۱۴:۲۹ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - 29 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۸۶
فعالان بخش خصوصی در گفت‎وگو با «صما»:
درپی شرایط دشوار و سختی که از سال گذشته با شروع تحریم‎ها بر بخش تولید و اقتصاد کشور حاکم شده است، صنعتگران با شرایط پیچیده ای دست و پنجه نرم می کنند. در این شرایط علیرغم اینکه برخی از شرکت ها از دور فعالیت خارج شدند، اما برخی دیگر توانسته اند از فرصت های ایجاد شده در این مسیر برای پیشرفت و توسعه فعالیت های خود استفاده کنند.

فرصت استفاده از توانمندی شرکت های ایرانی فراهم شده است

در همین رابطه مدیرعامل شرکت سازه گستر مدحت، طراح و تولید کننده قالب های بتنی، گفت: چندین سال است که در صنعت ما به واسطه تحریم ها مشکلاتی وجود دارد و افرادی که در این صنعت فعالیت می کنند، در حوزه صادرات و واردات با مشکل مواجهند.

علی مدحت با بیان این مطلب افزود: البته در کنار این مشکلات فرصت هایی نیز برای شرکت ما فراهم شده و اتفاقا از سال گذشته که تحریم ها شروع شد، با خروج شرکت های اروپایی و خارجی از کشور ما، فرصت بسیار خوبی فراهم شده که شرکت های عمرانی داخلی تنها از توانمندی و ظرفیت شرکت های ایرانی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه شرکت های ایرانی مطابق با استانداردهای اروپایی و بین المللی محصولات خود را ارائه می کنند، ادامه داد: بر این اساس اکنون فرصت خوبی برای ما فراهم شده که باخروج رقبای خارجی از ایران بتوانیم بهتر به کار خود ادامه دهیم.

مدحت افزود: ما از سال های پیش در زمینه تحقیق و توسعه و تولید محصولات جدید کار کرده ایم و هم اکنون شرکت های عمرانی داخلی از شرکت های ایرانی خریداری می کنند و اختلاف قیمت محصولات ایرانی با محصولات خارجی در این بخش بسیار موثر بوده است.

وی تاکید کرد: اگر شرکت های ایرانی خود را با استانداردهای اروپایی وفق دهند، فرصت خوبی به جهت صادرات برای آنها فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت سازه گستر مدحت یادآور شد: بر این اساس هم اکنون فرصت خوبی برای صادرات محصولات ما به کشورهای افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان، قزاقستان و عراق فراهم شده و در حزوه صادرات به این کشورها به خوبی فعالیت می کنیم.

عدم اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار

در همین حال مدیرعامل کارخانه آجر نماچین تولیدکننده انواع آجر نما با اشاره به مشکلات بخش تولید در طی چهار دهه اخیر گفت: متاسفانه قوانین مربوط به این حوزه ازجمله قانون بهبود فضای کسب و کار رعایت نشده و در رسانه ها نیز همواره اعلام شده که دولتمردان آنطور که باید از بخش تولید حمایت و به این حوزه کمک نکرده اند و نابسامانی ها در حوزه تولید مشهود است.

رضا چینی در گفت وگو با «صما» ادامه داد: از آنجایی که تحریم ها با جهش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی کشور همزمان اتفاق افتاد؛ یک نابسامانی در بازار مصرف کننده ایجاد کرد و مردم نمی دانند باید به چه شکل حرکت کنند.

وی افزود: انتظار این است که دولت به نحوی وضعیت اقتصاد مملکت را اداره کند که مردم بتوانند برنامه ریزی بلندمدتی را برای ده ساله آینده خود انجام دهند. اما متاسفانه امروز برنامه ها به قدری نوسان دارد که مردم و تولیدکنندگان حتی برای هفته آینده خود نمی توانند برنامه ریزی کنند.

چینی ادامه داد: این نابسامانی ها بخش های تولید را رنج می دهد و منجر به تصمیم گیری هایی مانند اجرای طرح مسکن مهر می شود که زمانی تصمیم گیری شد تا سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور بسازند و امروز این تعداد به 60 هزار واحد در سال رسیده است.

بحران ناشی از نوسانات قیمتی در بازار

وی با اشاره به وضعیت بحرانی ناشی از نوسانات قیمتی در بازار گفت: یک روز بازار بسیار خوبی داریم و مردم گرایش بسیار خوبی به خرید دارند و چند روز بعد وضعیت به طور کامل برعکس می شود.

وی افزود: در حالی که در همه جای دنیا نوسانات حداقلی در بازار و عرضه و تقاضا وجود دارد، ما در بخش عرضه و تقاضا ناگهان با افزایش هزار درصدی تقاضا مواجه می شویم و تا به فکر ایجاد خطوط و روش های جدید برای توسعه تولید می افتیم، ناگهان با افت شدید تقاضا و رکود بازار رو به رو می شویم.

این تولیدکننده با انتقاد از سیستم بانکی ادامه داد: متاسفانه تسهیلات و درصد سود بانکی نیز تغییر پدا نکرده و به غیر از گروه خاصی که رانت ها استفاده می کنند، هنوز هم برخی افراد هستند که دلار 1200 تومانی گرفته اند و به سیستم برنمی گردانند و همچنان از بانکها پول می گیرند و این در حالی است که بقیه صنایع وضع و حال روز خوبی ندارند.

وی درخصوص راهکار برون رفت از این شرایط گفت: شرط اصلی به امنیت اقتصادی بر می گردد. اگر وضعیت اقتصادی ثبات پیدا کند، قطعا راهکارهای بعدی را نیز پیدا خواهیم کرد. منتهی این نابسامانی اقتصادی علاوه بر مشکلاتی که به وجود آورده، اخلاقیات جامعه را به هم ریخته که جبران ناپذیر است.

چینی افزود: در شرایط فعلی هرکسی و حتی دولت به فکر این است که گلیم خود را از آّب بیرون بکشد؛ این در حالی است که دولت باید به فکر توده مردم باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم به ثبات اقتصادی برسیم، امکان بهبود شرایط وجود دارد، اما نگرانی ما از وضعیت اخلاقی است که در جامعه نابسامانی ایجاد کرده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar