۱۴:۵۸ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 19 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۳۲
روسای نظام مهندسی استان‎ها در گفت‎وگو با «صما» انتقاد کردند:
حضور مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها پشت پرده های زیادی دارد؛ از نبود مجریان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی گرفته تا حضور مجریان صوری و غیرمتخصص و حتی استفاده از پروانه مهندسانی که خود در پروژه حضور ندارند؛ اما به عنوان مجری ذی صلاح پروژه ساختمانی معرفی می شوند.

چالش های زیادی در مسیر اجرای واقعی مجری ذی صلاح وجود دارد. ناهماهنگی در بین نهادهای متولی با استناد به رای دیوان عدالت اداری در رابطه باحذف مجری ذی صلاح در دوره وزیر سابق راه و شهرسازی و بعضا استنباط سلیقه ای از این موضوع، از جمله مسائلی است که امروز بسیاری از استان ها در زمینه اجرای مجریان ذی صلاح با آنها دست و پنجه نرم می کنند.

شرط و شروط خاص مجری گری

در همین راستا رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان با تاکید بر لزوم فعال شدن مجری ذی صلاح، حذف مجری ذی صلاح را یکی از اشتباهات بزرگ وزیر سابق راه و شهرسازی برشمرد و گفت: مجری ذی صلاح واقعی باید اجرایی شود که البته آن هم شرط و شروط خاص خود را دارد.

آقافضل اله اعدل در گفتوگو با خبرنگار «صما» افزود: مجری ذی صلاح باید دوره های تخصصی را سپری کند و به طور کامل به اصول فنی تمامی مراحل ساخت و ساز مسلط باشد.

وی تصریح کرد: یعنی همانطور که یک کارگر ساختمانی با گذراندن دوره های حرفه ای، کارت مهارت فنی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای دریافت می کند؛ مجری ذی صلاح نیز باید دوره های خاصی را برای این منظور سپری کند و در داخل کارگاه پا به پای کارگران با تمامی مراحل ساخت و ساز و امور اجرایی آشنا شود و آنها را بیاموزد.

وی افزود: مجری تنها در این صورت می تواند به مجری ذی صلاح واقعی تبدیل شود، چراکه در دانشگاه ها مهندسان در طول دوره تحصیل چنین مباحثی را فرانمی گیرند.

لزوم تسلط مجری بر امور اجرایی

اعدل با انتقاد از اینکه در ایران فرآیند ساخت و ساز به گونه ای نیست که مهندسان مانند نیروهای اجرایی آستین بالا بزنند و در کارگاه های ساختمانی حرفه ساخت و ساز را فرابگیرند، افزود: مجری ذی صلاح باید به عنوان یک مهندس اجرایی تربیت شود.

وی با بیان اینکه در دوره وزیر سابق راه و شهرسازی، مجری ذی صلاح رد شد، ادامه داد: این روند به نفع پیمانکاران بود؛ چرا که آنها اصلا تمایلی به داشتن دقت کاری در امر ساخت و ساز ندارند و اغلب سرمایه گذاران تلاش می کنند تا پروژه خود را به عده ای کارگر واگذار کنند که ساختمان آنها را بسازند؛ بدون اینکه مجری در آن پروژه حاضر باشد.

این مسئول با بیان اینکه نتیجه این رویکرد آن است که بعدها حوادث ساختمانی رخ می دهد، گفت: این در حالی است که اگر مجری ذی صلاح در محل پروژه حاضر باشد، چنین حوادثی به حداقل می رسد. چرا که مجری ذی صلاح حکم پیمانکار و یا معمار قدیمی کهنه کاری را دارد که از ابتدای ساخت پروژه از مرحله گودبرداری و قالب بندی تا اجرا و تحویل آن، در ساخت و سازها حضور دارد.

اعدل تاکید کرد: مفهوم مجری ذی صلاح این است که معمار حرفه ای تربیت کنیم و کار مهندس این نباشد که دست در جیب خود بگذارد و در کارگاه راه برود و یا پشت میز بنشیند. مجری ذی صلاح ضمن تسلط بر تمامی امور اجرایی، باید بتواند مقررات ملی را در ساختمان ها پیاده سازی کند.

استنباط سلیقه ای از مفهوم مجری ذی صلاح

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی باید مجددا مجری ذی صلاح را فعال کند، گفت: علیرغم اینکه گفته می شود با رای دیوان عدالت اداری مجری ذی صلاح پابرجاست، اما حداقل در استان سمنان به این صورت نیست و ما این مشکل را داریم که در جلسات و کمیسیون سه نفره استان با حضور معاون استاندار استنباط سلیقه ای از این موضوع می شود.

رییس سازمان نظام مهندسی استان سمنان ادامه داد: برخی از مسئولان استانداری، مجری ذی صلاح را بازار سیاه می دانند و برخی دیگر بر لزوم اجرای آن البته به صورت آزمایشی تاکید می کنند. چرا که گفته می شود تعداد مجریان ذی صلاح واقعی برای حضور در ساخت و سازها کافی نیست.

ناهمخوانی آمار پروانه های ساختمانی با تعداد مجریان

اعدل ادامه داد: به گفته معاون استانداری سمنان، در حال حاضر علیرغم اینکه نیمی از کارمندان و مهندسان شاغل در ادارات زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی، پروانه مجری ذی صلاح را گرفته اند؛ اما درواقع نمی توانند مجری باشند. چون مجری ذی صلاح باید به صورت تمام وقت در محل کارگاه ساختمانی و حتی در ساعات شبانه در هنگام بتن ریزی در محل حاضر باشد؛ در حالی که مهندسان شاغل این امکان را ندارند.

وی افزود: در مقایسه با آمار پروانه های ساختمانی صادرشده، به تعداد مورد نیاز مجریان ذی صلاح غیر شاغل در نهادهای دولتی وجود ندارد که بتوانند تمام وقت در محل پروژه حاضر باشند. از این رو آمار پروانه های صادره با تعداد مجریان ذی صلاح همخوانی ندارد.

سوء استفاده از پروانه اشتغال مهندسان

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان در ادامه با یادآوری اینکه در هر مرحله از اجرای مجریان ذیصلاح، مشکلی وجود دارد که مانع از اجرای آن می شود، گفت: به طور نمونه از آنجایی که شهرداری مالک و کارفرما را مکلف به حضور مجری ذی صلاح در پروژه می کند، مالک با پرداخت مبلغی ناچیز به مهندس شاغل در ارگان دولتی که پروانه مجری ذی صلاح دارد، از پروانه وی استفاده می کند و سپس متعهد می شود که آن ساختمان را مجری ذی صلاح ساخته است.

وی ادامه داد: بنابراین اینکه گفته می شود مجری ذی صلاح اجرایی نمی شود کاملا به حق است و برای اجرای واقعی مجری ذی صلاح، ابتدا باید لیست مهندسانی که جزو کارمندان دولت نیستند و برای آنها بیمه رد نمی شود، شناسایی کنند و ضمن برآورد قابلیت آنها، به آنها مسئولیت مجری گری را واگذار کنند.

اعدل بیان کرد: در حال حاضر متاسفانه تمامی مهندسان دارای پروانه اشتغال، صلاحیت نظارت، طراحی و اجرا را دارند؛ در حالی که تحقق مجری واقعی با این شیوه ممکن نیست و مجریان ذی صلاح باید دوره های خاص را سپری کنند.

مدیریت هزینه ساخت با حضور مجریان ذی صلاح

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهار محال و بختیاری نیز با اشاره به لزوم اجرای مجریان ذی صلاح گفت: ضرورت حضور مجریان ذی صلاح در قانون نظام مهندسی هم پیش بینی شده است، اما به نظر می رسد که این مهم باید تخصصی تر از حالت فعلی اجرایی شود.

مهران کوهی کمالی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب ادامه داد: به این معنا که مصالح ساختمانی را نیز باید مهندسان مجری عرضه کنند و حتی در انتخاب آنها دخالت داشته باشند.

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده به منظور اجرای مجریان ذی صلاح در این استان بیان کرد: ما ضمن مذاکره با راه و شهرسازی، به این نتیجه رسیدیم که قانون پیش بینی های لازم را برای حضور مجریان در ساخت و سازها انجام داده و درواقع مجریان هزینه ای را برای سازندگان و مالکان ندارند و حتی می توانند هزینه های آنها را نیز مدیریت کنند.

کمالی با بیان اینکه اداره راه و شهرسازی این استان موافق با نظر سازمان نظام مهندسی است، ادامه داد: پیش از این در زمینه لزوم حضور مجریان ذی صلاح اختلافاتی درخصوص چند بند از آیین نامه و یا مقررات ملی وجود داشت؛ اما در بسیاری از بندهای دیگر قانون، مجددا استفاده از مجریان ذی صلاح به عنوان یک تکلیف قید شده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar