۱۴:۱۶ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 20 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۳۵
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در گفت و گو با «صما» تشریح کرد:
مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی با اشاره به برنامه‎ریزی‏های انجام شده برای ساخت مسکن در بافت فرسوده این استان گفت: ساخت و نوسازی 3 هزار و 700 واحد مسکونی در بافت‏های فرسوده و ناکارآمد در برنامه استان آذربایجان غربی قرار گرفته است که در این زمینه به چند شکل برنامه‎ریزی می شود.

ابراهیم مبارک قدم در گفت و گو با «صما» ادامه داد: یک برنامه به صورت درجاسازی است و مالکانی که خودشان زمین دارند، اقدام به نوسازی ملک خود می کنند.

وی ادامه داد: برنامه دوم، تشویق انبوه‏سازان به سرمایهگذاری در حوزه بافت فرسوده است و با بانک مسکن مذاکراتی در این خصوص انجام شده که حتی تسهیلاتی بدون سپرده گذاری تا سقف 70 میلیون تومان ارائه شود. قرار شده تا بخشی از تسهیلات تصویب شده در اختیار راه و شهرسازی قرار گیرد و بخشی هم از سوی بانک عامل برای احداث و نوسازی واحدهای مسکونی در حوزه بافت های ناکارآمد شهری تزریق خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: یک حالت دیگر استفاده از اراضی دولتی است که به استناد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، دستگاههای اجرایی دولتی که زمین مازاد دارند، در حوزه بافتهای مصوب و محلات هدف، این اراضی خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار میدهند که وزارت راه براساس ضوابط و مقررات طرح تفصیلی و تسهیلاتی که برای نوسازی و یا احداث واحدهای جدید تعریف شده، بتوانند در آنجا به صورت مشارکتی با انبوهسازان و پیمانکاران ذی صلاح انعقاد قرارداد و واحدهای مسکونی احداث کنند.

اعطای تسهیلات یارانهدار برای خانه اولیها

مبارک قدم در پاسخ به اینکه این واحدها قرار است به چه کسانی واگذار شود و قیمت گذاری آنها به چه صورت خواهد بود، گفت: قیمت آن بخش از واحدهایی که توسط انبوهسازان و یا اشخاص حقیقی و حقوقی احداث می شود، براساس عرضه و تقاضا مشخص می شود و قیمت مشخصی برای آنها تعریف نشده است.

وی افزود: اما برای کسانی که خانه اولی محسوب می شوند؛ این تسهیلات یارانهدار خواهد بود و نرخ یارانهای که برای خانه اولیها در نظر گرفته شده، بیشتر از یارانه واحدهای مسکونی است که در بافت فرسوده اجرا خواهد شد.

مبارک قدم همچنین در پاسخ به اینکه آیا ساخت این واحدها در تعدیل قیمتها در بازار مسکن موثر خواهد بود، گفت: ما درخصوص نوسازی بافتهای فرسوده چند موضوع را تعقیب می کنیم. اول اینکه انگیزه برای ساکنان بافت فرسوده و یا انبوهسازان جهت سرمایه گذاری در این حوزه ایجاد شود.

این مسئول ادامه داد: به طور نمونه فردی که یک قطعه زمین 200 متری دارد، می تواند آن را براساس تسهیلات یارانه دار و ضوابطی ازجمله تخفیف عوارض پروانه ساختمانی که در قانون آمده است و نیز براساس ضوابط طرح تفصیلی، به 2 یا 3 واحد تبدیل کند.  

به گفته وی، در این حالت ضمن اینکه ملک وی نوسازی و نیاز مسکن وی به دلیل زندگی در شرایط بدمسکنی برطرف میشود؛ در عین حال دو واحد دیگر در اختیار وی قرار می گیرد که معمولا برای فرزندان وی مورد بهره برداری و استفاده قرار میگیرد و یا میتواند آن را به صورت اجاره داری و یا به غیر بفروشد.

مبارک قدم ادامه داد: با توجه به اینکه این تسهیلات در هنگام فروش قابل انتقال است؛ به همین ترتیب در خرید واحدهای مسکونی موثر خواهد بود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی افزود: مبلغ تسهیلات بانکی در بافت فرسوده 40 میلیون تومان است و برای خانه اولیها بسته به اینکه در مرکز استان یا کلانشهر یا شهرهای کوچک باشند، این مبلغ از 80 تا 160 میلیون تومان متفاوت است.

شیوه تضمین واحدهای ساخته شده

مبارک قدم همچنین در پاسخ به اینکه آیا برنامهریزی و تضمین شده تا واحدهای ساختهشده مثل مسکن مهر با مشکل مواجه نشوند، گفت: یکی از دلایلی که موجب طولانی شدن اجرای پروژههای مسکن مهر شد و هم مشکلات عدیدهای در اتمام این پروژه‎‎ها وجود داشت، این بود که واحدهای مسکن مهر در حاشیه شهرها و بعضا حتی در خارج از محدودههای شهری ساخته شد.

وی افزود: در این مناطق هنوز زیرساختهای لازم ازجمله آب، برق، گاز و تلفن و یا دسترسیهای لازم شکل نگرفته و زمینها آماده سازی نشده و یا فاقد هرگونه خدمات عمومی و روبنایی بود.

این مسئول با تاکید بر اینکه رویکرد ما در بحث بازآفرینی شهری، توسعه درونزا است، ادامه داد: یعنی ما در این طرح به مرکز شهر و به بافتهای میانی شهر برمی گردیم که همه زیرساختها و شبکهها و همچنین دسترسیها و خدمات عمومی و روبنایی در آن موجود است. پس رویکرد ما در بافت فرسوده به لحاظ اجرای این طرح متفاوت از آن چیزی است که در اجرای مسکن مهر وجود داشت.

وی اظهار داشت: همچنین اکثر پروژههای مسکن مهر به صورت تعاونی ساز بود؛ درصورتی که ما در بافت فرسوده متولی اجرای آن بخش از پروژهها به عنوان محرک توسعه، خود دستگاههای اجرایی نظیر راه و شهرسازی یا بنیاد مسکن خواهد بود و اگر انبوهساز باشد، انبوهسازی است که صلاحیت این کار را از وزارت راه گرفته است.

مبارک قدم خاطرنشان کرد: همچنین اگر سازنده شخصیساز است؛ ساخت و ساز تحت نظامات شهری و قانون نظام مهندسی انجام خواهد شد. پس ساخت و ساز در بافت فرسوده متفاوت از واحدهای مسکن مهر است که توسط تعاونیها شکل میگیرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar