۱۳:۴۹ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 12 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۹۳
نایب‌رئیس كانون سردفتران و دفتر یاران در گفت‌وگو با «صما»:
نایب‌رئیس كانون سردفتران و دفتر یاران بابیان اینکه در طرح واگذاری عرصه‌های مسکن مهر دو تهدید و دو فرصت وجود دارد گفت: تهدیدهای این موضوع مربوط به عدم ارائه زمین به واجدین واقعی و فروش نقدی و یا اقساط ماهانه آن است. نباید فراموش شود بیشتر متقاضیان شهرهای اقماری ازلحاظ منابع با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

محمد عظیمیان بابیان مطلب فوق به «صما» در خصوص فرصت‌های این واگذاری نیز گفت: فروش عرصه مسکن مهر گامی در تحقق حقوق شهروندی بوده و این امکان برای دولت حادث می‌شود که منابع مالی خوبی برای تکمیل پروژه‌ها و زیرساخت‌های مسکن مهر حاصل کند.

وی بابیان اینکه طرح واگذاری زمین‌های ۹۹ ساله مسکن مهر به خریداران این واحدها، اواخر دولت دهم نیز مطرح شد اما به موفقیت مطلوبی نرسید. گفت: بر این اساس چندی پیش سازمان ملی زمین و مسکن به نیابت از وزارت راه و شهرسازی که با تنگنای مالی در تکمیل مسکن مهر مواجه است، طرحی ارائه کرد که بر اساس آن امکان فروش زمین اجاره‌ای مسکن مهر به صاحبان واحدها‌ فراهم می‌آمد و سال گذشته این پیشنهاد در جریان اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در مجلس به تصویب نمایندگان رسیده و به قانون تبدیل‌شده است.

عظیمیان گفت: فروش عرصه مسکن مهر گامی در تحقق حقوق شهروندی است چراکه هموطنان علاقه زیادی به سند ملکی عرصه و اعیان دارند؛ و این سند برای این اقشار یک نوع اطمینان خاطر به همراه می‌آورد.

وی بابیان اینکه واگذاری عرصه به متقاضیان مانع بورس‌بازی و دلالی نیز می‌شود گفت: اقدام فروش عرصه به خریداران دو امتیاز را به دنبال دارد در اولین گام صاحب عیان، صاحب عرصه نیز شده و سند عرصه و عیان را به‌طور کامل دریافت می‌کند.و در گام بعدی بودجه دولت برای تکمیل زیرساخت‌های مسکن مهر تأمین می‌شود.

نایب‌رئیس كانون سردفتران و دفتر یاران در پاسخ به خطر ایجاد سوداگری و دلالی در مسکن مهرگفت: به‌طور حتم اگر مسکن مهر به دست متقاضیان واقعی برسد شاهد افزایش قیمت در عرصه و افزایش قیمت مسکن مهر نخواهیم شد.

عظیمیان گفت: البته تمام‌رویه انتقال عرصه به متقاضیان باید با تمایل مردم صورت‌گیرد.

وی در خصوص سازوکار ارائه عرصه به متقاضیان واقعی گفت: در سازوکار این موضوع اعلام‌شده هر مجتمعی که بیش از ۳ واحد دارد، باید هیئت‌مدیره‌اش انتخاب‌شده و برای واحدها‌ سند اعیانی در مجموعه ادارات ثبت صادر شود. البته پروژه حتماً باید دارای پایان کار باشد که نیازمند تعامل با شهرداری‌هاست.

به گفته عظیمیان، پس‌ازاین مراحل، به‌صرف یک درخواست و فرایند کار کارشناسی، امکان انتقال اسناد مالکیت به نام گروه هدف وجود دارد.

نایب‌رئیس كانون سردفتران و دفتر یاران گفت: در قانون پیش‌بینی‌شده ‌که زمین مسکن مهر به قیمت کارشناسی روز و با استفاده از کارشناسان رسمی دادگستری، ادارات کل راه و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن اعلام شود.

وی همچنین بابیان اینکه دو تهدید برای فروش عرصه وجود دارد. گفت: یکی از این تهدیدها مربوط به عدم ارائه زمین به واجدین واقعی و دومین تهدید مربوط به پرداخت نقدی و یا اقساط فروش قسطی است. چراکه بیشتر متقاضیان این شهرها ازلحاظ منابع با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

وی گفت: بنابراین اگر وزارت راه در خصوص بورس‌بازی و فروش اقساطی ارزان‌قیمت‌تر تدابیری بیاندیشد تا این انتقال به بهترین شکل انجام خواهد.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar