۱۲:۲۳ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۴۲
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با «صما»:
در پی اظهارات اخیر سیدحمید حسینی، دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق درخصوص فعال شدن حدود ۳ میلیارد دلار طرح‌های خدمات فنی و مهندسی پیمانکاران ایرانی در عراق و پیگیری این کشور برای اجرای طرح‌های نیمه‌تمام و پرداخت هزینه‌ها و صورت‌حساب‌های شرکت های ایرانی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد که این موضوع صحت ندارد.

محمدرضا انصاری، رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: امیدواریم روزی فرابرسد که وعده های دکتر حسینی در این بخش عملیاتی شود، اما در شرایط فعلی هنوز شرکت های ایرانی در عراق که جزو شرکت های خوب ما نیز هستند، همان وضعیت سابق را دارند و وضع آنها بهتر نشده است.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این اظهارات شاید به منظور امیدوار کردن شرکت های ایرانی عنوان شده است؛ ادامه داد: چرا که هنوز هزینه ها و ضمانت نامه های آنها و رسیدگی به خسارات آنها هیچ کدام انجام نشده است.

انصاری تاکید کرد: ما که دست اندرکار این امر هستیم، شاهدیم که نزدیک به 1 میلیارد دلار مجموع خسارات و صورت وضعیت های این شرکت ها است که هنوز به پرداخت آنها رسیدگی نشده ‌و اقدامی در این جهت انجام نشده است.

انصاری با بیان اینکه هرچند اخیرا وضعیت عراق بهبود یافته است، افزود: منتهی شرکت های ایرانی را رها کرده اند. البته با تلاش مسئولان دلسوز و سفیر ایران در عراق به جهت برقراری روابط صمیمانه بین ایران و عراق و ایران و سوریه، این شانس وجود دارد که شرایط بهبود پیدا کند؛ ولی شرکت ها هنوز پاسخ مناسبی از عراق دریافت نکرده اند.

وی درخصوص آخرین وضعیت شرکتهای ایرانی در عراق گفت: این شرکتها در حال حاضر گرفتارند و یکی بر سر خودشان و یکی بر سر کارشان می زنند و وضعیت آنها بهبود پیدا نکرده است. این شرکت ها به دنبال این هستند که هزینه های خود را کاهش دهند و بهره وامی را که دولت به آنها تخصیص داده است، به عقب بیندازند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اکنون ظرفیت خوب فنی و مهندسی کشور در تنگنای عراق گرفتار است، درخصوص راهکار نجات این شرکت ها ادامه داد: قرار شده که کمیته مشترکی بین ایران و عراق تشکیل شود که البته این قرار از یک سال پیش گذاشته شده که این کمیته به مسائل شرکت های ایرانی برسد و درنهایت راهکارهایی را برای بهبود وضعیت شرکت های گرفتار ایرانی در عراق پیدا کند؛ اما این کار انجام نشده است.

وی با تاکید بر ضرورت رسیدگی به وضعیت این شرکت ها اظهار داشت: حال که وضعیت کشور عراق بهبود یافته و پروژه هایی را برای انجام دادن دارد، می تواند مسائل این شرکت ها را حل کند؛ درصورتی که از فشار آمریکا نترسد و این بی توجهی را کنار بگذارد، می تواند مسائل را به صورت بسیار شفاف و روشن حل کند.

رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی همچنین در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی پیش بینی ها مبنی بر خروج ایران از برجام و تاثیر این مسئله بر صادرات خدمات فنی و مهندسی، گفت: ایران هنوز از برجام خارج نشده و مهلت 60 روزه ای به اروپا داده تا در طول این 60 روز، اروپا اقدامات خود را درخصوص همکاری با ایران در زمینه فعالیت و کار در عرصه های مبادلات بازرگانی و همچنین امور بانکی به صورت شفاف و روشن بیان کند.

وی یادآور شد: اگر این موارد انجام شود، ضرورتی ندارد که ایران از برجام خارج شود و احتمال دارد که کشور ما همکاری خود را با اروپا ادامه دهد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar