۱۲:۳۰ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - 29 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۸۲
معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه وشهرسازی قم:
معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: قیمت یک مترمربع آپارتمان در اردیبهشت سال گذشته در استان قم ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان بود که در سال جدید به ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده و این یعنی قیمت آپارتمان میانگین ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

داود طلوعی با اشاره به افزایش تقاضای مصرفی، واسطه‌گری و سوداگرانه بازار مسکن تصریح کرد: هم‌زمان با کاهش تقاضای مصرفی، قدرت خرید مردم نیز به شدت کاهش‌ یافته است اما نوسانات ارزی و افزایش چند برابری مصالح ساختمانی نیز به افزایش قیمت مسکن افزوده است.

طلوعی با بیان اینکه صنعت ساختمان همزمان با تورم عمومی جامعه افزایش می‌یابد خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران برای حفظ ارزش پول خود به بازار ارز، سهام، طلا و املاک هجوم آورده و به‌ این‌ ترتیب شوک‌های کلان اقتصادی سبب جهش بازار مسکن می‌شود.

50 درصد ساختمان‌های قم در بافت فرسوده است

وی با اشاره به اینکه آمار ارائه‌ شده در سرشماری نفوس و مسکن به‌جای کیفیت از کمیت بیشتری برخوردار است عنوان کرد: طول عمر هر ساختمان با بافت مناطق فرسوده تخمین زده می‌شود که بر این اساس بیش از 50 درصد ساختمان‌های استان قم را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم با تأکید بر بحث افزایش واحدهای خالی از سکنه در سرشماری سال 95 ادامه داد: از سال 90 تا 95 تعداد واحدهای خالی در استان بالغ‌ بر 80 درصد افزایش داشته است. به‌طوری‌ که در سال 90 تعداد 26 هزار و 690 واحد و در سال 95 تعداد 45 هزار و 665 واحد خالی در استان وجود داشته است.

وی با بیان اینکه علت خالی ماندن واحدهای لوکس به ساختار جمعیتی مربوط می‌شود عنوان کرد: بسیاری از افراد واحدهای خریده شده را نگه نمی‌دارند و بلافاصله پس از خرید آپارتمان، اقدام به فروش آن با قیمت بالاتری می‌کنند و همین امر سبب افزایش بی‌رویه قیمت مسکن شده است.

نبود قوانین مناسب در کنترل قیمت‌ها

وی با تأکید بر تعیین قیمت با توجه به افزایش قیمت‌ها در بازار ارز و مسکن عنوان کرد: به دلیل عدم‌ حمایت قانون‌ مدنی از تعیین قیمت میان خریدار و فروشنده به نظر باید سایتی طراحی شود تا بتواند نقش تعیین قیمت‌های دامنه‌دار و کنترل قیمت را در بحث خرید و فروش مسکن داشته باشد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به افزایش سایت‌های دارای اطلاعات غلط که به‌تازگی مورد اعتماد افراد جامعه قرار گرفته‌اند افزود: سرمایه‌گذاران برای حفظ سرمایه خود، سعی دارند که پول نقد را به کالا تبدیل کنند تا از فروش آن مطمئن شوند.

طلوعی توضیح داد: گاهی قیمت گذاری ها تاثیر روانی دارد و قیمت ها را بالا می برد، باید دسترسی به سایت های معامله شده وجود داشته باشد و یا مرجع را تغییر دهیم و نگذاریم سایت هایی مورد اعتماد مردم باشد که اطلاعات غلط می دهند.

وی با بیان اینکه تورم عمومی در داخل کشور کمتر از تورم وارداتی نیست بیان کرد: هر چند بسیاری از مصالح ساخت‌ و ساز در کشور وجود دارد اما افزایش قیمت مصالح در داخل کمتر از افزایش قیمت برخی مصالح در خارج از کشور نبوده است.

احتمال رکود مسکن

طلوعی با اشاره به موارد اثرگذار بر بازار عمده ازجمله بحث تسهیلات مسکن، نرخ تورم جامعه و افزایش ارز خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی کارشناسان در صورت کنترل شدن بازار ارز، احتمال جهش در جهت قیمت مسکن کاهش‌یافته و احتمال رکود قیمت مسکن افزایش می‌یابد.

لزوم ایجاد سامانه رصد و کنترل قیمت مسکن و اجاره‌بها

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان قم با تأکید بر لزوم ایجاد سامانه‌ای برای رصد و کنترل قیمت مسکن و اجاره‌بها خاطرنشان کرد: در صورتی‌ که بتوانیم ثبات قیمت را در مورد مسکن داشته باشیم و تعداد عرضه را به حدنصاب برسانیم قطعاً با کاهش قیمت روبه‌‌رو می‌شویم.

وی با اشاره به ارائه طرح‌های افزایش مدت اجاره‌نشینی که ناتمام مانده است افزود: اجاره‌بها با توجه به درصدی از ارزش ملک تعیین می‌شود، بنابراین قیمت رهن باید برای مالک دربردارنده هزینه‌های پوششی باشد که این امر باید از طریق اصناف مربوطه به شکل جدی پیگیری شود و قیمت‌ها بر اساس قوانین کنترل شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar