۱۱:۰۸ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 13 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۹۷
«صما»تحلیل می‌کند:
علیرغم اینکه شهرداری ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده ای بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هیچگاه خود را متولی کیفیت ندانسته و تمام و کمال این وظیفه را از خود ساقط کرده اند تا همواره نوک پیکان انتقادات را به سمت سازمان نظام مهندسی بگیرند،
صنعت ساختمان سال هاست که دچار رکود تورمی شده است. بدین معنا که از یک طرف بازار در رکود به سر می برد و از طرفی قیمت ها سر به فلک کشیده است. پیامد این وضعیت تبدیل شدن آرزوی خانه دار شدن به رویا و قفل شدن سرمایه ها در صنعت ساختمان است. در چنین شرایطی صنعتی که با بیش از 400 شغل به طور مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط است، نفس های آخر خود را می کشد. اگر چه بسیاری از سازندگان در به وجود آمدن این وضعیت کم تقصیر نیستند اما تمام مشکلات ناشی از وضعیت بازار و عرضه و تقاضا نیست و نباید از نقش دستگاه های خدمت رسان غافل بود. متاسفانه دستگاه های متولی از جمله شهرداری ها که 70 درصد درآمدشان ناشی از ساخت و ساز است، آنطور که باید شرایط سازندگان را مورد توجه قرار نمی دهند؛ بدین معنا که بسیاری از سازندگان معتقدند شهرداری به آنها به چشم تولید کننده نگاه نمی کند و بوروکراسی اداری در گرفتن پروانه و پایان کار به شدت مشکل ساز شده است. به طور مثال در بهترین حالت صدور پروانه ساختمان چهار ماه به طول می انجامد. منطقی است که حداقل شهرداری ها برای تثبیت درآمد های خودشان تا حد امکان ساخت و ساز را تسهیل کنند.
از مساله رکود و رونق که بگذریم، به کیفیت ساخت و ساز می رسیم. علیرغم اینکه شهرداری ها در این رابطه نقش عمده ای بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هیچگاه خود را متولی کیفیت ندانسته و تمام و کمال این وظیفه را از خود ساقط کرده اند تا همواره نوک پیکان انتقادات را به سمت سازمان نظام مهندسی بگیرند، در حالی که برای شهرداری هابه اندازه نظام مهندسی و بلکه بیشتر می توان در کیفیت نازل ساختمان ها سهم قائل شد. به طور طبیعی اگر 70 درصد درآمد شهرداری ناشی از ساخت وساز است، باید به تناسب درآمدی که نصیبش می شود، خود را مسئول کیفیت هم بداند. لازمه چنین اقدامی فاصله گرفتن از نظام درآمد مبتنی بر جرایم ماده 100 و ماده 5 و همچنین ملاک قرار دادن گزارش مهندسان ناظر ساختمان توسط شهرداری است. خوشبختانه با روی کار آمدن پیروز حناچی، رویکرد شهرداری تهران نسبت به گذشته تغییرات بسیاری کرده و اقدامی برخلاف توسعه پایدار تا حد امکان صورت نمی گیرد. امیدواریم سایر شهرداری ها هم نگاهشان نسبت به مقوله ساختمان و شهر تغییر کند چرا که کیفیت زندگی در گرو شهردار مسئولیت پذیر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar