۱۲:۰۶ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 16 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۲۱
مدیر کل دفتر مقررات ملی ساختمان در گفت و گو با «صما»:
مدیر کل دفتر مقررات ملی ساختمان با تاکید بر ضرورت توجه به عملیات نگهداری در تاسیسات و زیرساخت های شهری گفت: در اجرای امور مهندسی، شهرسازی و همچنین در نحوه برخورد با مسائل، نگاه ما باید بلندمدت باشد.

حامد مانی فر در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب تشریح کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا و کشور ما تاسیساتی ساخته شده که سال‌هاست کار می‌کند و سال‌های سال نیز کار خواهد کرد؛ مشروط بر اینکه به خوبی از آنها نگهداری کنیم.

وی با بیان اینکه نحوه نگهداری از این تاسیسات بسیار مهم است، ادامه داد: به طور نمونه ما یکبار برای همیشه باید خط آهن بسازیم و نمی‌توانیم با هر اتفاقی که می‌افتد، مجددا این خط آهن را ترمیم کنیم.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان با تاکید بر ضرورت توجه به نگاه بلندمدت در اجرای امور مهندسی و شهرسازی، ادامه داد: البته در این فرآیند حتما باید به تجربیات علمی اضافه شود که باید از آنها درس بگیریم و تحلیل شود.

وی با بیان اینکه شاید در برخی موارد در خصوص نحوه محاسبه سازه‌ها نکات لازم دیده نشده است که ‌اکنون باید به آنها توجه شود؛ اظهار داشت: اما این امر تنها بخش کوچکی از موضوع را شامل می‌شود و بخش عمده‎ای از آن به نگاه ما و نحوه اجرای مقررات مربوطه برمی‌گردد و اینکه موضوع را چقدر بلندمدت می‌بینیم و چقدر در اجرا دقت داریم.

مانی فر در ادامه سخنان خود درخصوص وضعیت تهران در مقابله با حوادث طبیعی مثل سیلاب گفت: این برآورد نیازمند بررسی و مطالعه است. البته در بارندگی‌های اخیر خوشبختانه خبرهای بدی درباره تهران نشنیدیم و انباشت آب‌ها مسئله چندان جدی نبود و در برخی جاها جمع‌شدگی آب را شاهد بودیم.

وی اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر روی رودخانه‌های تهران را جزو اقدامات موثر برشمرد و تاکید کرد: ایجاد فضاهای سبز و پارک‌های حاشیه ‌ای در اطراف روخانه‌ها خود جزو عوامل بازدارنده است که اجازه نمی دهد تا ساخت ‌و سازها به حریم و بستر رودخانه‌ها نزدیک شود و در سال‌های گذشته این گونه اقدامات به نحو خوبی انجام شده است.

این مسئول با بیان اینکه البته خطر همیشه وجود دارد، تصریح کرد: بارندگی اخیر حجم بالایی داشت و باید در نظر گرفت که ممکن بود برای تهران نیز حادثه ای رخ دهد. بر این اساس آنچه که برای شهری مثل تهران وجود دارد و مهم است، توجه به پیش ‌بینی‌های قبل از وقوع سیل است.

مانی فر در این راستا بیان کرد: به این صورت که مسیر آبراه‌ها باید باز باشند و در عین حال محل دفع آب‌های سطحی چه در حین ورود سیلاب به داخل رودخانه‌ها و چه در هنگام خروج، پیش‌بینی شده باشند.

وی اقدام اصلی در این زمینه را مربوط به مدیریت‌های مربوطه دانست که باید رودخانه‌ها را لای‌روبی و در عین حال دقت کنند که محل ورود آب‌ها به رودخانه‌ها در داخل شهرها مسدود نشده باشد که آب سرریز نکند.

مانی فر تاکید کرد: هنگامی که آب جاری می‌شود، طبیعی است که در برخی از مناطق آب جمع می‌شود که آن مناطق باید شناسایی شود و بعد از خاتمه بارندگی به آن مناطق توجه بیشتری شود. به این ترتیب مسیرهایی که کشش زیادی ندارد و یا دچار آب‌گرفتگی شده است، علت‌یابی و مرمت و درست شود تا از این طریق در بارندگی‌های بعدی شاهد اتفاقات مشابه نباشیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


برچسب ها مانی فر ، تاسیسات
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar