۱۱:۱۴ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 16 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۱۹
چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده شرکت پدیده چهارشنبه، 25 اردیبهشت در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، با حضور جمعی از شکات، سهامداران، نمایندگان سازمان‌ها و ادارات دولتی، وکلای مدافع متهمین، اصحاب رسانه و مطبوعات و وکلای شکات به ریاست قاضی منصوری در مشهد آغاز شد.

به گزارش «صما» برگزاری این دادگاه ما را بر آن داشت تا نگاهی به پیدایش این شرکت، تخلفات آن و تقارن برخی اتفاقات بیندازیم که قطعا برای خوانندگان خالی از لطف نیست.

ظهور پدیده

شرکت پدیده شاندیز در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۸۳ در اداره ثبت شرکت‌های مشهد تحت نام شرکت سرمایه‌گذاری «کاوشگران سهام» به ثبت رسید و در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۸۷ نام آن به شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز تغییر یافت. این شرکت در سال ۸۸ ساخت مجتمع توریستی عظیمی را کلید زد. این مجتمع توریستی به علت وسعت و تعدد اماکنی که در آن تعریف‌ شده بود، همچون هتل، رستوران، پارک، فروشگاه، باغ و شهربازی، در تبلیغات وسیع یا به بیان دقیق تر در بمباران تبلیغاتی، «شهر رویایی پدیده شاندیز» نام گرفت. ساخت این پروژه، بدین ترتیب در منطقه ییلاقی و خوش آب و هوای اطراف مشهد به نام شهر شاندیز آغاز شد. شرکت پدیده شاندیز برای اینکه اعتبار مورد نیاز برای ساخت این پروژه عظیم توریستی را تأمین کند، اقدام به فروش سهام کرد و برای فروش سهام نیز تبلیغاتی وسیع به راه انداخت. صدا و سیما بیشترین نقش را در تبلیغات پدیده شاندیز ایفاء کرد و با تبلیغات وسیع، این پروژه اعتماد عمومی را به خود جلب کرد و توانست سرمایه کلانی را جذب کند. بنابراین کسانی که پول خود را در «شهر رویایی پدیده» سرمایه‌گذاری می‌کردند، بر این گمان بودند که هیچ ریسکی را متقبل نشده‌اند و در یک پروژه کاملاً مطمئن و سودآور، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اشتباه محاسباتی و نبود نظارت مسئولان

در آن زمان محسن پهلوان‌مقدم مدیرعامل پدیده شاندیز بود. پهلوان مقدم تا سال ۹۳ ارج و قرب بسیاری زیادی در بین نهادهای مختلف داشت. برخی مسئولین از این پروژه بازدید می‌کردند و آن را یک پروژه ملی می‌نامیدند. به‌عنوان مثال، محمدعلی پورمختار، که در آن زمان رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بود، در آبان ۹۳ طی بازدیدی از این پروژه گفت: پروژه شهر رویایی پدیده با به‌کارگیری حدود ۳۰ هزار نفر، ایجاد اشتغال برای آن‌ها و نیز جذب سرمایه‌های کوچک مردمی در این مسیر، یک کار ارزشمند و ماندگار است و باید از کسانی که در مرحله اول فکر این حرکت را داشتند و سپس آن را به مرحله اجرا در آورده‌اند، تشکر کرد.

باری، چنان فضای اطمینان‌بخشی ایجاد شد که قیمت سهام پدیده از سال ۸۸ تا دی ۹۳ از ۲۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسید. رشد۶۰ برابری قیمت سهام پدیده، در این مدت نمی‌توانست بدون همراهی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی با شرکت پدیده شاندیز صورت گیرد. اگر آن‌ها در سال ۸۸، فعالیت‌های این شرکت را رصد می‌کردند، که وظیفه‌شان نیز دقیقا همین بود و برای همین نیز از محل بیت‌المال، بودجه دریافت می‌کردند، پدیده نمی‌توانست این میزان سرمایه جذب کند و سهام آن رشد ۶۰ برابری را تجربه کند. اما مثل این‌که تقدیر این بود که ۱۲۰ هزار نفر به خاطر قصور دستگاه‌های اجرایی و نظارتی، اسیر شوند!

پس از فروش رویا، نوبت تحویل دادن کابوس رسید! در دی‌ماه ۹۳ به ناگاه اعلام شد که به استناد قانون تجارت چون شرکت پدیده شاندیز سهامی خاص است، نمی‌توانسته به شکل سهامی عام عمل کرده و سهام بفروشد! این اقدام شجاعانه در سکوت دستگاه های ناظر و مسئول توسط پیروز حناچی، دبیرشورای عالی معماری و شهرسازی وقت و شهرداری کنونی تهران صورت گرفت تا نشان دهد که انتقاداتش از فقدان توسعه متوازن ساختمان سازی تنها منحصر به شعار و همایش نیست و به درستی جلوی سیل عظیم تخلفات را که می رفت میلیون ها نفر را با خود ببرد؛ گرفت. کما اینکه مدیران پدیده هم خود به امکان وخیم تر شدن اوضاع با گذشت زمان در داداگاه اعتراف کردند.

فلش بک به گذشته

جالب اینکه در انتخابات چهره سال صنعت ساختمان سال 93 محسن پهلوان مقدم در نهایت رقابت را به پیروز حناچی، دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی واگذار کرد؛ انگار سرنوشت آقای پهلوان به شهردار کنونی تهران گره خورده بود.

حناچی، دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی وقت در سال 93 در گفتگو با یکی از رسانه ها اظهار داشت: در سال گذشته به مورد پدیده شاندیز وارد شدیم و اولین گزارش را در آن مقطع ارائه کردیم.

حناچی با بیان این‌که این گزارش به روند شکل گیری این پروژه، تخلفات احتمالی و برخوردهایی که به موقع باید اتفاق می افتاد پرداخته، تصریح کرد:‌ متاسفانه حمایت های بیجایی از این پروژه صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که این پروژه بزرگترین قرارداد تبلیغاتی را با صدا و سیما بسته است، گفت: در آخر یک مصوبه درباره ساخت و ساز برج در این پروژه مطرح شد که عملا متوقف شود اما این اتفاق نیفتاد و روند با تخلف از مصوبه شورای عالی ادامه پیدا کرد.

حناچی در ادامه گفت: ‌در مورد حق و حقوق دولت و تبدیل زمین های کشاورزی به اراضی قابل ساخت و دیگر مسایل پدیده ی شاندیز موضوع در کمیسیون اصل مجلس90 هم مطرح شد، در نهایت مشخص شد دارایی های شاندیز اگر جمع زده شود اختلاف قابل تاملی با ارزش سهام فروش رفته دارد.

معاون معماری و شهرسازی افزود: این پروژه باید به کارگروه استان می آمد و بعد در شورای برنامه ریزی استان مصوبه می گرفت و نهایتا در شورای عالی شهرسازی و معماری تایید می شد اما دقیقا عکس این مسیر در این پروژه طی شده و قبل از آن که اساسا مجوزی گرفته شود کار عملیاتی ساخت و سازش آغاز شده است.

به دنبال افشاگری های معاون وزیر راه و شهرسازی، دفاتر فروش سهام شرکت پدیده در شهرهای مختلف پلمپ شد و سهام‌داران برای تبدیل کردن سهم‌های خود به پول نقد به شرکت پدیده هجوم بردند. اما سهامی به پول تبدیل نشد و مشخص شد که سهامی که مردم مال‌باخته در دست دارند، کاغذ بی‌ارزشی بیش نیست. وزارت جهاد کشاورزی نیز از شرکت پدیده شاندیز شکایت کرد؛ موضوع شکایت، تصرفات مازاد بر واحدهای تجاری قانونی بود؛ به عبارتی اعلام شد که شرکت پدیده شاندیز بیش از محدوده‌ای که به آن واگذار شده، تصرفات داشته و اکنون باید جریمه پرداخت کند. میزان مطالبه قانونی وزارت جهاد کشاورزی از شرکت، ابتدا ۷۴۰ میلیارد تومان و سپس ۶۱۰ میلیارد تومان تعیین شد. به تدریج اعلام شد که پروژه توریستی پدیده‌، مجوزهای لازم را اخذ نکرده و بدین ترتیب بود که شکایت‌های متعددی از طرف نهادهای مختلف علیه شرکت پدیده مطرح شد. ماجرا آن‌قدر عمق پیدا کرد که محسن پهلوان‌مقدم در مرداد ۹۵ و در حالی که دیگر برکنار شده بود و با عنوان مدیرعامل سابق پدیده شاندیز شناخته می‌شد، بازداشت شد و روانه زندان شد. پهلوان‌مقدم پیش از آن، تا آن حد پیش رفته بود که مثل بابک زنجانی وارد عرصه فوتبال و تیم‌داری نیز شده بود.او مالک تیم پدیده مشهد بود!

برچسب ها پدیده ، شاندیز ، حناچی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar