۱۵:۱۲ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 11 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۸۵
«صما» تحلیل می‌کند:
صما- بافت فرسوده مدت هاست تبدیل به کلید واژه ای برای سخنرانی های مسئولان شده است؛ امروزه شاهدیم پای نوسازی و بازآفرینی به ادبیات اغلب کسانی که می خواهند کاندیدای انتخابات شورا و مجلس شورای اسلامی شوند، باز شده و بعد از مدت کوتاهی برنامه ها و قول و قرارها به بوته فراموشی سپرده می شود. این در حالی است که در برنامه پنجم توسعه بر نوسازی سالانه 10 درصد بافت های فرسوده شهری توسط نهاد های مسئول نوسازی و بهسازی تاکید شده بود تا در پایان برنامه شاهد رشد 50 درصدی بازآفرینی باشیم.

به گزارش «صما» خوب به یاد داریم که در سال 92 مسئولان شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران عنوان کردند که 72 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد و متاسفانه امروز بعد از گذشت 6 سال هنوز هم مسئولان خبر از وجود 72 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور می دهند و این خبر بسیار مایوس کننده است. ظاهرا به همان اندازه که نوسازی صورت گرفته، تعداد محلات فرسوده هم افزایش یافته است و قطعا با ادامه این روند نمی توان شاهد بازآفرینی هسته های اولیه شهر ها باشیم. این در حالی است که کشور ما جزء مناطق زلزله خیز دنیاست و بافت های فرسوده با زلزله بالای 6 ریشتر می توانند به تلی از خاک تبدیل شوند و یکی از بزرگ ترین فجایای انسانی قرن بیست و یکم را رقم بزنند.

تاکنون مشوق هایی از طرف وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها برای ورود سرمایه گذاران و سازندگان در نظر گرفته شده اما به نظر می رسد کافی نبوده است؛ سرمایه گذاران معتقدند اگر چه مکانیزم هایی مانند تخفیف در صدور پروانه و وام نوسازی ارائه شده اما نفوذ ناپذیری عملا باعث شده تا هزینه ساخت و ساز در این بافت ها افزایش یابد و صرفه چندانی برای آنها نداشته باشد. تصور کنید محله ای که راه عبور ماشین آلات تخریب و حمل مصالح ندارد، چگونه باید توسط سازندگان تخریب و نوسازی شود؟!

از طرفی مسائل پیچیده مالکیت و فقدان سند برای املاک به طولانی شدن فرایند ساخت و ساز می انجامد. به گونه ای که املاک فاقد سند نمی توانند از تسهیلات دولتی استفاده کنند. در این میان برخی از ساکنان هم که می خواهند از نمد بافت فرسوده برای خود کلاهی ببافند، حاضر نیستند خانه شان را با قیمت عرف منطقه در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند و همین امر باعث اختلال در نوسازی یک محله می شود.

موضوع مهم وحیاتی که در نوسازی بافت های فرسوده بسیار حائز اهمیت است، ایجاد اعتماد عمومی بین مردم و متولیان است. متاسفانه علیرغم اینکه در شورای پول و اعتبار برای پرداخت تسهیلات تصمیم گرفته و به بانک ها ابلاغ می شود، اما همواره بانک ها بویژه بانک های خصوصی به وظایف خود عمل نمی کنند و ماه ها مالکان و سازندگان باید در صف دریافت تسهیلات بمانند.

گفته می شود در نوسازی بافت فرسوده 33 سازمان و اداره اعم از آب و فاضلاب، برق، سازمان ثبت، وزارت راه و شهرسازی و ...موظف به همکاری هستند اما متاسفانه شاهدیم که تلاش ها تنها مختص به شهرداری و وزارت راه و شهرسازی است. به نظر می رسد با توجه به جمیع مشکلات، موضوع بازآفرینی بافت های فرسوده باید باز تعریف شود تا مردم و سرمایه گذاران ترغیب به فعالیت شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar