۱۴:۴۴ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 12 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۹۵
شهرداران مناطق تهران در گفت‌وگو با«صما» عنوان‌ کرده‌اند:
موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده سال‌هاست تبدیل به دغدغه مردم و مدیریت شهری شده و مشوق‌های متنوعی از سوی شهرداری‌ها به‌ویژه شهرداری تهران برای سازندگان و سرمایه‌گذاران تعریف‌شده تا نوسازی همراه باصرفه اقتصادی باشد. در این میان برخی از نهادهای مسئول بار نوسازی را بر دوش شهرداری انداخته و به وظایف خود عمل نمی‌کنند و این اتفاق باعث شده تا روند نوسازی شهروندان درگیر بوروکراسی اداری شود و برخی حتی عطای کار را به لقای آن ببخشند. امروز خبری از قول معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران مبنی بر تخفیف ۵۰ درصدی مالیات نقل و انتقالات املاک در بافت‌های فرسوده تهران برای تحول و رونق نوسازی بافت‌های فرسوده نقل شد که قطعاً برای ساکنان و به‌ویژه سرمایه‌گذاران حائز اهمیت است.

عبدالرضا گلپایگانی بابیان اینکه تخفیف عوارض ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده برای سال جاری نیز تمدیدشده است،‌ اظهار داشت: بر این اساس افرادی که در بافت فرسوده واحد مسکونی نوسازی کنند، عوارضی برای ساخت‌وساز نمی‌پردازند. در ضوابط و مقررات هم تخفیف‌های خاصی در بافت فرسوده قائل‌ هستیم؛ در این زمینه مشکلی وجود داشت که شورای عالی معماری و شهرسازی کمک کرد تا ضوابط تسهیل شود.

وی ادامه داد: بر این اساس افرادی که در بافت فرسوده واحد مسکونی یا ۲۰ مترمربع واحد تجاری تخریب و نوسازی کنند، عوارضی برای ساخت‌وساز پرداخت نمی‌کند.

تأکید بر همپوشانی فعالیت دستگاه‌ها

رجبعلی خسروآبادی، شهردار منطقه 5 در رابطه با مشوق‌های نوسازی بافت‌های فرسوده به خبرنگار «صما» گفت: قطعاً مشوق‌ها لازم است اما کافی نیست، چرا که اقدامات شهرداری و سایر دستگاه های خدمت رسان و دخیل در امر نوسازی یک طرف ماجراست و اراده مردم هم بسیار تعیین کننده است.

وی بابیان اینکه باید نوع نگاه به بافت فرسوده اصلاح شود، افزود: فرایند نوسازی با مسسائل مختلفی از جمله ثبت، تسهیلات بانکی و ... مرتبط است و دستگاه های خدمت رسان باید همپوشانی داشته باشند. شهرداری تمام تلاشش را در نوسازی بافت فرسوده ارائه می کند و امیدواریم دستگاه های دیگر هم کمک هایی که در قانون بر عهده آنها گذاشته عملیاتی کنند.

شهردار منطقه 5 بابیان اینکه ساکنان بافت فرسوده از تمکن نالی مطلوبی برخوردار نیستند، اظهار داشت: متاسفانه گاهی نگاه ها را به سمتی می برند که انگار کمک ویژه ای به ساکنان این بافت ها شده است در حالی که نوسازی بافت فرسوده در راستای عدالت اجتماعی است و کمک به نوسازی یک نوع جبران عقب ماندگی است.

وی ادامه داد: نوسازی بافت فرسوده سرمایه گذاری است و می تواند از بروز بسیاری مشکلات اجتماعی پیشگیری کند. قطعاً اگر در مرحله پیشگیری هزینه نکنیم، چند برابر آن را باید در مرحله درمان پرداخت کنیم.

شهرداری تنهاست

علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 نیز به خبرنگار «صما» گفت: قطعاً هر تحرک و حمایتی که هزینه‌های ساخت‌وساز را کاهش دهد و باعث تشویق سرمایه‌گذاران شود، بر افزایش نوسازی بافت فرسوده تاثیر گذار خواهد بود.

وی بابیان اینکه بسیاری از ساکنان توانایی مالی برای نوسازی ندارند، افزود: بسیاری از مالکان نیازمند حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران هستند و باید زمینه را برای آنها فراهم نمود.

شهردار منطقه 12 بابیان اینکه شهرداری در نوسازی بافت فرسوده تنهاست، اظهار داشت: علیرغم اینکه بانک ها ظرفیت های زیادی برای نوسازی بافت فرسوده دارند، اما عملکرد شان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد.

سعادتی بابیان اینکه وضعیت نوسازی نسبت به یک دهه گذشته پیشرفت داشته است، خاطر نشان کرد:‌ آنطور که شایسته است در رابطه با انشعابات، تامین زیر ساخت ها و کاهش فرایند ثبت عمل نشده است.

وی در رابطه با تجمیع پلاک ها در بافت فرسوده منطقه 12 گفت: اگر چه موضوع تجمیع در بسیاری از مناطق بسیار کارآمد خواهد بود اما تجمیع پلاک ها در منطقه 12 که منطقه ای تاریخی و ریشه دار است، منطقی نیست.

وی افزود: ما نمی خواهیم با نوسازی تجمیعی خانه ها از هویت و ریشه خود جدا کنیم و گذر های پیچ در پیچ را به شطرنجی تبدیل کنیم. قطعاً با تجمیع ساختمان ها در مناطق تاریخی باعث اغتشاش بصری خواهیم شد. 

وجود مشکلات ثبتی در بافت فرسوده

مسعود شبابانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری منطقه 9 نیز در رابطه با مشوق‌های نوسازی بافت فرسوده به خبرنگار «صما» گفت: قطعاً مشوق ها در نوسازی بافت های فرسوده بسیار تعیین کننده است. به طور مثال در فرایند تجمیع مشکل تامین پارکینگ برای مالکان و سازندگان مرتفع می شود و همین امر ساخت‌وساز را به صرفه می کند.

وی بابیان اینکه تجمیع باعث تراکم تشویقی بیشتر شده است، افزود: مالکانی که در ساخت‌وساز مجبور به عقب نشینی هستند، در صورت تجمیع با دریافت تراکم تشویقی می توانند به هدفشان برسند.

معاون معماری و شهرسازی منطقه 9 در پاسخ به این سوال خبرنگار صما که برخی مالکان با مشارکت نکردن در نوسازی یک محله را دچار مشکل می کنند، اظهار داشت: در بسیاری از کشور ها قانونی وجود دارد که بر مبنای آن مالکانی را که در مسیر نوسازی مانع ایجاد می کنند، مجبور به نوسازی می کند اما در کشور ما چنین قانونی وجود ندارد؛ تنها در صورتی که شهرداری‌ها طرحی مصوب برای توسعه اجرا کنند و مالکانی که ملک شان در طرح شهرداری است، از همکاری امتناع کنند، می توان طبق ماده 9 مالک را مجبور به همکاری کرد.

وی ادامه داد: مالکانی که بر خلاف ساکنان یک محله از نوسازی و تجمیع امتناع می کنند، قطعاً درآینده متضرر خواهند شد چرا که بعدها که برای نوسازی اقدام کنند، عملا تجمیع غیر ممکن خواهد شد و نمی توانند از امتیازات استفاده کنند.

شبابانی همچنین به مشکلات ثبتی بر سر راه سازندگان و مالکان اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات ساکنان این است که سند های آنها از نظر طول و عرض ملک همخئوانی ندارد و این مشکل با تجمیع قابل حل است اما مشکل اصلی مربوط به املاک قولنامه ای است. ما برای املاک کمتر از 100 متر پروانه ساخت صادر می کنیم اما مشکل آنجاست که قانون ثبت می گوید ملک قولنامه ای با ملک دارای سند نمی تواند تجمیع شود. حتی با وجود اینکه در جلسه ستاد بازآفرینی این موضوع را مصوب کردیم اما سازمان ثبت اسناد و املاک راهکاری در این رابطه ارائه نکرده است


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar