۱۱:۰۲ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - 30 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۹۰
مدیران ادرات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بوشهر، فارس و ایلام در گفت‌وگو با «صما»:
صما- سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نقش بسیار تعیین‌کننده و مهمی در مدیریت بحران ایفا می‌کند. این سازمان در سیل اخیر نیز با اقدامات مؤثر و به‌موقع خود مانع شدت یافتن بحران و بروز خسارات بیشتر به راه‌ها و ابنیه کشور شد. سرعت عمل مناسب سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای تأمین ایمنی راه‌ها و برطرف کردن مخاطرات تهدیدکننده در هنگام بروز این بلای طبیعی، عملکردی قابل‌قبول را بر جای گذاشت. به‌ویژه اینکه برای تحقق چنین هدف مهمی با محدودیت‌هایی نیز دست‌به‌گریبان بود. در این رابطه مدیران کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان‌های بوشهر، فارس و ایلام توضیحاتی را ارائه کردند.

امدادرسانی سریع راهداری بوشهر در سیل خوزستان و لرستان

حمیدرضا علم، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بوشهر که بر این باور است درمجموع عملکرد اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در سیل استان خوزستان و لرستان خوب و سریع بود، گفت: نیروهای این اداره کل توانستند در حداقل زمان راه را بازکرده و پل‌ها را روی خرپاها سوار کنند.

وی درعین‌حال به اقدام بسیار خوب استان لرستان در تأمین به‌موقع سوخت ماشین‌آلات اشاره کرد و یادآور شد: در تمام مدت بازگشایی راه‌ها و امدادرسانی، هیچ‌وقت سوخت‌رسانی به ماشین‌آلات راهداری که 24 ساعته کار می‌کردند، قطع نشد که این مسئله ناشی از داشتن برنامه‌ای منسجم بود؛ زیرا اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بوشهر، مامور امداد به چندین استان بود.

علم که بر این باور است بار نخست به دلیل حجم بسیار زیاد خرابی‌ها، یکسری ناهماهنگی‌ها در حوزه مدیریت بحران وجود داشت، افزود: با این حال در حداقل زمان انسجام لازم شکل گرفت و توانستند خیلی خوب اوضاع را مدیریت کنند؛ در این راستا در صورت وقوع بحران‌های بعدی در حوزه برون‌شهری فقط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای حق تصمیم‌گیری دارد و دستگاه‌های دیگر باید بر اساس نظر تخصصی حوزه راهداری عمل کنند.

وی بابیان اینکه این حادثه کارگاهی تخصصی و تجربی برای سازمان راهداری به شمار می‌رود که نمایانگر نقاط ضعف و قوت آن در زمان بحران بود، تصریح کرد: باید نقاط ضعفمان را تقویت کنیم تا در بحران‌های بعدی عملکرد بسیار بهتری داشته باشیم.

تثبیت بیش از ۶۰۰ پل فارس در دو سال گذشته در راستای مدیریت بحران

همچنین علیرضا سیاه‌پور، مدیرکل راهداری و حمل‌‌ونقل جاده‌‌ای استان فارس با اشاره به سیل سال 95 فارس که تقریباً 40 درصد استان را به‌واسطه بارندگی بیش از 140 میلی‌متری در سه شبانه‌روز گرفتار کرده بود، گفت: این سیل تجربه‌ای شده بود تا در بارندگی‌ها و بحران سیل فروردین ۹۸ با مدیریتی بهتر، شاهد حداقل تخریب باشیم.

وی بابیان اینکه با توجه به پیش‌‌بینی‌‌ها و اطلاع‌‌رسانی‌های سازمان هواشناسی، پیش از شروع سال آمادگی اولیه برای مقابله با حوادث احتمالی را داشته‌اند، افزود: از مهرماه، راهداری زمستانی را شروع کردیم و سرکشی‌های مداوم و روزانه انجام می‌دادیم همچنین پاک‌سازی پل‌ها، دریواسیون و کنترل مقاطع ریزشی و رانشی، کنترل آب‌نماها و حضور پررنگ و شبانه‌روزی از پیش تعیین‌شده نیروها از اقدامات مؤثر در مدیریت سیل، تخریب حداقلی و نداشتن تلفات انسانی درراه‌های برون‌شهری بود.

سیاه‌پور بابیان اینکه در نقاط آب‌گرفته اجازه تردد به کاربران جاده‌ داده نشد، تصریح کرد: اگر در نقطه‌ای شدت آب زیاد بود و پلی کشش عبور آب را نداشت، به صورت لحظه‌ای امکان برقراری ارتباط با سامانه ۱۴۱ وجود داشت تا بتوان به سرعت انسدادهای مقطعی را برای جلوگیری از هرگونه مشکل برای کاربران جاده‌ای، ایجاد کرد.

مدیرکل راهداری و حمل‌‌ونقل جاده‌‌ای استان فارس با بیان اینکه در دو سال گذشته بیش از ۶۰۰ پل را تثبیت کرده‌اند، گفت: بی‌شک اگر این کار انجام نمیشد بیش از ۴۰ تا ۸۰ پل تخریب می‌شدند، اما با اقدامات انجام شده آسیب به پل‌ها کاهش یافت.

رژیم آبی فارس در پاییز پاکسازی و اصلاح شد

سیاه‌پور با بیان اینکه در مقاطعی شانه‌های راه دچار آب‌بردگی و قسمتی از رویه و جسم راه نیز تخریب شدند، یادآور شد: با این حال نیروهای راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای فارس با حضور شبانه‌روزی اجازه ندادند مشکلی در تردد کاربران جاده‌ای ایجاد شود.

سیاه‌‌پور همچنین اظهارداشت: نیروهای راهداری استان از ابتدای پاییز اقدام به پاکسازی و اصلاح رژیم آبی بالادست و پایین‌دست کردند که در گذشته به هم خورده بود و اطمینان یافتند که ابنیه فنی حداقل مشکلات را در آینده داشته باشد.

وی که برای مدیریت بحران سیل فارس نمره ۱۰۰ را لحاظ کرد، خاطرنشان شد: تمام تبعات ناشی از سیل را در حداقل زمان برطرف کردیم و در حوزه پیشگیری پیش‌‌نیازهای بحران اندیشیده شده بود و در این راستا جلساتی برگزار شد و همه همکاران و استاندار از لحظه وقوع سیل در محل حضور داشتند.

اورهال کردن ماشین‌آلات راهداری ایلام پیش از وقوع سیل

نورا... دلخواه، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده ای استان ایلام نیز با تاکید بر اینکه باید مدیریت بحران به موقع وارد عمل شود و هشدارهای لازم را بدهد، اظهارداشت: با وجود اینکه استان ایلام بیشترین میزان بارش را داشت، توانست بحران را به خوبی مدیریت کند زیرا پیش از وقوع سیل ماشین‌آلات راهداری را اورهال (overhaul) کرده بودیم و 320 پرسنل استان نیز آمادهباش بودند و مرخصی همه نیروها نیز لغو شده بود.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان ایلام، شبانه روزی کردن گشت های راهداری، برگشت دادن پرسنل از مرخصی، تقسیم کار و تفکیک وظایف دسته ها را از دیگر اقداماتی بیان کرد که نتیجه برگزاری جلسات متعدد پیش و حین بحران در استان بودند.

دلخواه همچنین با بیان اینکه هم اکنون کار نصب پل خرپایی ویژه برای برقراری ارتباط استان های ایلام با لرستان در حال انجام است، اظهار امیدواری کرد: تا 21 روز آینده (اواخر اردیبهشت) ارتباط استان ایلام با لرستان و خوزستان از طریق دره شهر برقرار شود.

دلخواه با بیان اینکه دبی عبوری از پل های ایلام دو برابر دبی لرستان بود، افزود: با این حال همه روستاهای مسیر سیلاب با کمک کامیون های راهداری به سرعت تخلیه شدند و سریع ترین مسیرهای جایگزین را تعریف کردیم که با این اقدام هیچ گونه تلفات جانی نداشتیم.

تجهیزات کنونی پاسخگوی بحران‌های بزرگ نیست

اما یکی از مهمترین محدودیت‌های ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تجهیزات و ماشین‌آلات راهداری است. در این زمینه مدیرکل راهداری و حمل‌‌ونقل جاده‌‌ای استان فارس با اظهار اینکه تجهیزات ما برای بحران‌های سنگین اصلا پاسخگو نیست، یادآور شد: در سیل لرستان فقط همت و پشتکار همکاران و مردم بود که توانست تبعات سیل را کاهش دهد.

سیاه‌پور با بیان اینکه عمر همه ناوگان‌ بیش از 15 سال و نمک‌پاش‌ها زیر 7 سال است، تاکید کرد: این مسئله چالشی برای آینده است به خصوص اینکه اگر در زمستان‌های پیش رو دما کمتر و برف‌ها بیشتر شود.

تجهیزات و ماشین آلات راهداری از رده خارج هستند

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان ایلام نیز به مشکل قدیمی بودن تجهیزات و ماشین آلات راهداری اشاره کرد و گفت: ماشین آلات راهداری اسقاطی هستند حتی بولدوزرها باید از رده خارج شوند، اما به دلیل محدودیت های اعتباری نتوانسته ایم به موقع تجهیزات و ماشین آلات به روز را جایگزین تجهیزات کنونی استان کنیم؛ بنابراین از امکانات موجود استفاده کرده و موفق به اورهال کردن آنها شدیم.

وی در تکمیل توضیح خود با بیان اینکه بخش خصوصی می تواند در مواقع نیاز به کمک دستگاه حاکمیتی بیاید، تصریح کرد: اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان پیش از وقوع بحران قراردادی با بخش خصوصی منعقد کرده بود تا هنگام بحران از ماشین آلات آنها استفاده کنند، بدین ترتیب نیمی از ماشین-آلاتی که در سیل اخیر به کار گرفته شد، متعلق به بخش خصوصی بودند.

دلخواه همچنین با بیان اینکه راهداری زمستانی نیازمند تجهیزات خاصی است، توضیح داد: این تجهیزات فقط در اختیار سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای است و گاهی اوقات از گریدر و لودر بخش خصوصی استفاده می کنیم، اما برای اینکه بتوانیم این بحران را بهتر مدیریت کنیم باید به سمت ساماندهی نیروها برویم زیرا بیشتر نیروها حجمی هستند و قرارداد و ثبات استخدامی ندارند؛ بنابراین باید ابتدا ثبات استخدامی داشته باشند تا بتوانیم پرسنل تخصصی تربیت کنیم.

وی با بیان اینکه نقش سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای بیشتر از مدیریت بحران استان است، اذعان کرد: بدین ترتیب 20 درصد امکانات راهداری صرف نقاطی شد که در حوزه کاری ما نبود.

باید ماشین‌آلات راهداری نوسازی شوند

همچنین مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بوشهر با یادآوری اینکه محورها و اقدامات بین ادارت کل راهداری با هدف جلوگیری از تداخل کاری، تقسیم شده بود، گفت: این مسئله در کنار حضور تیم‌هایی از سازمان مرکزی در محل، موجب پیشروی بهتر امدادرسانی شد البته علاوه بر این مسائل باید نگاه ویژه‌ای نیز به ادارات کل راهداری شود.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بوشهر در این راستا با اشاره به قدیمی و از کارافتاده شدن برخی از ماشین‌آلات حوزه راهداری، افزود: باید برای امدادرسانی بهتر و باکیفیت‌تر، ماشین‌آلات حوزه راهسازی نوسازی شوند که در این راستا اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بوشهر در سال گذشته اقدام به نوسازی ناوگان خود کرد که این دستگاه‌ها برای نخستین بار در لرستان استفاده شدند.

علم، داشتن ماشین‌آلات به‌روز، نیروی تخصصی و نقش موثر در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با مسائل پیش آمده را از شاخص‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قدرتمند بیان کرد و افزود: برای نمونه در سیل استان لرستان، سازمان راهداری نقش بسیار چشمگیری در تصمیم‌گیری‌ها و سرعت بخشیدن به خدمات‌رسانی به سیل‌زده‌ها ایفا کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar