۰۹:۲۸ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 18 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۲۳
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در گفت و گو با «صما»:
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن بابیان اینکه برای سال‌های 98 و 99 حدود 400 هزار واحد مسکونی در سطح کشور ساخته شود، گفت: از این تعداد، 200 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید ساخته خواهد شد.

علی نبیان در گفت‌وگو با «صما» گفت: از 200 هزار واحد مسکونی باقی‌مانده، 100 هزار واحد در شهرهای مختلف کشور توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام خواهد شد.

وی افزود: 100 هزار واحد مسکونی باقی‌مانده دیگر نیز در مجموعه بافت فرسوده باید انجام شود.

نبیان با یادآوری اینکه این برنامه در راستای اقدام ملی و اعلام ریاست‌جمهور و اسلامی، مقام عالی وزارت راه و شهرسازی در اواخر سال ۹۷ در دستور کار قرارگرفته است، تصریح کرد‌: برای 200 هزار واحدی که توسط بنیاد مسکن و همین‌طور در مجموعه بازآفرینی شهری انجام خواهد شد، سازمان ملی زمین و مسکن در راستای تکلیف دولت برای ارائه زمین موردنیاز در مناطق دارای زمین اقدام خواهد‌کرد.

نبیان بابیان اینکه بنیاد مسکن و مجموعه بازآفرینی شهری در مناطق مختلف کشور زمین‌هایی را در اختیاردارند، افزود: بنیاد مسکن و مجموعه بازآفرینی شهری بخشی از زمین‌های موردنیازشان را این‌گونه تأمین می‌کنند و بخشی دیگر را ما در مناطقی که زمین داشته باشیم در راستای این موضوع فراهم می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای ارائه زمین در حریم و محدوده شهری هیچ مشکل خاصی وجود ندارد، توضیح داد:‌ در مناطقی که زمین داشته باشیم این اتفاق رقم خواهد خورد مثلاً در سیل اخیری که در مناطق مختلف استان لرستان داشتیم، در شهر معمولان حدود 10 هکتار زمین را برای این موضوع در نظر گرفتیم.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن همچنین با یادآوری اینکه بنیاد مسکن این زمین را تفکیک و برای ساخت مجدد واحدهای مسکونی که در حریم و بستر رودخانه‌ها بودند، در اختیار آن‌ها می‌گذارد، گفت: در شهر پل‌دختر هم همین اتفاق رقم خورده و زمین موردنیازشان تأمین‌شده است.

نبیان بابیان اینکه در مناطق دیگر کشور نیز در صورت نیاز، شناسایی زمین‌ها در حال انجام است، اظهار داشت: بین بنیاد مسکن با ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها هماهنگی در سطح استان وجود دارد که در سطح ملی نیز این اتفاق در شرکت بازآفرینی شهری و در مجموعه بنیاد مسکن و تعاملاتی که با سازمان ملی مسکن دارند، در حال شکل‌گیری است؛ بنابراین مشکل خاصی وجود ندارد.

وی درباره زیرساخت‌های زمین‌ها نیز بابیان اینکه زیرساخت‌های این موضوع هم توسط دو مجموعه انجام خواهد شد، توضیح داد: دولت آماده‌سازی بازآفرینی شهری را انجام خواهد داد همچنین مجموعه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم‌کاره‌ای آماده‌سازی و زیرساخت‌های آن را انجام می‌دهد. مسائل روبنایی را نیز در آینده دستگاه‌های مرتبط با این موضوعات عملیاتی خواهند کرد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن درباره همکاری مشترک همتای ترکیه‌ای در بخش مشارکت نیز بابیان اینکه بسیاری از زمین‌های موجود در مناطق مختلف کشور دارای ارزش‌افزوده است، اظهار داشت: برای داشتن ارزش‌افزوده، نه‌تنها با ترکیه بلکه با هر سرمایه‌گذار داخلی و خارجی که می‌تواند منابع مالی را برای ساخت‌وساز در عرصه‌های مسکن و موارد این‌چنین داشته باشند، آمادگی همکاری وجود دارد.

وی ادامه داد: ما آماده هستیم که زمین را به‌عنوان آورده دولت و سازمان ملی در اختیار آن‌ها قرار بدهیم تا سرمایه‌گذاران مایل به انجام سرمایه‌گذاری، بتوانند در این حوزه هم در کنار مجموعه ما به ساخت‌وساز رونق بدهند تا با مشارکت هم دغدغه رونق تولید را در بخش ساخت مسکن پاسخ دهیم.

نبیان با تأکید بر اینکه زمین‌ها به‌صورت رایگان به سرمایه‌گذاران واگذار نمی‌شود، تصریح کرد:‌ کار به‌صورت مشارکتی انجام می‌شود به‌این‌ترتیب که منابع هر دو طرف در تولید مسکن و هم ارزش‌افزوده‌ای است که باید برای دولت اتفاق افتد. هم‌چین قیمت‌های آن بر اساس دستورالعمل قانونی ساماند‌هی خواهد شد.

وی درباره فروش عرصه مسکن مهر نیز گفت: مراحل کاربر اساس قانون در حال پیگیری است.

انتهای پیام

کدخبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar