۱۶:۵۳ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 18 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۲۷
مراسم مبادله تفاهم نامه همكاري مشترك بازآفريني شهري محله‌هاي هدف شهر تهران بين وزارت راه وشهرسازي و شهرداري تهران با حضور اسلامی وزير راه و شهرسازي ،سید محمد پژمان مدیر عامل شرکت بازآفرینی ،فرزانه صادق مالواجرد معاون حوزه معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی،پیروز حناچي شهردار تهران، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی تهران ،کاوه حاجی علی اکبر ی مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران و تنی چند از اعضای شورای شهر تهران امروز ۲۸اردیبهشت برگزار شد .

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هدف از این تفاهم نامه اقدام برای ارتقای کیفیت زندگی است، گفت: هدف از طرح جامع، مدیریت شهرها است و در برخی شهرها نقش موثری داشت و هرجا از قوانین و طرح فاصله گرفته شده فساد شکل گرفت و قدرت چانه زنی بالا رفته است.

محمد اسلامی با بیان اینکه در بند دوم جلسه مراقبت و انطباق با طرح جامع مدنظر است، افزود: اصلاحات طرح تفصیلی و توجه به بافت فرسوده مورد توجه است که رییس جمهور نیز مطالبات زیادی از وزارت راه و شهرسازی داشته است، از این رو به دنبال این هستیم که با امضای تفاهمنامه با حضور شهرداری و بخش خصوصی اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه امیداریم با حضور شهرداری و شورای شهر حضور بخش خصوصی را تسریع کند، گفت: امیدواریم بخش خصوصی به سرعت ورود کند و ما تضمین می کنیم با حداقل ریسک مواجه شوند که از این طریق امید به زندگی مردم برگردد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تهران در بحث بلایای طبیعی حساسیت بیشتری دارد، تصریح کرد: پیشرفت بازآفرینی شهری در تهران بالای ۴۰ درصد است و امیدواریم هماهنگی وزارت راه و شهرداری تسریع کننده برنامه بازآفرینی شهری باشد.

وی با اشاره به اینکه در بخش‌هایی که رفتار‌های گزینشی داشته‌ایم باعث ایجاد فساد شده و هنجار‌ها جای خود را به ناهنجاری‌ها داده است، گفت: ایجاد چنین ناهنجاری‌هایی باعث وقوع مشکلات بسیار زیادی در این حوزه شده است.

اسلامی با بیان اینکه راهبری طرح جامع باعث می‌شود وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها تصمیمات به هنگامی بگیرند، گفت: اخذ تصمیم‌های درست و هدایت و راهبری باعث می‌شود که کیفیت زندگی شهری افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: با ایجاد چنین نهادی شهردار به عنوان مجری تصمیماتی را اتخاذ می‌کند که می‌تواند برای مردم راهگشا باشد و از سوی دیگر تعامل بین وزارت راه و شهرسازی و شهردار باعث می‌شود که طرح جامع و طرح تفصیلی تهران به ساماندهی برسد.

اسلامی با اشاره به اینکه بازآفرینی شهری یکی از اهداف اصلی و اساسی در حوزه توسعه شهری به شمار می‌رود گفت: رئیس جمهور تأکید بسیار زیادی بر توجه به بافت‌های فرسوده داشته و همین امر باعث شده است که این مقام مسئول مطالبات سنگینی از وزارت راه و شهرسازی به عنوان یک نهاد اصلی داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: امروز در مرحله اقدام باید بتوانیم بازآفرینی شهری را در مقیاس محله تصمیم‌گیری کنیم تا بر اساس یک طرح مصوب بتوانیم اقدامات لازم را به صورت عملی در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: بازآفرینی شهری در شهر تهران به دلیل تراکم و حساسیت بالایی که دارد باید با دقت بیشتر و راندمان کار بهتری انجام شود و در سایر شهر‌های دیگر باید با بهبود این محلات مانع تخریب منابع طبیعی شویم.

اسلامی بیان کرد: انتظار داریم که با همکاری تمامی دستگاه‌ها بتوانیم در پیاده‌سازی طرح بازآفرینی شهری موفق عمل کنیم و این طرح را با پشتیبانی از بخش خصوصی بتوانیم به مرحله اجرایی برسانیم.

وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: بخش خصوصی از ما انتظار دارد که منابع و سرمایه‌گذاری‌هایشان را تضمین کنیم و ما این تضمین را برای آن‌ها انجام می‌دهیم و از سوی دیگر مردم و ساکنان این محلات هم باید همکاری‌های لازم را با ما انجام دهند.

در این مراسم پیروز حناچی شهردار تهران با اشاره به اینکه براساس تجربه قبلی طرح جامع تهران تدوین شد، گفت: مشکلاتی در اجرای طرح جامع بروز کرد که ناشی از طرح جامع نبود، امیدواریم اجرای این طرح و توافق سه جانبه به رفع مشکلات تهران کمک کرد.

رییس شورای شهر تهران نیز با تاکید بر اینکه خلاهای وجود دارد، گفت: طرح جامع سال ۸۶ مصوب شد و گروه فرانسوی روی آن کار می کنند.

محسن هاشمی با بیان اینکه در طرح جامع موضوع حمل و نقل، آب و پسماند دیده نشده بود و بعد از اعتراض ما گفتند در طرح تفصیلی می آید و بعد از آن طرح تفصیلی تدوین نشد و هرجا که دلشان خواست ساختند، به عبارت دیگر به شهر تهران با نگاهی کاسبکارانه ساخته شد.

وی با تاکید بر اینکه در آن زمان حتی به محله های متفاوت برای پسماند توجه شد اما اجرا نشد، اظهار کرد: در حال حاضر انقدر روی ارزش مناطق غیرفرسوده کار کرده اند باعث شده سرمایه گذاری به همان سمت رفته است و در مقابل انقدر توی سرزمین های بافت فرسوده زده اند ارزش آن به شدت کاهش یافته است.

هاشمی گفت: در منطقه شمیرانات اجازه ساخت مسکن تا ۲۱ طبقه می دهند

در پایان این جلسه امضای تفاهمنامه بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران برای اجرای بافت های فرسوده به امضا رسید. همچنین بین وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تهران و شورای شهر تهران برای تشکیل کمیته راهبردی در اجرای طرح های جامعه و تفصیلی به امصا رسید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar