۱۶:۱۶ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 06 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۵۹
روسای نظام مهندسی استان‎ها در گفت و گو با «صما» تاکید کردند:
صما-اخیرا مازیار حسینی، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت استفاده بیشتر از ظرفیت سازمان های نظام مهندسی، بر لزوم به کارگیری توان و پتانسیل این سازمان برای ارزیابی مناطق زلزله زده کشور تاکید کرده است.

مکان‌یابی پروژه‌های ساختمانی باید زیرنظر شهرسازان انجام شود

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی استان ایلام درخصوص نقش این سازمان در این زمینه گفت: خدمات مهندسان نقشه بردار و به خصوص مهندسان شهرساز ما در زمینه اجرای درست طرح های تفصیلی شهری و مباحث شهرسازی می تواند در این راستا بسیار کمک کننده باشد.

آیت اله رستمی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: از طریق تعامل سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی با همدیگر، می توان بخش عمده ای از مشکلات کنونی در فضای ساخت و ساز شهرها را مرتفع کرد تا تجربه ای شود برای اینکه چنین مشکلاتی را در آینده نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون از خدمات مهندسان شهرساز در حوزه سازمانهای نظام مهندسی آنطور که باید استفاده نمی شود و یا بسیار کمتر استفاده می شود، افزود: این در حالی است که طرح های تفصیلی شهرها و مکان یابی و جانمایی پروژه های مختلف شهری و شهرسازی حتما باید زیرنظر مهندسان شهرساز آماده و تدوین شود.

رستمی یادآور شد: اکنون در بسیاری از استان ها از این پتانسیل استفاده نمی شود و یا کمتر استفاده می شود که باید به سمت استفاده بیشتر از ظرفیت مهندسان حرکت کنیم.

لزوم نظرخواهی از شهرسازان در بازنگری مقررات ساختمانی

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا در این زمینه نیاز به بازنگری در آیین نامه ها و مقررات ساختمانی وجود دارد، گفت: قانون حتما نیاز به بازنگری دارد و با گذشت 24 سال از تصویب قانون نظام مهندسی، هرچند که در این بازه زمانی بازنگری هایی در قانون انجام گرفته است، اما به نظر می رسد که شهرسازان باید به شکل تخصصی در این رابطه اظهارنظر کنند.

رستمی تاکید کرد: به جهت ضرورت تعامل و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و متولی ساخت و ساز در شهرها، جا دارد که حتما الزامات قانوی بیشتری را در قانون لحاظ کنیم که از این ظرفیت و هماهنگی برای امور زیربنایی و بعضا مقابله با سیل استفاده کنیم.

این مسئول در عین حال درخصوص اظهارنظر وزیر راه و شهرسازی درخصوص ساخت 500 هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده با استفاده از ظرفیت مهندسان گفت: پتانسیل علمی و اجرایی سازمان نظام مهندسی در بخش ساخت و ساز به یقین بیشتر از سایر بخش ها است و همه در این باره اتفاق نظر دارند که اگر از این پتانسیل استفاده شود، حتما به نفع کشور خواهد بود.

تجربه حذف نظام مهندسی از ساخت و سازها تکرار نشود

رستمی ادامه داد: به هر حال ما امیدواریم که در ساخت و سازهای آینده تجربه مسکن مهر یعنی عدم استفاده یا کنار گذاشتن سازمان نظام مهندسی از گردونه ساخت و سازها تکرار نشود.

وی با بیان اینکه اگر سازمان نظام مهندسی به این طرح ورود کند، حتما به نفع جامعه و کشور خواهد بود، گفت: ما تجربه های ناخوشایندی را از حذف نظام مهندسی در اجرای پروژه های ساختمانی داریم.

رستمی افزود: وقتی ساخت و سازها را از گردونه قانونی آن که بستر آن را باید سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها فراهم کنند، خارج می کنیم؛ به دلیل اینکه نگاه تخصصی را کنار می گذاریم، حتما ضرر می کنیم و شواهد موجود این امر را تایید می کند.

حل مشکل اشتغال مهندسان با دخالت نظام مهندسی در بازسازی مناطق سیل زده

وی یادآور شد: مسکن مهر در ذات خود طرح خوبی بود و اگر نظام مهندسی در اجرای این طرح دخالت می کرد، حتما ما واحدهایی بهتر از آنچه که امروز ساخته شده، به بهره برداران عرضه می کردیم.

رستمی ابراز امیدواری کرد: در ساخت و سازهای جدید از ظرفیت سازمان نظام مهندسی استفاده شود. چراکه چالش اساسی این سازمان ها در حال حاضر، کاهش شدید حجم کار و افزایش تورم در جامعه است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی بسیاری از مهندسانی که شغل دیگری ندارند، برای امرار معاش خود با مشکلات جدی مواجهند و اگر این حجم از کار به سمت سازمان های نظام مهندسی سوق داده شود؛ به حل مشکل و مسئله اشتغال جوانان و مهندسان دارای پروانه اشتغال کمک خواهد کرد.

لزوم تشکیل کارگروه هایی برای آُسیب شناسی خسارات سیل

همچنین رییس سازمان نظام مهندسی استان کرمانشاه درخصوص نقش این سازمان در ارزیابی مناطق سیل زده کشور، گفت: با توجه به اینکه سازمان نظام مهندسی متشکل از تعداد بالای مهندسان است، در زمینه سیل اخیر نیز می توان کارگروه هایی تشکیل داد که خسارات سیل را ارزیابی و آسیب شناسی کنند.

حسن شرفی در گفت و گو با «صما» ادامه داد: این ارزیابی ها می تواند در قالب آسیب شناسی خسارات ناشی از مسائل شهرسازی و جانمایی واحدهای مسکونی، اداری و سایر ابنیه های فنی باشد که باید بازنگری مجددی در این موارد شکل بگیرد.

وی تاکید کرد: این کارگروه ها می توانند پیشنهادات لازم را برای طرح در نقشه های جامع و نقشه های تفصیلی شهرسازی ارائه دهند. همچنین سازمان نظام مهندسی در چارچوب فضای موجود می تواند در زمینه اماکنی که قرار است ساخته شود، خطرات و تهدیدات ناشی از بلایای طبیعی مثل سیل را شناسایی کند و هشدارهای خود را به حوزه شهری هر شهر و استانی ارائه دهد.

به گفته وی این نظرات می تواند در بخش هایی ازجمله کمیسیون ماده 5 و یا کمیسیون شهرسازی دیده شود تا این توصیه ها را درخصوص ساخت وسازهای بعدی واقع در حریم رودخانه ها اجرایی کنند.

نظام مهندسی، کمک حال نظام فنی و اجرایی کشور

شرفی ادامه داد: به هر حال سازمان نظام مهندسی با توجه به دارابودن پتانسیل فنی، می تواند بسیار در این زمینه ها به نظام فنی و اجرایی کشور کمک کند؛ مشروط بر اینکه ان اعتماد دوطرفه باشد. یعنی مسئولان حوزه عمرانی استانداری و راه و شهرسازی و شهرداری ها، این نیاز را ببینند که برای جلوگیری از خطرات احتمالی در حین وقوع حوادث طبیعی، سازمان نظام مهندسی می تواند در زمینه اجرای کلیه پروژه ها، کمک حال آنها باشد.

وی همچنین با اشاره به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی درخصوص استفاده از ظرفیت سازمان نظام مهندسی درساخت 500 هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده گفت: طبیعتا چنینی طرحی باید توسط متخصصان اجرایی شود و نباید در این زمینه عجله کرد.

شرفی ادامه داد: علیرغم اینکه ساکنان خانه های تخریب شده که دچار خسارات و مشکلات زیادی شده اند، انتظار دارند که خانه های آنها به سرعت نوسازی و بازسازی شود، اما باید توجه کرد که با تعجیل در کار مشکلات دیگری مجددا گریبانگیر آنها و کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد: بنابراین نیاز است که مطالعات عمده ای در این زمینه انجام گیرد؛ به گونه ای که از ساخت وساز مسکونی در حریم مسیل ها جلوگیری شود و یا اگر قرار است در این محدوده ها ساخت وساز انجام شود، تدابیر و موانعی برای مهار سیل اتخاذ و ایجاد شود.

رییس نظام مهندسی کرمانشاه خاطرنشان کرد: با اجرای این قبیل طرح ها سازمان نظام مهندسی می تواند یک تیم خوب را بسیج کند و طرح های مختلفی را ارائه دهد برای اینکه در اجرای این طرح ها بتوانند از امکانات نظام مهندسی و نیروی فنی نظام مهندسی در ساخت و سازهای جدید استفاده کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar