۱۵:۰۹ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - 28 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۷۷
با سرمایه‌گذاری 2.5 میلیارد یورویی در ابر پروژه ترمینال ایرانشهر؛
مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) بابیان اینکه برای تبدیل فرودگاه امام خمینی به قطب اول حمل‌ونقل و قطب دوم مسافری اقدامات خوبی در چند سال اخیر شکل‌گرفته است گفت: با توجه به ماده ۱۶۶ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کل کشور مقرر شد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تبدیل به شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) باقابلیت تبدیل‌شدن به قطب اول حمل‌ونقل و بار و قطب دوم حمل‌ونقل مسافری منطقه شود.

علی رستمی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: برای این منظور طرح جامعی آماده و به تصویب دولت رسیده و در این خصوص مشاوران خارجی نیز انتخاب‌شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم برای ارتقای کیفیت و کمیت فرودگاه امام خمینی احداث ترمینال ایرانشهر است. گفت: ترمینال ایران‌شهر یک پروژه مهم در صنعت فرودگاهی کشور است که در چندین فاز در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ساخته خواهد شد.

رستمی گفت: طرح جامع این پروژه 30 ساله خواهد بود فاز نخست این ترمینال که در سال ٢٠٢۵ با مساحت ۴١٠ هزار مترمربع به بهره‌برداری می رسد ظرفیت اعزام و پذیرش ٢۵ میلیون مسافر در سال را دارد و در سال ٢٠۴۶ این ترمینال با مساحت ۶۵۵ هزار مترمربع به ظرفیت نهایی خود یعنی اعزام و پذیرش سالانه 100 تا 120 میلیون مسافر خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه مطالعات احداث ترمینال شروع‌شده و در دو مقطع ایده و طراحی مسابقه نیز برگزارشده است. گفت: پس از انجام فراخوان عمومی در سال ٩۶ و دریافت ایده‌های مردم، ۶ ایده برتر انتخاب شد و در ادامه مسابقه طراحی این ترمینال به‌صورت بین‌المللی برگزار شد. هم‌اکنون ۴ شرکت بین‌المللی ایده‌های خود را برای طراحی ترمینال ایران‌شهر اعلام کرده‌اند که پس از بررسی توسط هیئت‌داوران مسابقه، طرح نهایی انتخاب خواهد شد.

رستمی گفت: این پروژه نیازمند سرمایه‌گذاری 2.5 میلیارد یورویی است که در این خصوص به دنبال سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی هستیم.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه عایدی سرمایه‌گذاران از این پروژه کاملاً شفاف و ارزنده است گفت: سرمایه‌گذاران می‌تواند از درآمد حاصله از مسافر، غرفه، نشست‌وبرخاست هواپیماها بازگشت سرمایه مطلوبی داشته باشند.

وی گفت: ترمینال ایرانشهر در ضلع جنوبی فرودگاه امام خمینی ساخته و ظرفیت آن در آینده نزدیک 90 میلیون و در فاز نهایی 120 میلیون نفر خواهد بود.

رستمی در ادامه با ابر پروژه خواندن ترمینال ایرانشهر گفت: این ترمینال نسبت به ترمینال سلام که ظرفیت 5 میلیون نفری دارد یک ابر پروژه محسوب می‌شود. اگرچه ما در ترمینال سلام نیز از بهترین فنّاوری‌ها بهره بردیم و توانسته‌ایم با توانایی مهندسان ایران بومی‌سازی مطلوبی در این پروژه داشته باشیم. این ترمینال نمونه یک ترمینال کاملاً هوشمند بوده و مسافر باوجوداین تکنولوژی‌ها به آرامش خواهد رسید.

رستمی درنهایت‌ با اعلام این خبر که این ترمینال در هفته آخر خردادماه امسال افتتاح خواهد رسید. گفت: این ترمینال نمونه بارز مهندسی با اتکا با توانمندی داخلی است.

انتهای پیام /

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar