۱۵:۵۶ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 14 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۱۱
«صما»در گفتگو با شهرداران مناطق تهران بررسی کرد:
: در سال 97 شهرداری تهران 2000 میلیارد تومان از بخش ارزش افزوده درآمد داشته است. اگر بودجه سالانه شهرداری را 17 هزار میلیارد در نظر بگیریم، این رقم حدود 12 درصد کل بودجه خواهد بود..

75 درصد جمعیت ایران در شهر‌ها زندگی می‌کنند. 70 درصد سرمایه‌گذاری‌ها در شهر‌ها انجام می‌شود، 25 درصد اقتصاد کشور در تهران متمرکز شده است؛ جایی که 10درصد جمعیت نیز در آن ساکن هستند. با این‌همه شهر تهران سهمی کمتر از این مقادیر در بودجه کشور دارد. در سال‌های گذشته درآمد شهرداری از فروش تراکم تأمین می‌شد که کمبود این سهم را تامین می‌‌کرد اما امروز رویکرد امروز شهرداری فروش تراکم نیست؛ برای تحقق توسعه متوازن شهرداری‌ها به منابع مالی پایدار نیاز دارند که بخشی از آنها از مالیات بر ارزش افزوده در بودجه تامین می‌شود اما ظاهرا در بودجه 98 شهرداری ها از این منبع درآمدی محروم خواهند شد. علاوه بر این درصورت اجرایی‌شدن ماده5 لایحه مالیات بر ارزش افزوده، اختیار قانونی شورای اسلامی در تصویب هرگونه عوارض و بهای خدمات شهرداری‌ها لغو خواهد شد.

به گزارش «صما» این اتفاق در حالی رقم می خورد که مسئولان دولتی همواره بر درآمد های پایدار شهرداری ها و جلوگیری از تراکم فروشی تاکید کرده اند اما با قطع این منبع درآمدی پایدار از سوی دولت برای جبران کسری بودجه، عملا شهرداری ها بیش از گذشته به درآمد هایی که آینده شهر را با خطر مواجه می کند، خواهند رفت و شهروندان به شدت متضرر خواهند شد.

خطر تراکم فروشی با حذف درآمد «ارزش افزوده»

حسین بحیرایی، شهردار منطقه 10 تهران به خبرنگار «صما» گفت: تا قبل از تخصیص ارزش افزوده به شهرداری ها، اداره شهر با تراکم فروشی و درآمد های غیر پایدار انجام می شد.. این اتفاق مثبت توسط شورای پنجم کلید خورد تا شهر با درآمد های پایدار اداره شود.

وی ادامه داد: با وجود اینکه همواره صحبت از درآمد های پایدار شهرداری تهران و پرهیز از تراکم فروشی می شود، اما شاهدیم که دولت در لایحه ارزش افزوده قصد دارد این درآمد را که یکی از اصلی ترین ارکان توسعه پایدار به شمار می رود، قطع کند.

شهردار منطقه 10 با بیان اینکه قطعا این اتفاق ظلم به شهرداری و شهروندان است، افزود: شهرداری تهران 70 هزار پرسنل دارد که تقریبا 30 هزار نفر آن مازاد است اما شهرداری به خاطر اینکه دغدغه معیشت مردم را دارد، اقدامی در جهت اخراج نیرو ها نمی کند و لازم است دولت محترم هم این مهم را مورد توجه قرار دهد.

شهردار منطقه 10 با بیان اینکه اعضای شورا بسیار از اقدام دولت ناراحت هستند، اظهار داشت: دولت می خواهد با حذف این درآمد شهرداری ها، مشکلات مالی خودش را مرتفع کند اما واقعا به شهرداری و شهروندان ضربه می زند.

حذف 2000 میلیارد از درآمد شهرداری توسط دولت

همچنین هادی زبده، شهردار منطقه 16 تهران نیز به خبرنگار «صما» گفت: حذف ارزش افزوده به معنای ایجاد مشکل در بخش قابل توجهی از خدمات شهرداری است چرا که شهرداری ها در قبال خدمات ارائه شده به شهروندان، حقوق قانونی خود را دریافت نمی کنند.

وی با بیان اینکه دولت باید حق شهرداری ها را پرداخت کند، افزود: بخش عمده ای از هزینه های مدیریت شهری باید از ناحیه عوارض مالیات بر ارزش افزوده تامین شود و از طرفی در دوره جدید رویکرد شهرداری تهران فروش تراکم نیست. بنابراین شهرداری ها با کسری شدید بودجه مواجه می شوند.

وی با بیان اینکه ارزش افزوده بخش زیادی از درآمد شهرداری را به خود اختصاص داده اظهار داشت: در سال 97 شهرداری تهران 2000 میلیارد تومان از بخش ارزش افزوده درآمد داشته است. اگر بودجه سالانه شهرداری را 17 هزار میلیارد در نظر بگیریم، این رقم حدود 12 درصد کل بودجه خواهد بود..

شهردار منطقه 10 در پایان گفت: امیدواریم دولت محترم و سازمان امور مالیاتی با توجه به ابزار ها و اهرم هایی که دارد، برای رفع این دغدغه بسیار مهم شهرداری ها اقدام کند تا متعاقب آن شهرداری ها هم بتوانند خدمات بهتری در اختیار شهروندان قرار دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar