مدیریت سیاسی در ایران‌ایر به‌جای مدیریت فنی و بازرگانی حکم‌فرما بوده است.

به گزارش «صما» شرفبافی در دوران کوتاه مدیریت خود بر هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مسائل مختلفی ازجمله برجام و چالش خرید هواپیماهای کوتاه برد و ... را تجربه کرد. وی متولد ۱۳۵۲ تهران و دارای مدرک دکترای هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف و مسئولیت‌هایی مانند مدیرکل پژوهش و بهسازی منابع انسانی هما، ریاست مرکز آموزش و بهسازی منابع انسانی هما، ریاست ارشد تضمین کیفیت در مهندسی و تعمیرات هما و همچنین دبیری انجمن علمی حمل‌ونقل هوایی کشور را در کارنامه خود داشت

و دارای بیش از بیست سال سابقه فعالیت در هما بوده و پیش‌تر به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره و رئیس مرکز آموزش و بهسازی منابع انسانی هما فعالیت داشت. توجه ویژه به آموزش منابع انسانی، استقرار مدیریت عملکرد، بهبود روش‌های بازرگانی و بازاریابی و گسترش شبکه پروازی، ‌ بازنگری و بازیابی صندوق بازنشستگی هما، ارتقای فرهنگ‌سازمانی و ارتقای اخلاق و مشتری مداری از مهم‌ترین برنامه‌های دکتر شرفبافی بود که متأسفانه به گفته بسیاری از کارشناسان موانع زیادی برای اجرایی تک‌تک این برنامه‌ها در زمان مدیریت وی ایجاد شد.

به نظر می‌رسد بخشی اعظمی از مدیریت وی مشمول درگیری شدید با تحریم‌ها شد چراکه پیش‌تر مدیرعامل ایران ایر بابیان اینکه در شرایط حضیض مدیریت این شرکت هواپیمایی را تحویل گرفتم، گفته بود تمام ناوگان ایران ایر حتی هواپیماهایی هم که فروخته‌شده‌اند و یا متلاشی‌شده‌اند در لیست تحریم آمریکا قرارگرفته‌اند.

این در حالی بود که برخلاف کارشکنی های متعدد سه قرارداد بزرگ در طول برجام و در زمان مدیریت شرفبافی منعقد شد که 16 فروند هواپیما اعم از دو فروند هواپیمای 330، یک فروند هواپیمای 321 و 13 فروند هواپیمای ATR وارد کشور شد و سری آخر هواپیماهای ای تی آر با تمدید مجوز اوفک بعد از 8 آگوست وارد ناوگان ایران ایر شد.

به هر روی به نظر میرسد عزل شرفبافی مدیر عامل اسبق ایران ایر بیشتر از انکه ناشی از سو مدیریت باشد،بیش از هر چیز مربوط به مسایل فرامتنی باشد.در واقع می‌توان گفت برخلاف وعده هایی که از سوی دولت برای اهمیت به زنان در مدیریت کشور داده می شود،بدنه مرد سالارانه دولت هنوز ظرفیت بالایی برای پذیرش چنین مساله ای را ندارد و این مهم در مناصب مهمتر و‌اجرایی تر نمود بیشتری دارد.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar