۱۳:۲۶ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - 01 June 2019
کد خبر: ۵۲۹۹۹
جوابیه رئیس نظام‎مهندسی خراسان شمالی به شهردار بجنورد در گفتگو با «صما»:
رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی درپاسخ به اظهارنظر اخیر شهردار بجنورد درخصوص اینکه سازمان نظام مهندسی 10 برابر شهرداری از مالکان پول دریافت می کند، گفت: شهردار بجنورد در جریان امورات نیست و اگر فردی می‌خواهد درمورد مجموعه دیگری صحبت کند، بهتر است ابتدا مطالعه کند، بعد درباره آن صحبت کند.

علیاکبر رمضانی در گفتگو با «صما» با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی به هیچ‌وجه پولی از مردم نمی‌گیرد، گفت: این مهندسان هستند که حق‌الزحمه خود را براساس تعرفه ابلاغی از کارفرمایان می‌گیرند و سازمان از محل درآمد مهندسان، درصدی را دریافت می‌کند.

وی افزود: پولی که نظام مهندسی از مردم می‌گیرد، از جنس حق‌الزحمه است و شهرداری نیز عوارض می‌گیرد که جنس این دو با هم فرق دارد و این باید شفاف‌سازی شود.

رمضانی یادآور شد: تعرفه‌ای که برای خدمات مهندسی وضع می شود، حق‌الزحمه مهندسان است که مهندسان به ازای ارائه خدمات مهندسی به پروژه کارفرما، با توجه به تخصص و صلاحیت خود، دریافت می‎کنند و از این محل درصدی هم به نظام مهندسی پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: اظهارنظر شهردار بجنورد درباره اینکه سازمان نظام مهندسی 10 برابر شهرداری از مالکان پول دریافت می‏کند، به دلیل ناآگاهی از ضوابط و فرآیندهای ارائه خدمات مهندسی است. چون تصور می‌شود پولی که کارفرما پرداخت می‌کند به نظام مهندسی تخصیص می‌یابد؛ اما درواقع متعلق به ناظر است که به حساب سازمان واریز میشود و سازمان در مراحل مختلف متناسب با پیشرفت ساختمان به مهندس پرداخت می کند.

رمضانی با بیان اینکه در گذشته که کارفرمایان پول ناظران را مستقیما به حساب آنها می‌ریختند، نحوه پرداخت حقالزحمه مهندسان فرق داشت، تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی یک نهاد غیرحرفه‌ای و خودگردان است که از محل درآمد مهندسان، امورات اداری و آموزشی و سایر امورات خود را تامین می‌کند و حتی به اندازه ریالی هزینه‌ای به مردم تحمیل نمی‌کند.

64 هزار تومان، حق‌الزحمه 4 طراح و 4 ناظر است

این مسئول همچنین با انتقاد از بی‏توجهی شهرداری به گزارشات تخلفات ناظران گفت: اتفاقا وقتی مهندسان ناظر خلافی را گزارش می‌دهند، مراجع صدور پروانه به مکاتبه ناظر توجه نمی‌کنند. دراصل باید مردم و جامعه مهندسی از شهردارها مطالبه‌گر باشند که چرا به این تخلفاتی که به مراجع صدور پروانه ابلاغ می‌شود، ترتیباثر داده نمی‌شود.

وی همچنین درخصوص اظهارات دیگر شهرداری بجنورد مبنی بر اینکه نظاممهندسی 7 هزار تومان بابت هرمتر صدور پروانه دریافت میکند، درحالی که نظام مهندسی 64 هزار تومان دریافت می‏کند، گفت: این هزینه نیز مربوط به حق‌الزحمه مهندسان شامل 4 طراح و 4 ناظر ودرمجموع 8 مهندس است که باید در طول بیش از دوسال، خدمات نظارت ارائه دهند و در گروه‌های مختلف ساختمانی الف، ب، ج و د رقم آن متفاوت و مشخص است.

وی ادامه داد: مبلغ این تعرفه خدمات مهندسی نیز مصوبه هیئت چهار نفره است و علیرغم اینکه تعرفه ناظران به عنوان درصدی از هزینه تمام شده ساختمان باید حدود 4 یا 4.5 درصد باشد، اما به بیش از 1.5 درصد نمی‌رسد و ماهیت آن هنوز تعرفه ماهیت مهندسی نیست.

وی تاکید کرد: ما باید قبول کنیم که درصد هزینه تمامشده ساختمان باید به طور واقعی دیده شود و ماهیت مهندسی داشته باشد. درصد تعهدات مهندسان نیز به نسبت وظیفه و مسئولیتی که در قبال ساختمان دارند، به همان نسبت، دیده شود و حق‌الزحمه آنها به درستی پرداخت شود.

مشکل، چارچوب فکری شهرداری است

رمضانی همچنین با اشاره به سخنان شهردار بجنورد درخصوص عدم پاسخگویی نظام مهندسی در برابر خدمات مهندسی که در بسیاری از مواقع صرفا اسم و امضا است؛ گفت: شهردار بجنورد اصلا با نظام مسئولیتی ساخت آشنایی نداشته که این حرف را عنوان کرده است.

وی افزود: نظام مسئولیتی ساخت به گونه‌ای است که مهندس یا هر شخصی که خدماتی را در ساختمان ارائه می‌دهد، چه تولیدکننده چه طراح و چه ناظر، تعهداتی را دارد و به آن تعهدات خود در زمان پایان کار و بعد از پایان کار متعهد است و باید پاسخگوی تاییدیه‌های خود در مراحل مختلف باشد. البته شهرداری هم اگر خدماتی می‌دهد، به ازای آن هزینه‌های سالانه دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه با اتمام خدمات نظارت، تعهدات به اتمام نمیرسد، بیان کرد: یعنی اگر مشخص شود که درنتیجه بی‌توجهی و بی‌مبالاتی یک مهندس انحرافی رخ داده است، قابل پیگیری است؛ یعنی با اتمام پروژه، تعهدات ناظر، طراح، سازنده و سایر کسانی که در آن ساختمان تعهدی از خود به جای گذاشتند، به مدت 5، 10 و یا 15 سال پابرجا است.

این مسئول با انتقاد از تفکر حاکم بر مسئولان شهرداری گفت: مشکل، چارچوب فکری آنها است که فکر می‌کنند نظام مهندسی قرار است این پول را بگیرد. درحالی که سازمان نظام مهندسی مبلغی دریافت نمی‌کند و مهندس به ازای دوسال زمانی که صرف نظارت می‌کند، حق‌الزحمه مشخصی دریافت می‌کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

برچسب ها نظام مهندسی ، رمضانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar