۱۵:۵۶ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۴۷
تصویب مدیریت یکپارچه شهری؛
در کلانشهری مانند تهران اگر حادثه غیر مترقبه ای رخ دهد، به شدت دچار مشکل برای مدیریت بحران خواهیم شد، چرا که هر کدام از نهاد ها به صورت جزیره ای سعی در کنترل اوضاع دارند و تا حد امکان سعی می کنند مشکلات را بر دوش دیگری بیندازند.

به گزارش «صما» همه ما بارها شاهد مدیریت جزیره ای دستگاه های خدمات رسان بوده ایم. ساده ترین مثال در این رابطه کندن و پر کردن آسفالت توسط یک نهاد و کندن مجدد همان نقطه در چند روز بعد توسط نهادی دیگر است. بنابراین نهاد هایی مانند اداره برق، گاز، مخابرات و ... هر کدام به صورت جداگانه فعالیت می کنند در حالی که اگر مجموع این فعالیت ها تحت نظر یک نهاد واحد انجام شود، ضرورتی به عملیات اجرایی چند باره نیست و همان موقع که اداره برق زمین را حفر می کند، اداره گاز هم می تواند وظیفه اش را انجام دهد. در این صورت علاوه بر کاهش هزینه ها، زندگی شهروندان هم مختل نمی شود.

بگذارید یک مثال دیگر از تبعات نبود مدیریت یکپارچه شهری بیاوریم. در بیشتر شهر ها بویژه کلانشهر ها ضوابطی برای طرح تفصیلی وجود دارد که مبنای ساخت و ساز و تراکم منطقه قرار می گیرد.در تهیه این طرح ها به دلیل نبود هماهنگی  های لازم تراکم ها و مجوز های ساخت بدون در نظر گرفتن پتانسیل های منطقه و محله از نظر تامین برق و آّب داده می شود. نتیجه اینکه ساکنان برخی مناطق که تراکم ساخت و ساز بالایی دارند، همواره از مشکلات فشار آب و قطعی برق می نالند؛ این در حالی است که کشور های توسعه یافته سالهاست به اهمیت مدیریت یکپارچه شهری واقف هستند و شهرداری نقش محوری را در محدوده شهر ها عهده دار است.

سالهاست مدیریت یکپارچه شهری از سوی مسئولان و دست اندرکاران مدیریت شهری مورد تاکید قرار می گیرد اما متاسفانه دستگاه های خدمات رسان در برابر این اصل مسلم و اثبات شده مقاومت می کنند و حاضر نیستند زیر لوای شهرداری باشند. این در حالی است که در کلانشهری مانند تهران اگر حادثه غیر مترقبه ای رخ دهد، به شدت دچار مشکل برای مدیریت بحران خواهیم شد، چرا که هر کدام از نهاد ها به صورت جزیره ای سعی در کنترل اوضاع دارند و تا حد امکان سعی می کنند مشکلات را بر دوش دیگری بیندازند.

حالا مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استان‌ها خبر از بررسی کلیات طرح مدیریت یکپارچه شهری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی می دهد و در پاسخ به سوالی در خصوص اختیاراتی که در قالب تصویب این طرح به شوراها و شهرداری‌ها از سوی دولت واگذار می‌شود، می گوید: این طرح وارد مسائل خاص نشده و فقط ذکر کرده که با هماهنگی میان شورای عالی استان‌ها و هیأت وزیران آن دسته از اموری که قابل واگذاری به مدیریت شهری است با اعتبارات، منابع به همراه فعالیت‌های اجرایی و کادر مربوطه به مدیریت محلی واگذار شود. در حقیقت مصادیق آن بعداً تعیین خواهد شد.

الویری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص موافقت دولت با این طرح نیز خاطر نشان می کند: بخش‌های مختلف این طرح در دولت موافقین و مخالفینی دارد؛ البته به دلیل انتقادهایی که در برخی مواد این طرح وجود دارد وزارت کشور در صدد این بود که کلیات این طرح در مجلس رد شود ولی شورای عالی استان‌ها تاکید بر تصویب این طرح دارد.

وی تاکید کرد: علت تاکید شورای عالی استان‌ها برای تصویب کلیات این طرح این است که تصور می‌کنیم اگر کلیات رد شود با تمام شدن عمر مجلس در این دوره تمام تلاش‌های سال‌های گذشته برای این طرح از بین می‌رود چرا که در مجلس شورای اسلامی طرح‌هایی که نیمه تمام می‌ماند از دستور کار خارج می‌شوند.

باید منتظر ماند و دید که آیا مجلس شوای اسلامی طرح مدیریت یکپارچه شهری را به تصویب می رساند یا اینکه آرزوی دیرین کارشناسان شهری نقش بر آب می شود؛ واقعیت این است که اگر ارتباط مطلوب شهرداری، دولت و مجلس منجر به تصویب و اجرای قانون نشود، همانطور که رییس شورای عالی استان ها هم عنوان کرد، طرح مذکور از دستور مجلس آینده خارج می شود و تقریبا تحقق مدیریت شهری یکپارچه را غیر ممکن می سازد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar