۱۱:۳۲ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - 30 May 2019
کد خبر: ۵۲۹۹۲
دبیر شورای گروه معماری جامعه مهندسان مشاور در گفتگو با «صما»
دبیر شورای گروه معماری جامعه مهندسان مشاور گفت: چنانچه بعد از انجام محاسبات توسط مهندس سازه، طراحی و اجرای نما صورت بگیرد، مقاومت و ایستایی ساختمان دچار مشکلات عدیده خواهد شد.

وی گفت: نمای ساختمان بخش جدایی ناپذیر کالبد است و فضای داخلی و خارجی را نمی توان از هم جدا کرد.

بابک شکوفی در گفتگو با خبرنگار صما با بیان این مطلب که نمای ساختمان باید با فضای داخلی ارتباط داشته باشد، افزود: نمی توان ساختمان را طراحی کرد و نما را مانند یک ماسک روی آن قرار داد؛ ضمن اینکه مهندس سازه در زمان محاسبات باید به نوع نمای ساختمان هم واقف باشد. در غیر این صورت چنانچه بعد از انجام محاسبات توسط مهندس سازه، طراحی و اجرای نما صورت بگیرد، مقاومت و ایستایی ساختمان دچار مشکلات عدیده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در طراحی ها باید شرایط اقلیمی در نظر گرفته شود و طراحی متناسب با اقلیم انجام شود. اظهار داشت: برای استقبال سازندگان از نماهای با هویت شهرداری باید از سیاست های تشویقی استفاده کند. به طور مثال در ازای استفاده از مصالح و طراح های قابل قبول تخفیفاتی در عوارض برای سازندگان اعمال کند. علاوه بر این برای ترویج فرهنگ نمای با هویت نهاد های مسئول باید الگو سازی را در دستور کار قرار دهند.

دبیر شورای گروه معماری جامعه مهندسان مشاور با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی در زمینه آموزش طراحان وظیفه اصلی را عهده دار است، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی در راستای رسالت خود باید وقت بیشتری را به آموزش مهندئسان اختصاص دهد.

وی با بیان اینکه تا چند سال پیش هیچ گونه نظارتی در بخش نما انجام نمی شد اما چند سالی است کمیته های نما کارشان را شروع کرده اند، افزود: اگر چه به دلیل نبود رویه ثابت، تا حدودی سلیقه در این کمیته ها دخیل شده اما به طور کلی دستاورد های خوبی به همراه داشته است. قطعا باید سطح تخصصی اعضا بالا برود و ضوابط مدون شکل بگیرد.

گفتنی است در بهمن‌ماه سال گذشته در جریان برگزاری «همایش نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی»  با همکاری مجتمع رسانه ای ساختمان و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، از کمپین «نما، هویت شهر ما» توسط پیروز حناچی شهردار تهران رونمایی شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar