۱۴:۳۵ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 08 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۷۳
در گفت‌وگو با «صما» عنوان شد:
صما- به گفته عضو کمیته ساختمان اتاق بازرگانی اصفهان در حوزه ساخت‌وساز چنانچه مجریان پروژه‌های ساختمانی به جداسازی مواد قابل‌استفاده قبل از تخریب کامل، تخریب با حداقل تلفات مواد، توجه به چرخه عمر مواد و قابلیت بازیافت و تفکیک مواد با توجه نشان دادن به آن، بپردازند قدم مهمی در بهبود وضعیت کنونی بر خواهند داشت.

به گزارش «صما» کیهان زرین نقش بابیان مطلب فوق افزود: تولید نخاله حاوی دو پیام اساسی برای جامعه مهندسی است، اول آلودگی ناشی از تولید مصالح جدید برای ساخت مجدد و دوم تخریب محیط‌زیست ناشی از ضایعات تولیدشده.

وی‌گفت: عمر ساختمان‌های تولیدشده در ایران 30 سال و همین ساختمان در انگلستان 300 سال است. در آنجا ساختمان‌های قدیمی ارزش بیشتری داشته و گران‌تر هستند. بعد از 300 سال در هنگام تخریب بنا، 90% مصالح آن بازیافت می‌شود، درحالی‌که در ایران 90 درصد آن به طبیعت ریخته و تخریب محیط‌زیست را به همراه دارد. این مشکل اول به خاطر کیفیت نامطلوب ساختمان‌های ساخته‌شده و دوم به خاطر بی‌توجهی به اصول توسعه پایدار در ساختمان‌سازی است.

زرین نقش گفت: سرنوشت شوم این ساختمان‌ها پس از گذشت حداکثر سی سال ما را با حجم عظیمی از ضایعات روبرو ساخته است. این حجم عظیم نخاله‌های حاصل از تخریب و بازسازی ساختمان‌ها فاجعه زیست‌محیطی بزرگی را همراه خواهند داشت. در کشورهای اروپایی تحقیقات زیادی بر روی نخاله‌های ساختمانی انجام‌گرفته است. همچنین درصد بالایی از آن مجدداً بازیافت می‌شود. تنها در دانمارک 95 درصد از نخاله‌ها، بازیافت و استفاده مجدد می‌شود.

زرین نقش گفت: در حال حاضر آلمان با به‌کارگیری دستگاه‌های پیشرفته در بازیافت نخاله‌های ساختمانی بیش از 2000 تن در روز نخاله ساختمانی را بازیافت می‌کند. درحالی‌که در تهران تنها میزان استحصال شن و ماسه از نخاله‌های ساختمانی تولیدشده در سال 1393، 19 درصد بوده و مابقی آن دفع شده است.

عضو انجمن هیئت‌مدیره انجمن ساختمانی و تأسیساتی استان اصفهان در ادامه افزود: در ایالات‌متحده آمریکا حدود 67 درصد کل ضایعات ساختمانی را بتن تشکیل می‌دهد. در اروپا در هرسال حدود 50 میلیون تن بتن تخریب می‌شود. حدود 11 میلیون تن بتن در انگلستان و 60 میلیون تن بتن در آمریکا سالانه به محل‌های انباشت نخاله‌های ساختمانی انتقال داد می‌شود. درعین‌حال در هرسال در آمریکا حدود 10 تا 12 میلیون تن بتن را به نحوی مورداستفاده مجدد قرار می‌دهند.

وی گفت: در شهرهای بزرگ ایران نیز بین 15 تا 20 درصد پسماندهای شهری را نخاله‌های ساختمانی تشکیل می‌دهد. در تهران بین سال‌های 1387 تا 1393 به‌طور متوسط در هرروز 49150 مترمکعب نخاله ساختمانی تولیدشده است. حجمی معادل 18 میلیون مترمکعب یا به عبارتی 32.5 میلیون تن نخاله در سال! اصفهان نیز به‌عنوان دومین شهر پر ساخت‌وساز کشور در تولید ضایعات و نخاله‌های ساختمانی پیشرو است.

ضایعات پارامتر اصلی محور زیست‌محیطی ساختمان‌سازی پایدار

زرین نقش در ادامه گفت: در بعد زیست‌محیطی ساختمان‌سازی پایدار SC یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌ها، ضایعات است که در آن به پارامترهایی چون کاهش نخاله‌های ساختمانی و ضایعات، جلوگیری از اتلاف متریال، بازیافت و استفاده مجدد از مصالح، به‌کارگیری زائدات در تولید محصول و مدیریت تخریب و خاک‌برداری بنا می‌پردازد. در ایران ذکر تنها یک نمونه کوچک از ضایعات ساختمانی که تولید حدود 10 کیلوگرم آلاینده برای ساخت آجر موردنیاز دریک مترمربع دیوار تیغه‌ای است و فشاری که هم در تولید و هم در نخاله‌های حاصل از تخریب یک متر دیوار تیغه‌ای به طبیعت آورده می‌شود لزوم به‌کارگیری اصول ساختمان‌سازی پایدار SC را آشکارتر می‌سازد.

عضو انجمن هیئت‌مدیره انجمن ساختمانی و تأسیساتی استان اصفهان با طرح این مسئله که چه‌کاری می‌توان در این خصوص انجام داد؟ گفت: راهکارهای مدیریت ضایعات بتن و مصالح آن را می‌توان به سه دسته عمده کاهش ضایعات، استفاده مجدد از ضایعات و همچنین بازیافت آن‌ها تقسیم‌بندی کرد.

وی در خصوص روش‌های کاهش ضایعات ساختمانی گفت: پیمانکاران و سازندگان می‌تواند با به‌کارگیری موارد زیر نخاله‌های ساختمانی را به‌شدت کاهش دهند شماری از موارد به شرح ذیل است تشخیص و به‌کارگیری روش‌های ساخت برای کاهش ضایعات، کنترل و مدیریت دقیق ساخت، خرید مصالح بسته‌بندی‌شده نظیر سیمان پاکتی، بتن و ملات خشک آماده، خرید مصالح و مواد به‌اندازه حجم موردنیاز، جلوگیری از وارد آمدن صدمه و آسیب به مصالح ساختمانی خریداری‌شده (این عمل از طریق دپو کردن مناسب مصالح در محل‌های حفاظت‌شده قابل‌دستیابی است.)، استفاده و به‌کارگیری مصالح و روش‌های اجرایی مناسب و وضع مقررات و قوانین الزام‌آور به‌منظور جلوگیری از تخریب ساختمان‌های مقاوم در سطح شهرها است.

زرین نقش در خصوص استفاده مجدد نخاله‌ها نیز گفت: در مقوله استفاده از ضایعات ساختمانی، یکی از کارهایی که می‌توان انجام داد استفاده مجدد از ضایعات است. برای این منظور باید شناسایی، تفکیک و انبار کردن آن دسته از ضایعات ساختمانی که ممکن است مجدداً در داخل کارگاه مورداستفاده قرار می‌گیرد موردتوجه قرار بگیرد همچنین باید بازارهای محلی برای فروش ضایعات ساختمانی جهت استفاده مجدد از آن‌ها در بخش‌ها و کارگاه‌های دیگر شناسایی شود.

عضو انجمن هیئت‌مدیره انجمن ساختمانی و تأسیساتی استان اصفهان گفت: این مورد توسط انجمن ساختمانی کانادا (CCA) قرارگرفته و این انجمن اقدام به تهیه راهنمای بهترین روش‌های کاهش ضایعات جامد نموده که در آن به معرفی و تشریح انواع راهکارهای کاهش، استفاده مجدد و بازیافت انواع مصالح ساختمانی در مراحل مختلف ساخت یا تخریب پرداخته است و می‌تواند راهنمای خوبی برای بحث ضایعات در ساختمان‌سازی پایدار باشد.

عضو کمیته ساختمان اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه بار دیگر با تأکید بر اینکه یکی از معضلات امروز صنعت ساختمان‌سازی در ایران تولید بیش‌ازحد نخاله و ضایعات ساختمانی است. گفت: چنانچه مجریان پروژه‌های ساختمانی به جداسازی مواد قابل‌استفاده قبل از تخریب کامل، تخریب با حداقل تلفات مواد، توجه به چرخه عمر مواد و قابلیت بازیافت و تفکیک مواد با توجه نشان دادن به آن، بپردازند قدم مهمی در بهبود وضعیت کنونی بر خواهند داشت.

وی در خصوص نقش دولت در کاهش میزان نخاله‌های ساختمانی گفت: دولت‌ها با دو ابزار کنترل مالی و قانونی می‌تواند بر روی ساختمان‌سازی پایدار و جهت‌گیری صنایع به سمت توسعه پایدار تأثیرگذار باشد.

زرین نقش درنهایت گفت: کنترل قانونی به‌صورت تشویق‌ها و کنترل‌های محیط زیستی و مبنی قرار دادن اصول 27 گانه توسعه پایدار در کنفرانس 1992 و کنترل مالی با ظاهر شدن در نقش یک مشتری سبز و ایجاد بازار رقابت برای مصالحی که پایه آن تکنولوژی‌های زیست‌محیطی است. همچنین اخذ مالیات بر تولید ضایعات می‌تواند تأثیر به سزایی در کاهش نخاله‌های ساختمانی داشته باشند.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar