۱۱:۳۹ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - 23 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۵۷
بسته خبری پنج شنبه های صما:
بسته خبری صما به دنبال آن است که به صورت هفتگی مهمترین اخبار حوزه مسکن وراه را دراختیارمخاطبان این حوزه قراردهد. دراین هفته اخباری نظیرتشکیل کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها، اتمام فاز اول طرح جامع حمل‌ونقل کشور، انتقاد شدید هاشمی رفسنجانی از شهرسازان، جزییات برنامه حمایتی دولت از نهادهای حمایتی برای تولید مسکن، بازگشت فوکر 100 زمین‌گیر به ناوگان هما، ادعای وزیر راه مبنی بر از بین بردن دغدغه زمین برای مردم و...جزء مهمترین اخبارحوزه مسکن وراه بوده اند که مشروح آنها به شرح ذیل می آید:

کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره‌بها تشکیل شد

دراین هفته مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی با بیان جزئیات جدید از طرح دولت برای ساماندهی بازار اجاره‌بهای مسکن، گفت: کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره‌بها «با حضور تمام ذی‌نفعان از جمله بانک مرکزی، وزارت راه، مجلس و... تشکیل شده است. عباس فرهادیه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به برنامه وزارت راه و شهرسازی برای بازار اجاره‌بهای مسکن، اظهار کرد: ما اصلاً به‌دنبال تعیین سقف افزایش نرخ اجاره‌بها نیستیم، این کار عملاً قابلیت اجرایی شدن را ندارد. وی تصریح کرد: آن چیزی که وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال آن است تشکیل یک کمیته ملی با حضور ذی‌نفعان در این موضوع است. در این کمیته که دولت، مجلس، بانک مرکزی و... حضور دارند سقف رشد اجاره‌بها در هر سال را اعلام می‌کنند، در واقع بیایند بگویند با توجه به تمام موارد دخیل در نرخ اجاره‌بها، نرخ رشد N درصد است. وی افزود: در این صورت یک شاخص در اختیار مردم قرار می‌گیرد که بر اساس آن همه می‌دانند انتظارات در خصوص میزان افزایش نرخ اجاره‌بها چه‌میزانی است. مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که هم موجر و هم مستأجر از میزان افزایش نرخ اجاره‌بها مطلع خواهند شد، گفت:‌ از سوی دیگر بحث این است که ما چگونه می‌توانیم این میزان افزایش را کنترل کنیم؛ ابزاری که می‌خواهیم برای این کار از آن استفاده کنیم، ابزار تشویقی است. فرهادیه دراین‌باره توضیح داد: در مباحث مربوط به تملیک دولت به هیچ عنوان نمی‌تواند ورود کند، اما کسی که به نرخ اعلام‌شده از سوی کمیته توجه و قراردادهای اجاره را دوساله امضا کرد با ابزار مالیات وی را تشویق خواهیم کرد. وی با تأکید بر این‌که» در این رابطه کار کرده‌ایم «اظهار کرد: چند بسته برای ساماندهی بازار اجاره‌بها تدوین شده که اولین آن» کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره‌بها است که در حال عملیاتی شدن است. وی یادآور شد: 10 میلیون واحد مسکونی اجاره‌ای در کشور داریم که دو واحد آن مثل همدیگر نیست، یعنی نمی‌توانیم در یک محله برای اجاره‌بها به‌ازای یک مترمربع هم قیمت‌گذاری کنیم. قیمت‌گذاری امکان‌پذیر نیست. فرض را بر این می‌گذاریم که سال گذشته بین موجر و مستأجر تعادل برقرار بوده، امسال که می‌خواهند وارد فاز قرارداد جدید شوند کسانی که بر اساس نرخ اعلامی کمیته ملی عمل کنند مشمول مشوق‌های مالیاتی می‌شوند.

بافت فرسوده ۵ درصد مساحت شهر تهران را تشکیل داده است

درهفته ای که گذشت مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: هم اکنون پنج درصد از مساحت شهر تهران را بافت های فرسوده و ناکارآمد تشکیل می دهد. مسعود تارانتاش افزود: شهر تهران امروز مساحتی افزون بر 65 هزار هکتار دارد که سه هزار و 267 هکتار حاوی سه شاخص ناپایداری، ریزدانگی و نفوذناپذیری به اصطلاح فرسوده و ناکارآمد است. وی همچنین اظهارداشت: جداز این 14 هزار هکتار معادل 21 درصد از مساحت شهر تهران ناپایدار است به این مفهوم که ساختمان این شهر از اصول و ضوابط مهندسی پیروی نکرده است. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: ادعای امروز مجموعه شهرداری تهران و وزارت راه و شهرسازی اینکه 40 درصدی محدوده فرسوده شهرتهران نوسازی شده است. وی در ادامه افزود: این نوسازی عملکرد سال های برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه است. تارانتاش اظهارداشت: بطورکلی از مجموع 34 هزار بلوک شهری در شهر تهران چهار هزار و 990 بلوک که شامل 200 هزار پلاک به نوعی بافت فرسوده محسوب می شود. وی گفت: آمار و ارقام نشان می دهددر حال حاضر 40 درصد بافت فرسوده شهر تهران نوسازی شده است. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه آیا این آمار موثق است، افزود: آمار مزبور مربوط به روند صدور پروانه ها و به اصطلاح نوسازی بر پلاک است. وی اظهارداشت: یک مجموعه بزرگتر و هدف متعالی تری به نام «باز آفرینی شهری» در دستور کار است.

فاز اول طرح جامع حمل‌ونقل کشور به اتمام رسید

دراین هفته معاون وزیر راه و شهرسازی از اتمام فاز اول طرح جامع حمل‌ونقل خبر داد و با بیان این‌که سالانه ۵۰۰ میلیون تن بار در جاده‌های کشور جابجا می‌شود، گفت: مکان‌یابی ۳۰ منطقه برای راه‌اندازی مراکز لجستیکی انجام شده است. شهرام آدم‌نژاد در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری‌های مشترک وزارت راه و شهرسازی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری اظهار کرد:‌ بر اساس تفاهمنامه ستاد ایمنی حمل‌ونقل کشور، یکی از نکاتی بوده که چندین سال است روی آن بحث شده و پس از ورود اسلامی به وزارت راه در دستور کار معاونت حمل‌ونقل قرار گرفته است. کارهای فراوانی در این زمنیه انجام شده و با دستگاه های مختلف نشست های متعددی برگزار شد. این ستاد در ذیل وزارت راه و شهرسازی آغاز به کار می‌کند و ایین‌نامه آن به هیئت دولت ارسال خواهد شد. وی با بیان این‌که این ستاد توصیه‌هایی را در تمام بخش‌های مرتبط با حمل‌ونقل ارائه خواهد کرد،‌افزود:‌ همکاری در زمینه انتقال فناوری های حمل‌ونقل و حمل‌ؤنقل هوشمند نیز یکی دیگر از مفاد تفاهمنامه امروز است. به نظر می‌رسد کارهایی در این رابطه آغاز شده اما ناکافی بوده است. در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای مسیرهای هوشمند علاوه بر ارائه خدمات به کاربران می توانند به تجاری‌سازی هم کمک کنند. در حوزه ریلی و دریایی و هوایی همین گونه است؛‌در بخش ریلی کارهای بزرگی انجام شده و در حوزه نرم‌افزار می توان با تکیه بر توان داخلی کارهای بسیار بزرگی را انجام داد. وی با اشاره به این‌که لجستیک یکی دیگر از مفاد تفاهمنامه است،‌تصریح کرد:‌ در حوزه ترانزیت و ویژگی‌های جغرافیایی کشورمان باید از ظرفیت‌ها استفاده بیشتری شود، یکی از نکاتی که می‌تواند ظرفیت حمل‌ونقل و ترانزیت ایران را در مقایسه با سایر کشورها تقویت کند حضور لجستیک پایدار و قوی است. معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی فاز اول طرح جامع حمل‌ونقل به اتمام رسید، افزود:‌در فازها که ایجاد مدل‌های تقاضا را داریم امیدواریم امسال به نتایج خوبی دست یابیم. وی با اشاره به حوزه تجاری‌سازی، افزود: در این حوزه‌ها مشکلات متعددی داریم؛ سالانه هزاران هزار میلیارد تومان بابت نداشتن نظام لجستیک در حمل ونقل زیان می‌دهیم. زیرساخت‌های خوبی را در حوزه هوشمندسازی داریم، اما در بخش تجمیع مشکلاتی داریم و نیازمند یک سازمان فرا دستگاهی برای هماهنگی بین دستگاه‌ها هستیم.

ورود ستاد اجرایی فرمان امام به بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده از سیل‌

درهفته ای که گذشت طی مراسمی با حضور روسای ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تفاهمنامه تکمیل و تعمیر واحدهای آسیب دیده در مناطق سیل زده کشور امضا شد. این تفاهمنامه ۱۲ ماهه بوده و در مرحله اول ستاد اجرایی ۳۰ میلیارد تومان به بناد مسکن پرداخت می‌کند. به گزارش خبرگزاری ها موضوع تفاهمنامه‌ای که امروز توسط محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و علیرضا تابش امضا شد کمک به تامین بخشی از نیازهای مالی مورد نیاز بازسازی حهت تکمیل و تعمیر واخدهای آسیب‌دیده در سکونتگاه‌های شهری و روستایی مناطق سیل‌زده است. جامعه هدف این تفاهمنامه واحدهای اسیب‌دیده در سیل واقع شده در مناطق روستایی و شهری در استان‌های سیل‌زده با اولویت مناطق روستایی و محروم است. بر اساس بند 2-2 این تفاهمنامه مشمولین این تفاهمنامه توسط بنیاد مسکن با اولویت خانوارهای کم‌درامد و محروم و پس از انجام بررسی‌های لازم انتخاب خواهند شد. بر اساس این تفاهمنامه ستاد اجرایی فرمان امام وطیفه تامین و تخصیص منابع مورد نیاز به موقع و مطابق با برنامه زمانبندی و اجرایی و حضور در کمیته مشترک راهبری تفاهمنامه را بر عهده دارد. در این تفاهمنامه بنیاد مسکن نیز 10 وظیفه از جمله حضور در کمیته مشترک راهبری، شناسایی مشمولان، مدیریت بازسازی واحدهای مسکونی خانوارهای مشمول، اعمال کنترل ئنظارت فنی بر اجرای پروژه‌ها و... را بر عهده دارد. مطابق ماده 6 تفاهمنامه ستاد اجرایی فرمان امام 300 میلیارد ریال (30 میلیارد تومان) را به عنوان بخشی از هزینه‌های تعمیر و تکمیل واحدهای آسیب دیده پرداخت می‌کند. این اعتبارات در سه مرحله (30 درصد پس از امضای تفاهمنامه امروز،‌ 30 درصد 3 ماه پس از امضای تفاهمنامه و 40 درصد 9 ماه پس از تفاهمنامه) پرداخت می‌کند.

انتقاد شدید هاشمی رفسنجانی از شهرسازان؛ هر چه خواستند ساختند

دراین هفته رئیس شورای شهر تهران با انتقاد از شهرسازان در بحث اجرای طرح جامع و طرح تفصیلی تهران، گفت: شهرسازان هر جایی را ساختند گفتند جزو طرح تفصیلی است و در منطقه ۲۲ هم گفتند طرح تفصیلی ندارد و هر چه خواستند ساختند. محسن هاشمی در مراسم مبادله تفاهمنامه مشترک بازآفرینی شهری محله‌های هدف شهر تهران بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران، اظهار کرد: طرح جامع تهران سال 86 به تصویب رسید و چند سال قبل از آن که روی این طرح کار می‌شد در آن زمان گروه کارشناس سری هم به ما زدند و نقشه‌های توسعه مترو را دریافت کردند. در طرح جامع تهران 95 درصد به موضوع شهرسازی پرداخته شده و طرح جامع پسماند، حمل‌ونقل عمومی و حمل‌ونقل، توزیع آب، توزیع برق، تصفیه‌خانه ها هیچ جایگاهی در این طرح ندارند. وی ادامه داد:‌ ایراد گرفتیم گفتند این طرح‌ها در طرح تفصیلی تهران دیده خواهد شد، اما در نهایت یک قرارداد با شرکت «پ ب» امضا شد. در نهایت رسیدیم به این‌که هرجایی از تهران را ساختند گفتند این جزو طرح تفصیلی است. در منطقه 22 هم که گفتند طرح تفصیلی ندارد و هر چه خواستند ساختند. وی با بیان این‌که به سبک کاسبکارانه به شهر نگاه شد، گفت: نمی‌دانیم در 256 ایستگاه مترو چه اتفاقی روی دهد. قرار بود در هر منطه تهران یک منطقه پسماند داشته باشد. یا تصفیه‌خانه‌های تهران مجا قرار گیرد و آب همان منطقه در همان منطقه مورد استفاده قرار گیرد. رئیس شورای شهر تهران با بیان این‌که شهرسازان فقط به ساختمان توجه می‌کنند و در نهایت شهری می‌سازیم که کاملا دچار مشکل است، افزود: در نوسازی بافت فرسوده، شهرسازان به قدری بر سر زمین این مناطق زدند و به قدری زمین مناطق بالای شهر را بالا بردند که زمین مناطق فرسوده ارزش خود را هر سال از دست می‌دهد... به عنوان مثال زمین در هرندی (دروازه غار) زمین متری 3 میلوین تومان بود سال بعد به دو میلوین تومان کاهش یافته بود. این در حالی بود که در نیاوران 15 میلیون تومان 6 ماه بعد متری 30 میلیون تومان افزایش می‌یافت. حناچی شهردار تهران نیز در سخنانی گفت: باید بتوانیم با نگاه همه جانبه تجربه جدید را داشته باشیم. تجربه‌های چند دهه گذشته در نظر بگیریم. اولویتهای اجتماعی را مقدم بشماریم. توجه به منافع ذی‌نفعان و ایجاد اطمینان برای ساکنان از جمله موضوعاتی است که توسعه‌گران به آن توجه می‌کنند. از تجربه‌های قبلی باید درس بگیریم و اشتباهات را تکرار نکنیم و به تجریه‌های مثبت بیشتر توجه کنیم. امیدواریم تفاهمنامه امروز به برنامه‌ریزی‌های عملی برای توسعه شهر تهران منجر شود.

شرفبافی سرپرست کیش ایر شد

درهفته ای که گذشت طی حکمی از سوی غلامرضا مظفری مدیرعامل منطقه آزاد کیش، فرزانه شرفبافی به عنوان سرپرست هواپیمایی کیش منصوب شد. فرزانه شرفبافی مدیرعامل سابق هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که حدود دو هفته پیش جای خود را به زنگنه داد، به عنوان عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش و سرپرست هواپیمایی کیش ایر منصوب شد. محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی پس از تغییر مدیرعامل ایرلاین ملی، شرفبافی را به عنوان رییس مرکز توسعه و سیاستهای راهبردی وزارت راه و شهرسازی منصوب کرده بود.

برنامه حمایتی دولت از نهادهای حمایتی برای تولید مسکن

دراین هفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با تشریح ۴ فاکتور اصلی در تولید مسکن،‌گفت:‌ در شهرهای بزرگ فاکتور زمین تا ۷۰ درصد در قیمت واحد مسکونی تاثیرگذار است. عباس فرهادیه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: در حوزه مسکن بهتر است یک عقبه‌ای را مرور کنیم تا به شرایط فعلی برسیم و بر اساس آن چشم‌انداز آینده را ترسیم کنیم. اتفاقی که طی 5، 6 سال اخیر در بخش مسکن روی داده این بوده که به هر دلیلی سیاست‌های انقباضی تولید را دنبال کرده‌ایم. وی ادامه داد:‌ ادبیات پیگیری این سیاست آن بوده که آمار نشان می‌دهد با حجم قابل توجهی خانه خالی داریم و افزایش سرمایه در بخش مسکن و راکد کردن آن کار درستی نیست. این رویکرد، رویکرد غلطی نیست؛ آمار می‌گوید مسکن خالی داریم به وفور داریم که حدود 2.5 میلیون واحد است. البته این آمار اصلاح شده چون قیمت‌ها افزایش یافته و بخشی از این واحدها دیگر خانه خالی نیستند و فروخته شده‌اند. الان مسکن مازاد در کشور داریم و توزیع آن نیز در شهرهای بزرگ و کلانشهرها درصد بیشتر و در شهرهای کوچک درصد کمتری وجود دارد. وی با اعلام این‌که خانه‌های خالی برای جامعه هدف که ما در تلاش برای خانه‌دار کردن آنها هستیم، مناسب نیست چون گران و جزو خانه‌های لوکس است، افزود: دهک‌های میانی جامعه یعنی اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه دستشان به این نوع مسکن نمی‌رسد. بازار عرضه و تقاضا به این لحاظ برای این مجموعه دچار عدم توازن شده است. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اظهار کرد:‌ اعتقاد داریم بخش خصوصی باید مسکن لوکس را بسازد و به اندازه مورد نیاز تولید این نوع مسکن را انجام دهد. واقعیت این است که در بازار در عرصه تملک قوانین موجود در اسلام نمی‌توان مانع کسی شد که سرمایه‌ خود را چه جایی ببرد. فرهادیه با تاکید بر این‌که باید برای جامعه هدف فکر کنیم که چه اتفاقی قرار است برای آنها باید بیفتد، گفت:‌این جامعه اصولا در سه گروه قابل دسته‌بندی است؛ یک بخش افرادی هستند که نه اندوخته‌ای از گذشته دارند و نه امیدی به پرداخت اقساط مسکن خریداری شده دارند. اینها اقشاری هستند که باید مورد حمایت قرار بگیرند. در نظام نهادهای حمایتی برای این منظور تعریف شده‌اند و بابت این قضیه از سوی دولت پشتیبانی می‌شوند؛ مانند کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد علوی، خیرین مسکن ساز و... . هدف این است که دهک‌هایی که دو فاکتور اندوخته گذشته و آینده را ندارند را تحت پوشش قرار دهند.

درخواست از قوه قضاییه برای برخورد با بنگاه‌های املاک عامل گرانی مسکن

درهفته ای که گذشت سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: بر اساس قانون اساسی، دستگاه قضا باید پناهگاه تظلمات مردم باشد، از این رو با توجه به وضعیت بحرانی بازار مسکن، قطعا قوه قضائیه باید این مسئله را رسیدگی کند. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسن نوروزی با بیان این‌که وضع بازار مسکن را نامطلوب و نگران کننده است، اظهار کرد: در شرایط کنونی در آستانه نقل و انتقالات بازار اجاره مسکن قرار داریم، اما بازار آنقدر ملتهب و متلاطم است که خانوارها برای اجاره مسکن با مشکلات بسیاری روبرو هستند. وی افزود:‌ متأسفانه مردم در بازار کنونی مسکن تنها رها شده اند و هر روز صدها نفر از مردم نسبت به وضعیت این حوزه به ما اعتراض می کنند. بر اساس قانون اساسی، دستگاه قضا باید پناهگاه تظلمات مردم باشد، از این رو با توجه به وضعیت بحرانی بازار مسکن، قطعا قوه قضائیه باید به گرانی مسکن رسیدگی کند. مدعی العموم طبق قانون می تواند به مسائل روز کشور و موضوعات ملی ورود کند، چون مشکلات کنونی از جمله بحران بازار مسکن، ثبات ملی را تهدید می‌کند و باید هر چه سریع تر فکری برای حل این مسائل کرد. وی تصریح کرد:‌ در شرایط کنونی بنگاه های حقیقی و مجازی در بازار مسکن، با ایجاد یک رقابت تصنعی زمینه را برای افزایش قیمت ها فراهم می کنند، از این رو قوه قضائیه به درستی باید با این اقدامات سودجویانه برخورد جدی کند. سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به خانه ملت گفت:‌ وظیفه قوه قضائیه تنها رسیدگی به پرونده های حقوقی نیست، بلکه دستگاه قضا باید از حقوق مردم کاملا دفاع کند، از این رو اگر این امر محقق شود، قوه قضائیه به قوه عدلیه ارتقا می یابد.

اعلام فاز مقدماتی کنترل نرخ اجاره بها تا عید فطر

دراین هفته با گذشت یک روز از اعلام رسمی وزارت راه و شهرسازی مبنی برتعیین سقف برای کنترل نرخ اجاره بها، وزیر راه و شهرسازی از فاز مقدماتی کنترل نرخ اجاره بها تا عید فطر خبر داد. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بنا داریم، نرخ اجاره را با تعیین ضابطه و ابزار مالیاتی کنترل کنیم، گفت: فاز مقدماتی کنترل نرخ اجاره بها تا عید فطر اعلام و آغاز می شود. وی با بیان اینکه مسکن و اجاره بهاء در کشور همواره تابع شرایط اقتصادی و پول بازار بوده است افزود: لازم است این امر با یک رویه مشخص سامان‌دهی شود. وی با اشاره به قیمت‌های سرسام آور اخیر نرخ اجاره بهاء ویژه در تهران گفت: با تشکیل کارگروهی در وزارتخانه، مرکب از افراد موثر در این امر، تلاش داریم تا وضع مشخصی را تعیین کنیم. اسلامی افزود: بنا داریم نرخ اجاره بها را که بدون منطق با کاهش یا افزایش صورت میگیرد، با تعیین ضابطه و ابزار مالیاتی کنترل کنیم. اسلامی پیش بینی کرد تا قبل عید فطر ۹۸ فاز مقدماتی این طرح اعلام شود.

دفاع رئیس اتحادیه مشاوران املاک: ما عامل گرانی ملک نیستیم

درهفته ای که گذشت رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر تاثیر مثبت ورود دادستانی به قیمت‌گذاری مسکن در برخی وبسایت‌ها، گفت: مشاوران املاک عامل گرانی مسکن نیستند. این نوع دیدگاه باید اصلاح شود. مصطفی‌قلی خسروی با اشاره به این‌که فعالیت مجموعه های دانش بنیان در کشور بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: ایجاد مجموعه های مبتنی بر دانش در بخش مسکن کشور بسیارمفید است اما باید با مجموعه هایی که متاسفانه از واژه های دانش بنیان در جهتی خلاف بر رسالت خود استفاده می کنند مقابله کرد. وی ادامه داد: اتحادیه مشاوران املاک از اپلیکیشن ها و فعالیت های نوآورانه در حوز ه مسکن حمایت می‌کندف اما این مجموعه ها باید از قوانین و اصولی خاص پیروی کنند در نتیجه از آشفتگی در بازار جلوگیری به عمل آید. وی در عین حال افزود: متاسفانه برخی ازسایت ها با ارائه قیمت های غیر واقعی بازار مسکن را دچار تشویش کرده اند که خوشبختانه با دستور دادستانی قیمت گذاری در این سایت ها ممنوع شد و بلافاصله پس ازچند روز تاثیر مثبت این اقدام در بازار مشاهده شد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که برخی وبسایت‌های مسکن با رعایت قوانین و اپلیکیشن ها توانایی کنترل قیمت در بازار را دارند، یادآور شد: هم‌اکنون پایه شفافیت در حوزه املاک کد رهگیری است که با مراجعه به این سامانه می توان شاهد شفافیت در قیمت‌گذاری‌ها بود. خسروی ادامه داد: سال گذشته جهش قیمت مسکن را شاهد بودیم و طبق آمار ۳۱ درصد تعداد معاملات در تهران کاهش یافته است و اگر قیمت از این میزان نیز بالاتر رود رکود بیشتری در بازار مسکن مشاهده خواهد شد؛ بنابراین با توجه به اینکه رسالت ماکاهش قیمت مسکن است باید دیدگاه ها را در این زمینه که اتحادیه عامل افزایش قیمت است را اصلاح کرد.

بازگشت فوکر 100 زمین‌گیر به ناوگان هما

دراین هفته مدیر آشیانه شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) از بازگشت یک فروند هواپیمای فوکر 100 زمین‌گیر (25 ساله) به خط پروازی خبر داد و گفت: برای انجام سفرهای حج هم دو فروند ایرباس زمین‌گیر اورهال می‌شوند و به خط پروازی برمی‌گردند. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، این هفته یک فروند فوکر 100 به خط پروازی شرکت هواپیمای ایران ایر (هما) اضافه شد. محمود نادری مدیر آشیانه شماره 3 هما در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات ورود یک فروند هواپیمای فوکر 100 به ناوگان ایران ایر گفت: این هواپیما جزء هواپیماهای زمین گیر ایران ایر بود و به دلیل نبود ارابه فرود و موتور به مدت 2.5 سال در آشیانه هما زمین‌گیر مانده بود. وی افزود: پس از تامین قطعات از منابع مختلف و خرید ارابه فرود و موتور و تعمیر برخی از قطعات مورد نیاز توسط مهندسین داخلی این هواپیما به خط پروازی برگشت. مدیر آشیانه هما با بیان اینکه دو ارابه فرود برای این هواپیما تهیه شد گفت: یک ارابه فرود را اورهال کردیم و یک ارابه فرود دیگر توسط یکی از شرکت‌های هواپیمایی خریداری شد. نادری با بیان اینکه در حال حاضر تست‌های پروازی فوکر 100 هم انجام اشده است گفت: پروسه اورهال هواپیمای فوکر 100 چیزی حدود چهار ماه زمان برد و در حال حاضر این هواپیما تست‌های پروازی را انجام داده است و منتظر دریافت مجوز از سوی سازمان هواپیمایی کشوری برای ورود به خط پروازی است. نادری ادامه داد: با ورود این فوکر 100، تعداد فوکرهای ناوگان هما به دو فروند رسید. مدیر آشیانه هما درباره اینکه کارخانه سازنده فوکر از سال 2013 ضمانت این هواپیماها را قطع کرده است گفت: فوکرها در ایران استانداردهای بین المللی را دارند و سازمان هواپیمایی کشوری بنا بر استانداردهای بین‌المللی مجوز پرواز به فوکرها داده است. وی تاکید کرد: قابلیت پرواز این فوکرها پنج ساعت است و اجازه فرود در فرودگاه‌های خارجی را دارند چرا که تاییدیه ایمنی برای این فوکرها از سوی سازمان هواپیمایی صادر شده است. نادری در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه آیا هواپیمای زمین‌گیر دیگری هم در دست تعمیر است تا وارد ناوگان هما شود گفت: برای انجام اعمال حج دو فروند ایرباس زمین‌گیر وارد ناوگان خواهند شد و توانسته‌ایم تعمیر و تامین قطعات این دو ایرباس را انجام دهیم. وی با بیان اینکه فوکر 100 اورهال شده 25 سال عمر دارد ادامه داد: قابلیت پرواز هواپیما به عمر قطعات آن بستگی دارد و تا زمانی که قطعات نیاز به تعویض نداشته باشند امکان پرواز برای آن هواپیما وجود دارد. نادر تاکید کرد: موضوع مهم تامین ایمنی هواپیماها است و حفظ ایمنی در اولویت اول ما قرار دارد از سوی دیگر افزایش تعداد ناوگان می‌تواند به مسائل اقتصادی ایرلاین کمک کند. وی افزود: ایران ایر اورهال و تعمیر هواپیماهای سایر شرکت‌های هواپیماهای داخلی از جمله ایران ایر تور، تابان و قشم ایر را انجام می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی: دغدغه زمین را برای مردم از بین می‌بریم

درهفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احداث مسکن و برنامه‌های بازآفرینی شهری در اولویت کار دولت قرار دارد، گفت: مهم‌ترین کاری که وزارت راه و شهرسازی در این رابطه انجام می‌دهد، عرضه زمین است و دغدغه زمین را برای مردم از بین می‌بریم. به گزارش ایلنا، محمد اسلامی در حاشیه مراسم افتتاح ۷۹۸ واحد مسکن مهر در شهر بیرجند، در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح اقدام ملی برای عرضه مسکن شهری گفت: این طرح یکی از طرح‌های مهم و پر اولویت دولت است که وزارت راه و شهرسازی آن را دنبال می کند. وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن در اکثر قریب به اتفاق شهرهایی که نیاز به مسکن در آن‌ها احصا شده و متقاضی برای آن وجود دارد، برنامه‌ریزی کرده است. مهم‌ترین کاری که وزارت راه و شهرسازی در این رابطه انجام می‌دهد، عرضه زمین است. مردم این را بدانند که ما به یاری حق تعالی دغدغه زمین را برای مردم از بین می‌بریم... اسلامی با اشاره به برنامه‌ها برای تولید مسکن در شهرهای مختلف کشور گفت: مشکل اساسی چند کلان شهر هستند که به دلیل تراکم جمعیت و کمبود زمین، بالاجبار طرح‌های توسعه در این شهرها که برای پاسخ به نیاز رویشی طبیعی مردم کلانشهرها طراحی شده را در شهرهای اقماری و یا شهرهای جدید پیرامون آن‌ها پیش‌بینی کردیم. غیر از این کلانشهرها، احداث مسکن در باقی شهرها در خود شهر پیش بینی شده و در این شهرها وزارت راه و شهرسازی زمین عرضه می‌کند. وی افزود: نکته مهم دیگری که برای تولید و عرضه مسکن در دستور کار قرار دارد و اقدام و ابلاغ شده است، بحث تخصیص وام بانکی برای سازندگان است. این عضو کابینه دوازدهم با اشاره به اینکه تسهیلات برای سازندگان پیش‌بینی شده است، گفت: مبلغ این تسهیلات هم برای شهرهای بزرگ و هم شهرهای کوچک افزایش داده شده و هم به فرد و هم به زوج تعلق می‌گیرد. البته این تسهیلات ابتدا به سازنده اعطا می‌شود و سازندگان با در اختیار گرفتن این منابع واحد ها را می سازند. این وام قابل انتقال به خریداران است و خود نقطه قوتی است که هم عرضه کننده و هم خریدار را تقویت می‌کند. وزیر راه و شهرسازی در ادامه به طرح‌های بازآفرینی شهری اشاره کرد و افزود: نکته سومی که وجود دارد که بر آن اهتمام ویژه داریم بحث بازآفرینی شهری و بافت فرسوده است. نسبت به اینکه شهرها فرسوده شود، بیش از این نباید بی‌تفاوت بود. نباید اجازه دهیم که هسته مرکزی شهرها از کیفیت خارج شود و زندگی مردم دچار معضل شود. وی افزود: به همین دلیل بازآفرینی شهری نیز در دستور کار قرار دارد و ودر اولویت است. ۵۰ درصد سود و کارمزد تسهیلات بانکی که به موجب قانون و آیین نامه اجرایی که در دولت تصویب شده، برای بازآفرینی اختصاص داده شده است، توسط دولت پرداخت می‌شود. این مشوقی است که مردم خانه‌های خود را نوسازی کنند.

کاهش یک میلیون نفری مسافران هوایی درسال 97/ دلار؛ متهم ردیف اول

دراین هفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از کاهش ۲۰ درصدی تعداد مسافران هوایی در سال ۹۷ خبر داد و گفت: سال ۹۷ حدود ۴ میلیون ایرانی با هواپیما از کشور خارج شدند. مقصود اسعدی سامانی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره آمار پروازهای داخلی و خارجی در سال گذشته اظهار داشت: در سال ۹۷، از سوی شرکت‌های هواپیمایی داخلی مجموعاً ۲۱۸ هزار و ۹۰۰ پرواز انجام شد که ۱۴ درصد نسبت به سال ۹۶ کمتر است. وی ادامه داد: کل مسافران هوایی در سال گذشته حدود ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود که نسبت به سال ۹۶ معادل ۱۶ درصد کاهش داشته است. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، تعداد پروازهای داخلی در سال ۹۷ را ۱۷۸ هزار و ۷۰۵ سورتی پرواز عنوان و اظهار کرد: این تعداد پرواز نسبت به سال قبل از آن ۱۳ درصد کمتر شده است. وی تعداد مسافران داخلی سفرهای هوایی در سال گذشته را بیش از ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دانست و افزود: این تعداد مسافر نسبت به سال قبل از آن (۹۶)، ۱۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. سعدی سامانی پروازهای بین المللی انجام شده در سال ۹۷ از سوی ایرلاین‌های ایرانی شامل پروازهای خارجی، حج و عتبات را ۳۵ هزار و ۱۹۶ سورتی پرواز اعلام کرد و یادآور شد: این شاخص نسبت به سال ۹۶ بیش از ۱۹ درصد کاهش داشته است. به گفته وی تعداد مسافران هوایی سفرهای خارجی با ایرلاین‌های ایرانی (اعم از سفرهای خارجی، حج و عتبات) در سال گذشته، ۵ میلیون و ۱۲۲ هزار نفر بود که نسبت به سال قبل از آن ۱۹ درصد کمتر است. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: تعداد پروازهای خارجی (غیر از حج و عتبات) در سال ۹۷، ۲۸ هزار و ۶۴۲ سورتی پرواز بود که ۱۹ درصد از سال ۹۶ کمتر است. ضمن اینکه مسافران پروازهای خارجی نیز در سال گذشته بیش از ۴ میلیون نفر بود که نسبت به سال ۹۶، ۲۰ درصد کاهش داشته است. وی ادامه داد: تعداد پروازهای صرفاً حج و عتبات نیز در سال گذشته ۵ هزار و ۹۲۷ سورتی پرواز بود که نسبت به سال ۹۶، ۲۱ درصد کاهش داشته ایم. تعداد مسافران عتبات نیز بیش از یک میلیون و ۲۱ هزار نفر و نسبت به سال ۹۶، ۲۱ درصد کمتر بود.

خسارت ۳۵ هزار میلیارد تومانی سیل امسال به ۱۵۱ هزار واحد مسکونی

درهفته ای که گذشت مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی اعلام کرد سیلاب امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان به ۱۵۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی خسارت وارد کرده است. به گزارش خبرنگار مهر، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی درباره خسارات وارده در اثر حادثه سیلاب فروردین امسال به بخش مسکن و شهرسازی در تعدادی از استان‌ها اعلام کرد، در این حادثه ۷۸ تن کشته و ۳ هزار و ۱۱۴ نفر مصدوم شده اند. بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، ۳۵ هزار میلیارد تومان مجموع خسارات وارده شده (۷ برابر خسارات زلزله سال ۹۶ استان کرمانشاه) بوده و ۵۱ هزار واحد مسکونی نیاز به بازسازی (تعمیری) و ۱۰۰ هزار واحد نیاز به نوسازی مجدد (احداثی) دارند. در حادثه سیلاب امسال، ۲۸ استان از ۳۱ استان، ۲۱۳ شهرستان، ۲۷۳ شهر و ۵ هزار و ۱۸۴ روستا (بر اساس آمار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) درگیر این حادثه بودند که درنتیجه خسارات فراوانی به بخش بزرگی از مناطق شهری و روستایی وارد شد. در گزارش سازمان ملل متحد از حادثه سیلاب امسال ایران، ۱۲ میلیون نفر تحت تأثیر بوده اند، ۳ هزار و ۱۹۲ تن کشته و مصدوم شدند، ۳ میلیون نفر نیازمند انواع امدادرسانی بودند، ۳۷۱ هزار نفر مجبور به ترک منزل خود شدند و ۹۴۳ مرکز درمانی آسیب دید. ضمن اینکه بر اساس اعلام وزارت کشور ۵۸ روستا نیازمند جابه جایی از محل سابق خود هستند.

افزایش ۲۲ درصدی قیمت بلیت قطار بعد از ماه رمضان

دراین هفته معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی از تصویب افزایش متوسط ۲۲ درصدی نرخ بلیت قطارهای مسافری پس از ماه مبارک رمضان در شورای‌ عالی هماهنگی ترابری کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهرام آدم نژاد با اشاره به تصمیمات گرفته شده در قبال نرخ بلیت حمل‌ونقل مسافر ریلی و جاده‌ای اظهار داشت: در نشست شورای‌عالی هماهنگی ترابری کشور، تصمیم به افزایش نرخ بلیت قطارهای مسافری برای بعد از ماه مبارک رمضان گرفته شد که مشمول تعدیل‌های زیادی است. وی افزود: نرخ بلیت قطارهای مسافری به طور متوسط ۲۲ درصد افزایش می‌یابد و البته سعی شد در مسیرهایی که از تقاضای بالایی برخوردار است، متوسط افزایش قیمت رو به پایین باشد. آدم نژاد با اشاره به نرخ بلیت اتوبوس نیز گفت: نرخ بلیت ناوگان اتوبوس ویژه (وی‌آی‌پی) آزاد است و بر اساس عرضه و تقاضا محاسبه می‌شود؛ اما در همین رابطه افزایش نرخ بلیت اتوبوس‌های عادی نیز در هفته جاری در جلسه ستاد تنظیم بازار بررسی می‌شود. معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی گفت: البته زمانی که حرف از آزادسازی زده می‌شود این تصور به وجود می‌آید که هیچ نظارتی بر نرخ‌ها نیست، در دنیا نرخ شناور چارچوبی دارد، اما ما در حوزه حمل‌ونقل هوایی در عرضه و تقاضا مشکل داریم، چون عرضه ما کم و تقاضا زیاد است و بالعکس در حوزه مسافر جاده‌ای عرضه زیاد و تقاضا کم است. وی در خصوص مشکلات فعالان حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای تصریح کرد: در حوزه جاده‌ای همکاران ما در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نهایت تلاش خود را برای رفع مشکلات این بخش انجام می‌دهند اما هزینه‌های نگهداری ناوگان بسیار سنگین شده و باید برای آن فکر اساسی کرد. آدم نژاد با بیان اینکه «به دنبال راهکارهایی برای بهبود وضعیت حمل‌ونقل جاده‌ای هستیم» گفت: مساله کمبود روغن موتور ناوگان سنگین در دست پیگیری قرار دارد و مشکلات برطرف می‌شود اما مشکل اصلی قیمت بالای این محصول است که در دست بررسی قرار دارد.

افزایش ۶۵ درصدی وام ساخت قابل انتقال

درهفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی گفت: در ۱۶ اسفندماه سال گذشته مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش وام ساخت مسکن قابل انتقال به خریدار دریافت شد و این تسهیلات حدوداً ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، محمد اسلامی در خصوص برنامه وزارت راه و شهرسازی برای افزایش وام مسکن، گفت: در این وزارتخانه بر تقویت بخش عرضه مسکن تاکید داریم، تولیدکنندگان و انبوه‌سازان باید تقویت شوند. وی با بیان اینکه وام مسکنی که به فرد و زوجین تعلق می‌گیرد از طریق اختصاص وام به سازنده در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در ۱۶ اسفندماه سال گذشته مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش وام ساخت مسکن دریافت شد و این تسهیلات حدوداً ۶۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. اسلامی با اشاره به اینکه وام ساخت مسکن قابل انتقال به خریداران است و کمک می‌کند تا اثر تورمی ایجاد نشود و عرضه فعال شود تا بتوانیم در آینده شاهد تولید بیشتر مسکن باشیم، ادامه داد: اشخاصی نیز که قصد ساخت مسکن دارند می‌توانند از تسهیلات ساخت مسکن بهره‌مند شوند تا بتوانیم برای خانه دار شدن آنها در مراحل بعدی گام‌های بلندتر و استوار تری برداریم. وزیر راه شهرسازی در خصوص برنامه این وزارتخانه برای افزایش مبلغ تسهیلات خرید مسکن، گفت: تا کنون وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای برای افزایش میزان وام خرید مسکن ندارد.

امکان تست سازه‌های بلند مرتبه در کشور فراهم شد

دراین هفته مدیر آزمایشگاهای پیشرفته زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله با بیان اینکه با راه‌اندازی این آزمایشگاه امکان انجام تست سازه‌ها برای سازه‌های بلند مرتبه در کشور فراهم شده است، گفت: در گذشته این تست‌ها با هزینه ۲۵۰ هزار دلار در امریکا انجام می‌شد. به گزارش ایسنا دکتر مرتضی بسطامی در حاشیه انجام بزرگترین آزمایش تیر به ستون دنیا در جمع خبرنگاران گفت: مجموعه آزمایشگاه‌های پیشرفته زلزله در سالهای اخیر ایجاد شده که به جرات می توان گفت این آزمایشگاه‌ها جزو ۱۲ آزمایشگاه بزرگ مهندسی زلزله دنیا است. وی با بیان اینکه این آزمایشگاه در غرب آسیا و خاورمیانه جزو اولین آزمایشگاه پیشرفته زلزله است، اظهار کرد: این آزمایشگاه‌ه در سال گذشته به بهره‌برداری رسید. وی با اشاره به آزمایش انجام شده در این آزمایشگاه، گفت: تست امروز یکی از تست‌های اتصال یکی از برج‌های تهران با ارتفاع ١٢٧متر و در مساحت ١۵٢ هزار متر مربع مربوط به مجتمع ایرانشهر است. بسطامی گفت: با توجه به بحث مقاومت در برابر زلزله و ریسک مخاطرات در تهران که ریسک بالایی برای آن متصور هستیم، نیازمند ضوابط و معیارهای فنی برای سازه‌ها هستیم که طبق استانداردها عملاً جوابگو باشد. وی افزود: از آنجایی که این پروژه در ابعاد بزرگ و فراتر از یک سازه معمولی است، طبق آیین‌نامه‌ها این سازه‌ها ملزم به انجام تست‌هایی هستند و این در حالی است که تا کنون در کشور امکان انجام چنین تست‌هایی را نداشتیم، به همین علت یا انجام نمی‌شد یا در موارد خاص به کشورهای دیگر با هزینه‌های بالا ارسال می‌شد. مدیر آزمایشگاه‌های پیشرفته پژوهشگاه زلزله با بیان اینکه این تست‌ها در کشورهای آمریکایی و اروپایی انجام می‌شود، گفت: هزینه این تست‌ها ۲۵۰ هزار دلار است که خوشبختانه این تست‌ها با کمتر از یک دهم کشورهای خارجی، در این آزمایشگاه انجام می‌شود. وی با بیان اینکه این تست‌ها از دو جنبه برای ما مهم است، اظهار کرد: ایجاد ظرفیت و دانش فنی انجام این تست یکی از این جنبه‌ها است و جامعه مهندسی در پروژه‌های مهم می‌توانند از خدمات این آزمایشگاه بهره‌مند شوند، ضمن آنکه مانع خروج ارز می‌شود. وی با تاکید بر اینکه تمام تجهیزات مورد استفاده در این آزمایشگاه در کشور تولید شده است، یادآور شد: در راه‌اندازی این آزمایشگاه قویترین متخصصان پژوهشگاه زلزله مشارکت داشته‌اند و طراحی و ساخت دیوار عکس‌العمل و کف ضخیم با مشخصات خاص از جمله دستاوردهای این محققان است. سطامی ادامه داد: این آزمایشگاه بر اساس آخرین استانداردهای ژاپن و آمریکا و اروپا ساخته شده است.
انتهای پیام /

کدخبر:0221

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar