۱۰:۴۶ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۴۰
رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای تهران:
تهران‌ از سال 93 تهران مهمان ناخوانده ای داشت که هر روز شهروندان را به مرز کلافگی می رساند. جمعیت سفید بالک در سطح شهر تهران طغیان پیدا کرده بود و از مهمترین دلایل آن میتوان به تغییرات اقلیمی (به ویژه افزایش دمای هوا)، قدرت تکثیر زیاد آفت (در تهران تا 7 نسل در سال)، پیدا کردن میزبان مناسب و قدرت استقرار بر روی آن، کاهش یا عدم وجود حشرات مفید اشاره داشت.

در این سال‌ها اقدامات مدیریت شهری نظیر سم پاشی یا کاشت گونه های گیاهی نا مناسب نیز نتوانسته بود رشد غیر قابل مهار این آفت را کنترل کند. با این حال با روی کار آمدن دوره کنونی مدیریت شهری و انجام اقدامات مناسب و پایش های مستمر، تهران در سال 97 شاهد کاهش این مهمانان ناخوانده از معابرش بود.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: با نوجه به اقدامات مدیریت شهری و رصد و پایش کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا خوشبختانه جرشد جمعیت آفت سفید بالک ها تحت کنترل است.

در همین زمینه زهرا صدر اعظم نوری گفت: ما در سال 98 نیز شاهد حضور این آفت در سطح شهر تهران نخواهیم بود اما این بدان معنا نیست که این حشرات کاملا از بین رفته باشند بلکه رشد جمعیتی آنها کنترل شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه طی اقدامات چند ساله شهرداری تهران که توسط سازمان بوستانها و فضای سبز انجام گرفته است‌توانستیم تا حدود زیادی جمعیتسفید بالک ها و رشد آنها را‌ کنترل و مهار کنیم و این امر حاکی از‌آن است کهاقدامات 8 گانه ای که انجام گرفته موثر بوده است و اوج آن را در سال 97 مشاهده کردیم که دیگر این آفت برای شهروندان تهرانیآزار دهنده نبود.

صدراعظم نوری گفت: البته این اقدامات مدیریت شهری به معنای حذف کامل این آفت از چرخه و سیستم طبیعت نیست اما اقدامات کنترلی و پایش مستمر رشد این جمعیت از سوی مدیریت شهری صورت خواهد گرفت و ما در سال 98 نیز همانند سال 97 شاهد طغیان این موجودات نخواهیم بود و سفید بالک ها دیگر به عنوان یک عامل آزار دهنده مطرح نخواهند بود.

نوری خاطر نشان ساخت: مقابله با سفید بالک‌ها یک برنامه کنترلی است که در طول سال‌های گذشته تا به امروز تداوم داشته است و بر اساس مطالعات موسسه تحقیقات گیاه پزشکی، اقدامات در این زمینه در سطح شهر به خوبی اجرا شد.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا یاد آور شد: حفظ محیط زیست و توسعه پایدار آن یکی از اولویت های شورای پنجم بوده و اقدامات مدیریت شهری در راستای اولویت ها ادامه خواهد یافت.

پیش از این نیز سید آرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورا از مبارزه بیولوژیکی با این آفت خبر داده بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar