۱۲:۵۲ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - 02 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۰۵
رئیس انجمن طراحان شهری ایران در گفت‌وگو با «صما»:
رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان شهری ایران با تاکید بر اینکه نما جزئی از معماری است، گفت: نما جزئی از معماری ساختمان است و به هنگام طراحی یک ساختمان، نما و مقاطع آن باید همزمان با هم طراحی شوند.

سهیلا صادق زاده در گفت ‌و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: در طی سال های گذشته کمیته های نما به این دلیل ایجاد شد که بحث نمای ساختمان ها مغفول مانده بود.

وی ادامه داد: یعنی پلان را طبق ضوابط موجود در شهرداری منطقه کنترل می کردند و نما به هیچ مجوزی نیاز نداشت که مالکان ملزم به گرفتن آن باشند.

صادق زاده ادامه داد: به همین دلیل هر فردی به هر نحوی که تمایل داشت، نمای ساختمان خود را طراحی می کرد و می ساخت.

وی در ادامه عنوان کرد: به طوری که نمای ساختمان های شاخص در شهرها که معماران خاصی روی آنها کار می کردند، دارای طرح های قابل توجهی بودند؛ همچنین برخی از مالکان که به موضوع نما اهمیت می دادند، از طرح های نمای خوبی در ساختمان های خود استفاده می کردند.

این کارشناس ادامه داد: با این حال برخی از افراد هم توجهی به این امر نداشتند و طرح های ساده، بی تناسب و خارج از معیارها و اصول زیبایی شناختی را در نمای ساختمان های خود طراحی و اجرا می کردند.

شهردار سابق منطقه 10 تهران اضافه کرد: در یک مقطعی ما مشاهده کردیم که این موضوع در سطح شهر و به خصوص در ساختمان های 4 و 5 طبقه تاثیر زیادی بر جای گذاشته است. به همین دلیل کمیته های نما را تشکیل دادیم که به طور خاص به موضوع نما پرداخته شود.

وی تاکید کرد: بدون تردید براساس آموخته های دانشگاهی ما طراحی نما باید همزمان با طراحی ساختمان انجام شود.

صادق زاده همچنین درخصوص پیشنهاد برخی افراد درخصوص لزوم رتبه بندی شرکت های مجری نما بیان کرد: شرکت های مهندسی از همان ابتدا توسط سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی رتبه بندی شده اند.

رئیس انجمن طراحان شهری ایران ادامه داد: براساس این رتبه بندی، اجرای ساختمان ها بر اساس تعداد طبقاتی که دارند، به شرکت ها بر اساس رتبه ای که دارند، واگذار می شود. بنابراین اگر شرکت های مجری نما نیز رتبه بندی شوند، مغایر با این رتبه بندی فعلی خواهد بود.

وی تاکید کرد: بنابراین باید توجه کرد که مقررات ملی ساختمان، وزارت راه و شهرسازی و معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران در این زمینه چه پیش بینی کرده است تا همه را به صورت یکجا با هم ببینند.

صادق زاده در پایان ضمن مخالفت با رتبه بندی شرکت های نما عنوان کرد: با رتبه بندی شرکت های مجری نما موافق نیستم و بهتر است که این شرکت ها نیز تابع قوانین جاری باشند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar