۱۱:۱۶ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 13 May 2019
کد خبر: ۵۲۸۹۸
مدیرکل راه و شهرسازی البرز در گفت و گو با «صما»:

مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز با اشاره به ضرورت بازنگری در نحوه تعامل با طبیعت گفت: با توجه به سیلی که اخیرا در کشور رخ داد، لزوم بازنگری در نحوه تعامل ما با طبیعت بیش از گذشته احساس می شود.

تقی رضایی در گفت و گو با «صما» با تاکید بر اینکه ما حتما باید در رویکردها، سیاست گذاری ها و رفتارهای خود در این بخش تجدیدنظر کنیم، ادامه داد: در سیلاب اخیر آنچه که در استان البرز به عنوان استانی که از اواخر اسفندماه تا فروردین ماه بارندگی زیادی را به خود دید، اقدامات موثری بود که طی جلسات تشکیل شده در استان انجام شد.

تشریح اقدامات برای مقابله با سیلاب

وی با اشاره به برخی از این اقدامات انجام شده در زمان وقوع سیل بیان کرد: ازجمله این اقدامات شامل پاک کردن زیر پل ها و آّبراهه ها توسط مسئولان راهداری، پاکسازی و لایروبی رودخانه ها توسط سازمان آب منطقه ای، مدیریت ورودی و خروجی سدهای کرج و سدهای طالقان بود که از همان روزهای اول وقوع سیل، در جلسات مورد بحث قرار گرفت تا در استان البرز شاهد اتفاقاتی نباشیم که در گلستان و دیگر استان ها رخ داد.

رضایی در عین حال افزود: در زمان وقوع سیلاب، بین همه عوامل در شورای عمومی راه و شهرسازی، مدیران زیرمجموعه راه و شهرسازی، پلیس راه و سایر دستگاه ها هماهنگی لازم برای رسیدگی به امور انجام شد.

به گفته وی، قسمتی از بخشنامه ابلاغی وزیر راه به استان ها در ایام تعطیلات نوروز، به بحث حوادث بر می گشت که در این راستا به دستگاه ها تکلیف شد و تمامی دستگاه های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی و عوامل آنها به صورت شبانه روزی مشغول کار بودند.

این مسئول همچنین اعلام کرد: اقدام بعدی که در استان مورد توجه قرار گرفت، این بود که مقررشد تا از محل اعتبارات بحرانی، دستگاه های هشدار سیل را توسط منابع استانی تهیه و نصب کنیم تا استان البرز به این دستگاه ها مجهز شود.

وی با اعلام اینکه عمده سیاست های اداره کل راه و شهرسازی استان البرز بازنگری در سیاست ها، رویکردها و نحوه تعاملات است، گفت: برنامه ما این است که حریم و بستر رودخانه ها را آزاد کنیم و این مهم در استان البرز مورد تاکید قرار گرفته است.

رضایی همچنین با اشاره به ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز بیان کرد: جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز موضوع مهم دیگری است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: بحث تاب آوری شهری موضوع مهم دیگری است که طی چند سال اخیر در وزارت راه و شهرسازی مورد بحث بوده است  و حتما باید در بارگذاری ها در مناطق مدنظر باشد تا در این مناطق شاهد تاب آوری بیش از اندازه نباشیم و در مواقع بحرانی و وقوع حوادث بتوانیم مسائل را ساماندهی کنیم.

رضایی ادامه داد: همچنین در کارگروههای تخصصی از جمله کارگروه زیربنایی شهرسازی باید به سمت و سویی برویم که سیاست گذاریهای ما در تقابل با طبیعت نباشد و در تعامل با طبیعت باشد.

تخریب هوشمندانه ساختوسازهای غیرمجاز

مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز همچنین درخصوص اقدامات انجام شده در این استان به منظور جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه ها بیان کرد: خوشبختانه بعد از حادثه پلاسکو بر اساس هماهنگی با دستگاه قضایی و با ورود دادستان به این قضیه، به دستگاه های متولی گوشزد شد که باید حواس خود را جمع کنند تا شاهد چنین موضوعاتی در استان البرز نباشیم.

رضایی تاکید کرد: موضوع ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها موضوعی است که قرار شده مسئولان وزارت نیرو و سازمان آب منطقه ای استان دقت لازم را درخصوص آن داشته باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنا شده که از این پس، نهادهای متولی با هوشمندی، ساخت و سازهای غیرمجاز را تخریب کنند و این اقدام با مجوز قضایی انجام می گیرد و اجازه ساخت و سازهای غیرمجاز را نیز نخواهند داد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar