۱۲:۲۰ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - 29 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۸۱
مشاور کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران در گفتگو با «صما»:
مشاور کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران گفت: در سال 97 موضوع اعطای گواهی صلاحیت به شرکت های فعال در حوزه نما مطرح شد و با توجه به اینکه نمای ساختمان فرایندی جدا از طراحی معماری نیست، از شکل گیری این بدعت در شورای اسلامی شهر تهران جلوگیری کردیم

مشاور کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران گفت: در سال 97 موضوع اعطای گواهی صلاحیت به شرکت های فعال در حوزه نما مطرح شد و با توجه به اینکه نمای ساختمان فرایندی جدا از طراحی معماری نیست، از شکل گیری این بدعت در شورای اسلامی شهر تهران جلوگیری کردیم.

مهرداد زواره محمدی در گفتگو با صما با بیان این مطلب، افزود: اگر یک معمار به درستی تجربه و تحصیل کرده باشد و اخلاق حرفه ای را در دستور کار قرار دهد، بعید می دانم مقوله نما را از طراحی ساختمان جدا بداند. قطعا کسی که چنین نظری داشته باشد باید به تخصص و فرایند حرفه ای که طی کرده، شک کند.

وی افزود: در همه جای دنیا از مجموع موضوعاتی نظیر شهرسازی، ترافیک، منظر، فرهنگ و ... ایده ای در ذهن طراح ساختمان شکل می گیرد و به ظهور می رسد که نما، محوطه، بام، طراحی داخلی، جزییات اجرایی و به طور کلی تمامی عناصر را شامل می شود؛ بنابراین نه تنها نما بلکه بخش های دیگر را هم نمی توان از طراحی تفکیک کرد.

مشاور کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه طراحی نما جدا از طراحی معماری ساختمان مشکلات عدیده ای به وجود می آورد، اظهار داشت: نما مانند لباسی زیبا بر تن ساختمان است اما اشتباهاتی مانند جدا کردن نما از طراحی ساختمان ضمن اینکه بر هویت و زیبایی ساختمان تاثیر می گذارد، بلکه باعث فرو ریختن نمای ساختمان و تلفات جانی در زلزله ها می شود.

زواره محمدی خاطر نشان کرد: می توان با استفاده از مصالح و تکنولوژی های جدید معماری منطبق بر فرهنگ و ارزش های خودمان ایجاد کنیم. تصور کنید به جای مصالح آجری از یک ورق پلی کربنات نازک استفاده کنیم. در این صورت هم زیباتر خواهد بود و هم در زلزله ها حوادث کاهش می یابد. ضمن اینکه در این صورت منابع معدنی کمتری را هم به کار می گیریم.

انتهای حبر /

کدخبر:0226

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar