۱۳:۵۵ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 11 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۸۲
دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفت و گو با «صما»:
دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با انتقاد از اینکه فضای رقابتی مفید در حوزه مهندسی وجود ندارد، گفت: این سیستم کوپنی و توزیعی جواب خود را در اقتصاد ایران داده و ایجاد رانت کرده است؛ از همین رو انبوه سازان به شدت با هرگونه سیستم کوپنی و توزیعی مخالف هستند.

فرشید پورحاجت در گفت وگو با «صما» ادامه داد: حال تفاوتی ندارد که این سیستم کوپنی و توزیعی در حوزه ارائه بسته خدمت و یا در حوزه تولید مصالح باشد و بی تردید در حوزه تجارت، اصل اساسی این است که رقابت پذیری صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه آن فضای رقابتی مفید در حوزه اقتصادی و در حوزه مهندسی ما وجود ندارد، ادامه داد: درخصوص شیوه نامه تبصره 2 ماده 24 قانون نظام مهندسی، دکتر آخوندی شیوه نامه ای را در سال گذشته ابلاغ کرد که این شیوه نامه طریق قانونی خود را طی کرد و با وجود اعتراضات نسبت به این شیوه نامه، پس از استعلام از‌تمامی محاکم حقوقی کشور، درنهایت این شیوه نامه از سوی معاونت حقوقی ریاست جمهوری تایید شد.

پورحاجت با بیان اینکه دیوان عدالت اداری نیز به عنوان بالاترین دادگاه کشور این شیوه نامه را تایید کرد، گفت: حال چه اتفاقی رخ داده که وزیر راه و شهرسازی فعلی تصمیم به تغییر آن گرفته و سوال این است که آیا شرایطی که در سال گذشته ایجاد شد؛ نظم بازار مسکن را بر هم زده بود؟

در سیستم ارجاع کار نیز ارتباط بین مالک و ناظر وجود دارد

دبیر کانون سراسری انبوه سازان در پاسخ به برخی انتقادات که انتخاب ناظر توسط مالک منجر به برقراری ارتباط بین مالک و ناظر می شود، گفت: در سیستم ارجاع کار نیز اکنون این ارتباط وجود دارد. با این تفاوت که در این سیستم گفته شده که یک واسطه تحت عنوان سازمان نظام مهندسی، مهندس مربوطه را به مالک معرفی کند و درنهایت مالک پول وی را پرداخت می کند. بنابراین همین روند به معنی ایجاد رابطه مالی بین مالک و ناظر است.

این انبوه ساز با طرح این پرسش که آیا اگر هرگونه فکر منفی درباره مهندس ناظر کنیم، مجددا او می تواند به این قضیه ورود کند، گفت: اصلا اساس موضوع این نیست و اساس موضوع این است که هرکسی که صلاحیت حرفه ای دارد، باید شرافت حرفه ای نیز داشته باشد.

وی تاکید کرد: کسی که شرافت حرفه ای داشته باشد، بسته خدمتی را که چه به صورت مستقیم و چه با واسطه دریافت می کند، شرافت حرفه ای خود را واگذار نمی کند.

به گفته پورحاجت وقتی که صلاحیت حرفه ای اشخاص توسط وزارت راه و شهرسازی داده می شود و قانون اساسی هم دایر بر این است که باید تاییدیه قضایی را قبول کنیم، ما نمی توانیم به یک نفر صلاحیت حرفه ای بدهیم و بعد بگوییم که آن فرد صلاحیت حرفه ای ندارد؛ به این علت که ممکن است روابط مالی با مالک ایجاد کند و درنهایت در داخل بسته خدمت مفسده ایجاد شود.

وی مسیر ایجاد شده در شرایط کنونی را مسیر بسیار بدی برشمرد و ادامه داد: این مسیر در سال های گذشته امتحان خود را پس داده و نتیجه مثبتی از این قضیه نگرفته ایم. بنابراین آزموده را آزمودن خطاست و ماحصل سیستم های توزیعی و کوپنی انحصار است که ما با آن مخالفیم.

پورحاجت ادامه داد: ما به عنوان بخش خصوصی و دریافت کننده بسته خدمت، موضوع عدم اجرای آن شیوه نامه را از محاکمی که در کشور دارای جایگاه بودند، به طور مصداقی از اتاق ایران به عنوان شورای گفتگو دنبال کرده ایم؛ جلسات کارشناسی در این زمینه برگزار و قبل از سال جاری نیز جلسه نهایی درخصوص لزوم اجرای آن دنبال شده و در هیئت دولت نیز این شیوه نامه مجددا مورد بازنگری قرار گرفته است.

بازگشت به ارجاع کار با هدف تامین نظر رجبی و ترکان انجام شده است

دبیر کانون سراسری انبوه سازان افزود: حال اینکه وزارت راه و شهرسازی بدون نظرخواهی از بخش خصوصی بخواهد چنین شیوه نامه ای را ابلاغ و به صراحت اعلام کند که این اقدام را به منظور تامین خواسته آقایان رجبی و ترکان انجام داده است؛ به نظر می رسد که ایجاد تعارض منافع در این موضوع غلیان می کند.

وی اعلام کرد: چراکه به تازگی دکتر حسینی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در جلسه مشترک با کانون انبوه سازان اعلام کرده که این اقدام به منظور تامین نظر این افراد انجام شده است.

پورحاجت با انتقاد از این امر بیان کرد: اینکه یک شیوه نامه ای را صرف عقبه قضیه و اختلاف نظر آقای رجبی با وزیر سابق راه وشهرسازی که به صورت اظهر من الشمس بود، ابطال کرده و نظر رجبی را در این زمینه اعمال کنیم؛ شانیت وزارت راه و شهرسازی را تنزل می دهد.

وی یادآور شد: درمجموع با این اتفاقی که افتاده، شرایط خوبی به وجود نیامده است؛ چرا که فضای کسب و کار و بخش تولید را به شدت در سالی که مزین به نام رونق تولید است؛ آلوده کرده و کام بخش خصوصی را نیز تلخ کرده است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه تمامی همکاران ما در سراسر کشور نسبت به این موضوع معترض هستند، خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی و جامعه مهندسی یک بسته خدمت دارند و ما با طیب باز و با افتخار آن بسته خدمات را از آنها خریداری می کنیم.

وی افزود: در داخل این بسته خدمات باید رضایت مندی وجود داشته باشد که متاسفانه این رضایت مندی وجود ندارد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
0
0
معلومه حسابی منافع شما به خطر افتاده..
آقای انبوه ساز خوب گوشات رو باز کن سیستم ارجاع کار نظارت از منافع بهره بردار حمایت میکنه نه از توی انبوه ساز ..
برو با رقابت یه جمله دیگه بساز که توش انبوه ساز باشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar